האינטרנט הוא הכלי של הטוב

הטקסט הבא פורסם תחת שמו הראשון של הבלוג ("החיים בפול גז") במהלך 2005. בשל הרלוונטיות של הדברים, החלטתי שלא לשולחו לסל הגריסה אלא לשמרו. תהנו!

התכונה החשובה ביותר שגורמת לאינטרנט להיות הכלי של הטוב היא היותו כלי טקסטואלי. לימדו אותנו שוב ושוב שיש להפריד בין הביוגראפיה של הסופר ובין הספר שהוא כתב. הסבירו לנו שסופר יכול לכתוב ספר שבו אנשים הם טובים ואוהבים ובאותו הזמן להתנכר למשפחתו ולחבריו. הטקסט בצד האחד והביוגראפיה בצד האחר. המימד הטקסטואלי של האינטרנט, שהוא המימד העיקרי בשביל רוב המשתמשים בו, הפך את רובנו לכותבים. שורה, קישור ואפילו העברה הלאה של מכתב שאותו לא כתבנו בעצמנו היא מעשה טקסטואלי שמביא לידי ביטוי רק חלק קטן מאישיותנו ולא הביטוי המלא והשלם שלה המתבטאת במפגש של פנים אל פנים. ההפרדה בין החלקים השונים של אישיותנו וביטוי טקסטואלי אחד שלה מאפשר לנו להיות יותר טובים מאשר בחיים "האמיתיים". אנחנו יכולים לא למצוא את המילה הנכונה בזמן שיחה, להיות לא מרוצים מחיינו ברגע מסויים, להתפרץ על אנשים ללא הצדקה, ועם זאת להיות טובים אל אחרים על ידי הכתיבה.

למימד הזמן באימייל יש תכונה בסיסית שמאפשרת לנו להיות יותר טובים מאשר בחיים פנים אל פנים. באימייל אפשר להגיב לאט. לאסוף חומר ומחשבה, למיין רגשות, להתייעץ עם עצמך ועם אחרים ולנסח. ההבדל בין החיים פנים אל פנים ובין התקשורת הטקסטואלית באימייל היא כמו ההבדל בין שידור חי ובין שידור מוקלט שאותו אפשר לערוך אחר כך. אפשר להתחרט אפילו בלי שיידעו את הסיבות להתחרטות. אבל לפעמים טועים, וגם בזה האינטרנט עוזר לנו להיות יותר טובים. באימייל, מה שנשלח לא יכול להיות מוכחש. האימייל מופיע בתיבת הדואר של הנמען ואין וויכוח על עובדת קיומו או על מה שכתוב בו. "לא אמרתי" כבר לא קיים בעולם האימייל. בידי הנפגע הפוטנציאלי נמצאת ההוכחה לסיבת הפגיעה. במידה ונכשלנו יש בידינו שתי ברירות – להתעלם או להתנצל. ההתנצלות תישלח במכתב נוסף שיהווה גם הוא עדות בלתי ניתנת להכחשה. התנצלות היא מעשה של הכרה בכך שיש באפשרותנו לעשות רע אבל גם לשאוף לטוב.

מי מאיתנו שכתובת האימייל שלו מופיעה איפה שהוא, מקבל מכתבים שבהם שאלה או בקשה מאנשים זרים לחלוטין. לפעמים לא ברור למה בחר השולח דווקא אותנו אבל מכתבים אלה הם הזדמנות לעשות טוב, לרוב בלי הרבה מאמץ. תמיד נוכל לעזור לשואל. אם השאלה או הבקשה היא בתחום הידע שלנו, ננסח תשובה קצרה שתפתור לשואל את הבעיה. אם השאלה היא לא בתחום שלנו, נוכל לכוון את השואל למקומות שבהם יהיה לו יותר סיכוי למצוא תשובה או פיתרון. גם ברחוב פונים אלינו אנשים זרים ומבקשים לדעת איך להגיע מכאן לשם, אבל באינטרנט אנחנו לא צריכים להיות במקום ובזמן מסויימים כדי לקבל בקשת עזרה. המקום שבו מופיעה כתובת האימייל שלנו הוא המקום שרומז לשואלים הפוטנציאליים על אילו שאלות ובקשות יש סיכוי טוב שנדע לתת תשובה. באיזה איזור זמן נמצא השואל? באיזה איזור זמן אנחנו נמצאים? לא חשוב. העיקר שיש לנו אפשרות לעזור.

