דו גלגלי בלבד: עוד על המצב בצפון ועל תקשורת מגויסת

בהמשך לפוסט יום האתמול בדבר המצב בצפון והשפעתו על ענף הדו"ג במרכז, הרי שבגיליון מוטו החדש היוצא לדוכנים ולמנויים היום, נכתב במדור החדשות שאכן נרשמה עצירה כמעט מוחלטת אצל סוכנויות היבואנים, בכל הקשור למכירת כלים חדשים. זאת, אגב, לאחר עלייה מרשימה למדי במכירות שהחלה להירשם מחודש אפריל ואילך, וסימנה גידול אפשרי צפוי של מס` אחוזים בכמות הכלים שהיו אמורים להימכר השנה (לפני, כמובן, פרוץ הלחימה בצפון).

 

מקרים של תקשורת מגויסת, ידועים ומוכרים בכל הקשור לתחום הספורט המוטורי בארץ (אזכור קודם לגבי המגזין מרשל`ס). לא אעיז ואומר שהדבר אכן צריך להיות כך, אך כן אעיד על עצמי שחטאתי בכך לא פעם ולא פעמיים. אך יש לעיתים מקרים בהם גם אם התקשורת מתגייסת מרצונה, ומאמינה כי הימנעות מדיווח תועיל לכל הצדדים, יש בכל זאת צורך לבחון את הדברים מחדש ולבחון את אפשרות פרסומם באופן אובייקטיבי, גם במחיר של פגיעה באידיאולוגיה האישית.

 

לדוגמה: כמנהל המרוץ, יו"ר העמותה וחובב ספורט מוטורי באופן כללי, ציפו ממני בזמנו שלא לפרסם את דבר שריפתו של קטנוע במהלך מרוץ אותו אני עצמי ארגנתי. אמנם לא יכולנו למנוע את ההתלקחות, אך בהעדר ארגון מסודר באופן מספק, לא היה בנמצא מטף כיבוי אש, והקטנוע נשרף כליל. (סבב מס` 2 ו-3 באליפות הסופרמוטו והקטנועים 2005).

הביקורת אותה ספגתי מתוך העמותה ומקרב ידידים בתחום העיתונות הדו גלגלית, הייתה רבה. "לא היית צריך לפרסם זאת…" "…העמותה והמרוצים נראים לא מקצועיים…" וכו`. אך האמנתי, שעצם פרסום הביקורת, אכן ידחוף את כל הנוגעים לדבר בתחום המרוצים, להשתפרות. הן בעמותה והן בקרב מארגני המרוצים האחרים בארץ.

עם זאת, למרות הטפיחה העצמית על השכם בדמות דוגמה זו, אני מודה ומתוודה במקרים מסוימים בהם תחום הספורט המוטורי הדו גלגלי בארץ, זכה לטיפול בכפפות של משי מס` פעמים לטובת התחום כולו וקידומו. אגב, חשוב לציין שכשהייתה מעורבת פציעה במהלך אחד האירועים, נמנעו כל הכותבים (בכל המדיות ובאופן סדרתי למדי), מאזכור האירוע והמעורבים, כדי למנוע בעיות ביטוח אפשריות. ראו לדוגמה את אי אזכור התאונה שאני עצמי חוויתי, (3 תפרים במרפק) במרוץ הסופרמוטו השלישי בעונה הנוכחית, שנערך באשדוד.

 

 

אז מה אני נזכר בכך כעת? ובכן, בגיליון מוטו שכאמור יצא הבוקר, נכתב לגבי אירוע הקיץ של עמותת השטח, על מקרה שהתרחש במהלך המרוץ, כשאש שאחזה בג`ריקן מלא דלק (ככל הנראה באוהל עופר אבניר), ואחד הרוכבים בעט במיכל הבוער בטעות. עצם הבעיטה גרמה לאש לאחוז ברגלו של אותו הרוכב, ולהתזת נוזל בוער לפניו של אחד מאנשי קבוצת יוני לוי-אליקו אוחנה. ע"פ ראובן סביו, מסקר האירוע, נכווה אותו אדם באופן קשה בפניו. מטפה כיבוי אש קטנטן נמצא באיחור רב, והספיק בקושי לכיבוי הדליקה. ע"פ סביו, הודיעה קבוצת עופר אבניר (הספונסרית של אוחנה ולוי), על פרישה מיום המרוצים בשל הפציעה.

המקרה החמור, שאני בטוח שהגיע לידיעת צביקה כהן (כותב הסקירה בפול גז), לא זכה לשום אזכור לכל אורך הטקסט!

 

כעיקרון, הייתי יכול להאמין שהדבר נשמר בסוד בשל הרצון לשמור על זהות המעורבים בסוד (כאמור, כדי לשמור על הנפגעים מהתערבות לא מבוקרת ולא רצויה של הביטוח). אך לאחר שהבנתי כי צביקה כהן, מהרוכבים המוכרים והמכובדים בענף, מעורב באופן פעיל בקורה בעמותת השטח, והיה מנושאי הדברים באירוע הבחירות (שלא התקיימו בסופו של דבר), ביום חמישי האחרון, עולה תהייה חדשה. האם הימנעותו מאזכור אירוע הדליקה היה כדי לשמור על האינטרסים של עמותת השטח? כדי שהעמותה לא תצטייר, חלילה, כבלתי מקצועית בכל הקשור לארגון מרוצים? ואולי המילה "אינטרסים" קצת קשה מדי… האם לא מדובר בסוג של התגייסות אידיאולוגית לטובת העמותה ועל כן נמנע צביקה מאזכור פרשת הדליקה?

אז תגידו – "…צביקה לא הכתב של פול גז, וממנו אנו לא מצפים ליכולת בקרה עצמית כעיתונאי, כמו שהיינו מצפים מאיש פול גז".

אך הבעיה לדעתי היא, שהדבר לא נמצא כלל בידיים של צביקה. החלטות שכאלו, אמורות להיות החלטות של המערכת (החלטות עורך ראשי, אם תרצו).

 

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות לגבי סוגיה מעניינת זו.

מודעות פרסומת

3 תגובות

 1. אורי עייף

  זה בעייתי
  מצד אחד המשתתפים והצופים צריכים לדעת שזה לא ממש חוקי, ולא ממש מאורגן ומסודר. ומצד שני, המארגנים כן צריכים לדאוג לבטיחות של האנשים.

 2. כRובי

  לדעתי, תועיל.
  מארגנים של אירוע, כל אירוע, צריכים ויכולים להפיק לקחים גם מאירועים שלא היו תחת אחריותם. התקשורת יכולה לספק להם את המידע הנדרש כדי להמנע מחזרה על טעויות שבוצעו באירועים של אחרים. זאת ועוד, הרי שתקשורת ש"תראה נוכחות" באופן עקבי, ותזכיר כל העת שהיא יודעת גם לבקר ולהוכיח, ולא רק לחלק מחמאות ולפרגן, תוכל לתרום באופן מורגש לכך שהארגון לא יסטה למחוזות חאפריים בעתיד. את הדוגמה הטובה ביותר לכך, נוכל כראה לראות במרוץ הבא של עמותת השטח – יש לי הרגשה שהפעם יהיה שם מטפה זמין לכיבוי אש, בכל רגע נתון.

 3. אורי עייף

  אוקיי
  והאם המטפה הזה מופיע בעקבות כתבה כזו או אחרת?

השאר תגובה