למה eBay לא יצליח בישראל או: יחי היושר האמריקאי


העובדה שאני מרגיש באתרי קניות אמריקאיים כמו בחורה בקניון עם כרטיס אשראי מחוץ לארנק, אינה סוד כמוס.

אחרי רכישה נוספת ב-eBay (בפעם ה-23 שלי), זה קרה – מוצר שהזמנתי ממוכר בעל רקורד מושלם, לא הגיע. את התשלום העברתי ב-19 לדצמבר, ואחרי שחלפה תקופת החגים הלחוצה והחבילה לא הגיעה, נלחצתי בעצמי. 61 דולרים ששולמו, פלוס 30 נוספים על המשלוח, נראו כאבודים. גם התכתובת מול המוכר לא ניבאה פתרון כלשהו, וחשבתי שהכסף אבד.

היום, לאחר מס' אי מיילים קרירים יותר למוכר (אך עדיין לא בלתי מנומסים), העביר לי המוכר את מלוא הסכום כולל דמי המשלוח, חזרה. כל שביקש היה, שאם המוצר אכן יגיע ליעדו ויצנח בתיבת הדואר שלי, שאשלח לו את הכסף בחזרה.

עכשיו בינינו – איזה ישראלי היה מחזיר את הכסף לקונה למרות שהחבילה יצאה ושולמו עליה כל דמי המשלוח? איזה ישראלי היה מאמין לקונה שהחבילה אכן לא הגיעה? איזה ישראלי היה באמת מאמין שהצד השני ישלם לו, אם אכן החבילה תגיע ליעדה?

אני יודע שאני לפחות, הייתי מאוד סקפטי בנושא, וזו הסיבה בין השאר, שהופתעתי מההגינות הרבה של המוכר מצידו השני של האוקיאנוס. כל הדיבורים על הצורך וההיגיון הכלכלי שבהקמת גרסה ישראלית לאתר המכירות הפופלארי, נראית לי באופן אישי, רחוקה מאוד מיישום מציאותי. האופי שלנו והתרבות הישראלית של "לא לצאת פראייר", תמנע מהעסק לדפוק כמו שצריך. האתר, שכל כולו בנוי על אמינות בסיסית בין בני אדם הזרים ומרוחקים זה מזה אלפי קילומטרים, לא יוכל להתקיים כולו על גולשים ישראליים חשדניים. אין סיכוי.
ומנושא לנושא באותו נושא – המלצה שלי בנושא eBay ו-PayPal עדיין בתוקף לאור שערי הדולר הנמוכים יחסית.

מודעות פרסומת

3 Comments

 1. קרמברג

  השקעה צמודת מט"ח לטווח של 12 חודשים פלוס מינוס,
  אם אפשר, אז קרן שנצמדת לדולר.

  נתראה בעוד שנה שאזמין את דגם 2008 🙂 😆

 2. Calvin

  נכון מאד. כנ"ל עקרון ה refund בחנויות.
  ידוע שהישראלים שם מנצלים את זה, וכאן זה לא יוכל להתקיים בעתיד הקרוב.
  חבל.

 3. איביי

  אני לא מסכים, הישראלים לומדים לאט אבל בטוח שלתת שרות איכותי זה לא בהכרח פוגע בהם.
  תמיד יהיו הנצלנים אבל זה כך בכל העולם.

השאר תגובה