יש גם אתרים ויומני אינטרנט שבהם אפשר לכתוב תגובה או אימייל פרטי לכותבים. לרוב לא כותבים בשביל כסף. בדרך כלל כותבים בשביל ההכרה שקוראים, שאוהבים את מה שהם כותבים. לחיצה על הקישור "הוסף תגובה" או "שלח הודעה לכותב" היא מעשה טוב קטן שיכול לעודד את הכותבים להמשיך לכתוב. משהו שמתחיל בלב ועובר ליד, לעכבר, למקלדת למחשב דרך חוטים ושרתים וסיבים אופטיים ומודמים ומגיע ללב של מישהו אחר. ביטים שהופכים לרגע של טוב וחום וכוח להמשיך לכתוב.

כשאנחנו מספרים לאחרים על פורום שבו קיבלנו תשובה לשאלה, אנחנו משבחים את האינטרנט על האפשרות לקבל סיוע. אבל יש גם צד שני לפורומים, האפשרות לתת עזרה. העזרה הניתנת בפורומים, ללא תמורה כספית, היא נתינת הטוב שמשפיעה טוב על הנותנים ועל המקבלים. גם פרסום מידע באתרים והאפשרות של אחרים למצוא את המידע בעזרת מנועי החיפוש החופשיים היא עשיית הטוב. באתרי האינטרנט, הטוב מצטבר. שכבות שכבות של טוב שנערמות אחת על גבי השניה ומשמשות אנשים שאותם אנחנו לא מכירים. האפשרות לערוך ולתקן את שפרסמנו באתר אינטרנט בעקבות תגובות והערות היא עשיית טוב למען עצמנו, למען הקוראים הנוכחיים ולמען הקוראים בעתיד. קישור מאתר לאתר גם הוא הפצת הטוב, צורה של הכרה בקיומו של הטוב במקומות אחרים ויצירת רשת של טוּב.

אפילו בין בני זוג, האימייל מאפשר טוב. מכתב שנוחת בתיבת הדואר הנכנס באמצע יום העבודה עם תזכורת לביצוע משימה ממשימות החיים, חתומה ב"באהבה", הוא עשיית טוב מזדמנת. האימייל מאפשר טוב גם בכתיבה מסוג "חשבתי על מה שהיה, אני כבר לא כועס, נדבר בבית". כתיבה שמשתמשת בניכור לכאורה של האינטרנט שבו יש לשולח שליטה על הנקודה בזמן, הניסוח ומניעת קיום הדיאלוג כאן ועכשיו אך משלבת בתוכה הבטחה למפגש ופתרון.

כשחושבים על אפשרויות לעשות טוב בעולם, חושבים על דברים גדולים – תרומה כספית, התנדבות, עשייה משמעותית. האינטרנט מזמן לנו אפשרות לעשות טוב בחתיכות קטנות, לשלב את הטוב בחריצים של החיים. האינטרנט מגשר על המרחק הדמיוני שבין הרצון לעשות טוב ומימוש הרצון.

עשיית הטוב באינטרנט נמצאת בקצות האצבעות, מתי ואיך שנחפוץ.

 

קצת אופיטימי, קצת וורוד – אבל עדיין מכיל מידה רבה של אמת לטעמי…
המשך גלישה נעימה לכולנו!
מודעות פרסומת

השאר תגובה