מודעות פרסומת
דלג לתוכן

MO בגרסה מחודשת

אתר האופנועים Motorcycle On line הוותיק (מ-1994 באוויר), הנקרא בחיבה גם MO, מחזיק בדומיין הכי שווה ברשת הדו גלגלית העולמית: Motorcycle.com.

היום למדתי מהידיעה הזו בפול גז, כי MO ביצע מתיחת פנים משמעותית בכל הקשור לעיצוב וסוף סוף יישר קו עם הסטנדרט הנהוג ברשת. זאת, לאחר שהעיצוב הקודם למרות היותו מינימליסטי ונקי, לא הצליח לשמור על העניין ולשקף את התכנים המוצגים בו.

אז הנה קצת נוסטלגיה אישית המתקשרת גם לפול גז וגם ל-MO…

חשוב לציין שפירוט הדברים הבאים אינו, חלילה, הפניית אצבע מאשימה כלפי פול גז על ההעתקה (שהרי אני מחשיב עצמי כאחד מהמובילים למהלך זה בזמנו) ואין הכוונה לטעון כלפי האתר על אי אזכור הקשר העיצובי בין פול גז לעיצובו הישן של MO.

הכיוון הוא אחר לגמרי: כבר אז, באוגוסט 2004, הבנו שהעיצוב של MO עומד לרעתו. זהו עיצוב שמחייב תדירות עדכון גבוהה, כי אחרת – האתר משעמם בחוסר התנועה ובסטאטיות שהוא משדר. ואתר אינטרנט, בטח ובטח כשמדובר על אופנועים, חייב להראות דינאמיות מתמדת לגולשיו. הבחירה בעיצוב, על פרטיו הקטנים, "הכריחה" את פול גז לשמור על תדירות עדכון ידיעות גבוהה ועל תדירות פרסום קבועה של כתבות ראשיות. בהרבה מובנים, "המדיום הוא המסר" (אמר מקלוהן) – הערוץ בו פול גז עובד, והמראה של האתר, קשורים ישירות לתוכן. כמו כן, הצלחנו להכניס בפול גז מס' עדכונים לעיצוב הנ"ל, ששמרו על דינאמיות קבועה (כמו למשל – תמונות מתחלפות בכתבה הראשית ובתמונות הקטנות שבמרכז הדף הראשי, בכל Refresh).

הנכם מוזמנים להקליק על התמונות המוקטנות כדי לצפות בצילומי המסך בגודל מלא.
כך נראה MO ב-11 לנובמבר 1996:

mo-nov-11-1996.jpg

מזהים את צורת הופעת הקישורים בתחתית המסך? את ה"פרמידה ההפוכה" שמכילה קישורים לכתבות עבר? קונספט זה "לסגירת העמוד הראשי" בחלקו התחתון, אומץ בחום ע"י פול גז במהלך 2004. עם הזמן, גם "בייקס" העתיק את הקונספט (רק שלאחר טענות בפורומים הישראליים, בעיקר מצידי נבוךעל העתקת העיצוב, הפרמידה הפכה שם למרובע)

כך נראה חלקו התחתון של הדף הראשי בפול גז ב-1 לינואר 2006:

fg-1-1-06.jpg

כך נראה חלקו התחתון של הדף הראשי בבייקס כיום:

bikes-lower-page-today.jpg

וזה לא נגמר בזה: קונספט סרגל הקישורים העליון, הנראה כלשוניות (ש-MO בעצמם העתיקו מ-Apple.com), מצא גם הוא את דרכו לפול גז.

כך נראה הסרגל של MO ב-24 לינואר 2004:

mo-upper-links-1-7-04.jpg
וזה של פול גז ב-20 לאוגוסט 2004, יומיים אחרי שהעיצוב החדש (והמועתק) נכנס לתוקפו:

fg-upper-links-20-8-04.jpg
אבל מה שבאמת דוחף ומחייב לתדירות עדכון גבוהה, הוא השטח שתופסות התמונות בדף הראשי. שימו לב לקונספט של תמונה ראשית בצידו השמאלי של הדף, עם ארבעת הנושאים מתחת שפרוסים לרוחב הדף, ומיוצגים ע"י תמונות מתחלפות. ומשמאל לתמונה הראשית? קישורים לידיעות חדשותיות, בדיוק כמו ב-MO.

הבעיה של MO הייתה שהם עדכנו פעם בשבוע במקרה הטוב. גולש יכול היה לוותר על ביקור יומי באתר, וגם אחרי שבוע הוא היה רואה את אותו המידע שפורסם שם בתחילתו. פול גז לעומת זאת, הצליחו להכניס עצמם למשטר קשוח של פרסום תכנים, הן ככתבות ראשיות והן כידיעות חדשותיות, ובכך לנצל את מלוא עוצמת העיצוב. גולשי פול גז הקבועים, יודעים שכל יומיים לערך, ישתנו התכנים בדף הראשי וכך גם מראהו הכללי.

משמאל MO ב-24 ליולי 2004. מימין – פול גז ב-14 לאפריל 2006. רואים את הדימיון?

mo-right-fg-left.jpg

ומאיפה לי תמונות המסך מהעבר? מהארכיב של האינטרנט כמובן.

מודעות פרסומת

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: