מודעות פרסומת
דלג לתוכן

שלילת רישיון נהיגה לצמיתות – לא הפתרון

"רישיון הנהיגה ישלל לצמיתות מעברייני תנועה סדרתיים – כך מציע ממלא מקום יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ גלעד ארדן (ליכוד). לפי הצעת החוק שמגבש ארדן, נהג שיעבור שלוש פעמים אחת מהעבירות שיוגדרו על ידי משטרת ישראל כחמורות ביותר: נהיגה בשכרות, חציית פס לבן, חציית צומת באור אדום – ייפסל רישיונו לצמיתות בלא שיקול דעת של בית משפט. הצעת החוק תוגש בשבוע הבא עם פתיחת מושב החורף בכנסת.

 ארדן החליט להגיש את הצעת החוק בעקבות התאונה שאירעה בסוף השבוע בצפון הארץ, בה נהרגה משפחת חדד, ולאחר שהתברר שהנהג הפוגע הינו בעל עבר עשיר של 63 עבירות תנועה. ארדן הסביר אתמול כי "אי אפשר לסבול יותר את התופעה, שפעמים רבות לאחר שמתרחשת תאונה מרובת נפגעים, מתברר שלנהג הפוגע יש עבר עשיר של עבירות תנועה חמורות". לדבריו, "הכנסת צריכה להגן על הציבור הרחב ולא לאפשר לבית המשפט לרחם על עברייני תנועה ולהחזירם לכביש".

 כתב: צבי זרחיה TheMarker.com

 ההצעה הזו פופוליסטית, מתלהמת ומשקפת את פעילות המדינה והמשטרה שנעשית רק מתחת לאור הפנס. הגברת אכיפה? כן. הגברת נוכחות של שוטרים בכבישים? בהחלט. אבל הגדלת העונשים? כבר ראינו שזה לא עובד. העונש המקסימאלי כיום על נהיגה בשכרות עומד על שלילה לשנתיים. אז מה? אתמול פרסמה המשטרה כי אחד מכל 5 נהגים שנעצר לבדיקת שכרות (נשיפה לתוך מכשיר המודד את אדי האלכוהול הנפלטים מפיו), נמצא כשיכור שעבר על החוק. את מי העונש החמור התריע? אף אחד. ישנם עונשים כבדים על שיחה בסלולארי תוך כדי נהיגה (750 שקלים), וקנסות של אלפי שקלים על חריגה מוגזמת מהמהירות המותרת – האם מישהו נרתע מכך ייתכן. אבל עובדה היא, שאנשים ממשיכים לבצע את העבירות הללו, ולא משנה כמה גבוה הקנס.

אם, נניח, היה מציע גלעד ארדן תקופה זמן שבה יעקבו אחר העבירות החמורות, ניחא. למשל: מי שביצע עבירות חמורות ב3 או 5 שנים, יאבד את רישיונו לתקופה דומה. אבל זה לא המצב, ועם שלילה לצמיתות, כל שנקבל הוא נהגים שממשיכים לנוע על כבישי ישראל, ללא רישיון נהיגה בכלל.

 הגיע הזמן, שחברי הכנסת יפנו את מרצם לשיפור תרבות הנהיגה בישראל, הורדת המיסוי על כלי רכב חדשים (כדי להורידלצמצם את נוכחות הרכבים הישנים), לשיפור התשתיות,

 וכן, גם להפנות תקציבים עבור משטרת התנועה כדי שזו תוכל לאכוף עבירות איכות (קו לבן, אי עצירה בתמרור עצור, אי ציות לרמזור אדום וכו`), מאשר לעסוק באכיפת עבירות "בכוח" – כמו להמתין עם אקדח לייזר בסוף כביש דו נתיבי, ישר וארוך.

מודעות פרסומת

9 תגובות בנושא “שלילת רישיון נהיגה לצמיתות – לא הפתרון כתיבת תגובה

 1. כבר מזמן נוכחנו לדעת
  שהעדר רישיון זה לא מה שימנע מעברייני התנועה לנסוע. הרי רק התאונה שהתרחשה לפני כמה ימים נגרמה בגלל נהג שבכלל לא היה לו רישיון.

 2. חלק מדבריך מוטעים
  כתבת " נהג שיעבור שלוש פעמים אחת מהעבירות שיוגדרו על ידי משטרת ישראל כחמורות ביותר: נהיגה בשכרות, חציית פס לבן, חציית צומת באור אדום – ייפסל רישיונו לצמיתות בלא שיקול דעת של בית משפט" . איני יודע מהיכן המידע שאתה נותן כאן אך הוא בהחלט לא נכון. ח"כ אורדן הוא בין הבודדים בכנסת המעלה הצעות חוק בתנושאי המאבק בתאונות הדרכים וחבל שאתה משסה בו את הציבור כאשר הנתונים רחוקים מלהיות נכונים. אכן יש כוונה לשלול לצמיתות ר"נ של נהגים אך לא מדובר לפי שיקול קצין משטרה ( בכלל זה נשמע הזוי ) שינתן לקצין משטרה סמכות משפטית כל שהיא. ההצעה מתייחסת לשינוי אמות המידה של בתי המשפט שבנסיבות מסויימות שיפעילו את שיקול הדעת שלהם במידה יותר תקיפה כלפי נהגים שבעליל אומרים (גם באולם בית המשפט ושמעתי זאת לא פעם ) אני שם ז.. על כולכם, תתנו לי כמה קנסות שאתם רוצים. לגבי האכיפה של אותם נהגים שרישיונם נשלל ברור שיש בעיה בעניין זה, אך אם בתי המשפט ואגף החקירות של המשטרה יחברו יחד לאכוף את כל אותם פורעי חוק הכבישים יראו אחרת.בקשר לכל הכתבות נגד ההחמרה בתקנות וחוקי התעבורה אנו שומעים כל הזמן גורמים שונים שבכלל אומרים שצריך לתת יותר חופש לנהגים. יופי. אז יש גם כאלה.

 3. אני מסכים בהחלט
  כל נקודת המבט בפוליטיקה על נושא תאונות הדרכים שגויה.

 4. לא מסכים איתך
  אדם שנתפס נוהג בלי רישיון נכנס לכלא, ושם אין כבישים בכלל.

 5. יש לכם טעות בסיסית
  לפני שמתחילים לדבר, ואפילו לחשוב, על החמרה בענישה, קראו את הדבר הזה:

 6. חבל שלא השתמשת בקישור המצורף
  כל הטקסט המופיע כשהוא מוטה קלות לימין, הינו ציטוט מ"דה מארקר". קישור ישיר לכתבה, מצורף בסוף אותו טקסט. ע"פ כתב "הארץ", צבי זרחיה, זוהי תמצית הצעת החק של גלעד ארדן. אם אכן נפלו שגיאות, הוא הכתובת.

 7. זו לא טעות בסיסית שלנו
  אבל הנקודות שהעלת בהחלט ומכות ברעיון הכללי שהוצג בפוסט זה, כנגד רעיון השלילה לצמיתות המגוחך הנ"ל.

 8. הלוואי שמי שהיה נוהג ללא רישיון היה
  נכלא – בפועל, המשטרה בקושי תופסת אותם. רק השבוע פורסם על אדם שנוהג משנות ה-70 (!!!) ללא רישיון, לאחר שזה נשלל ממנו. ויש לכך עוד עשרות דוגמאות…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: