מוטובייק דורש "סליחה מהאופנועים"

האתר מוטובייק דורש סליחה מדגמי אופנועים, כשהוא בעצם צריך לבקש סליחה מהקוראים בגין חוסר דיוק ומקצועיות שצצו בכתבותיו של האתר והמגזין בשנה האחרונה.

לא עסקתי בחפירה בעניין הזה כאן בבלוג, אבל אם אנשים מקשקשים כבדרך אגב על תמונות בעיתון בזמן שיחת טלפון, אני הייתי נוהג לסמן בצבע זוהר ("מרקר"), שגיאות כתיב, הקלדה והגהה בעותקי "מוטו" שהיו מגיעים אלי למשרד ב"מוטוספורט". גם שגיאות עובדתיות ומידע הלוקה בחסר, היו מסומנים. בסופו של דבר, המגזין היה מעוטר בשלל סימונים מביכים. תחביב מטופש – אני יודע.

אז מה קרה עכשיו? באתר פורסם טור בשם "מיוחד ליום כיפור: מוטו סולח. האופנועים שצריכים לבקש מאיתנו סליחה". לדעתי, למרות שהדבר נכתב בהומור (דלוח משהו לטעמי האישי), הרי שלפני שכותבי המגזין "באים בטענות" לאופנוע כזה או אחר בטור מיוחד לכבוד יום הכיפורים, הם צריכים קודם לבדוק בציציותם.האם הם באמת בדקו את החומר שהם מפרסמים, או שמא שוב "שלפו מהשרוול" פריט מידע כזה או אחר והתייחסו אליו כעובדה?

אני מקבל את העובדה שבעיתון עובדים אנשים, ואנשים עושים טעויות. קורה גם בעיתונים הגדולים והמכובדים ביותר. אבל אני גם יודע שהם מקבלים הערות לרוב ממגוון אנשים (וגם בפורומים מגולשים פרטיים), ולא נראה שזה מזיז משהו למישהו. אחרת לא ניתן להסביר כיצד הטעויות האלו לא נעלמות, או לפחות מצטמצמות.

קבלו דוגמה מעכשיו, זו שהביאה אותי לטור שאתם קוראים כעת: מה ש"הקפיץ" אותי היה הפניית "האצבע המאשימה" בטור המדובר לדארט 350 עליו נכתב: "האופנוע שהגיע לארץ בתחילת שנות התשעים ונראה כמו ה-916 האגדי". הטענה כלפי האופנוע היא שהוא היה בלתי אמין בצורה מחפירה.

ובכן, לגבי נושא האמינות, אין וויכוח. מדובר היה על מנוע מיושן של מוטומוריני שנקרא "3.5" והוא פותח לראשונה כ-14 שנים קודם להשקת ה-DART ב-1989,  כפי שציין ידידי רענן.

אבל מה שמשך את תשומת ליבי, הוא שאינני זוכר שה-DART 350 דמה בצורה כלשהיא לדוקאטי 916. אפילו לא במקצת.

זאת ועוד, הרי שהמוטומוריני הנ"ל יצא ב-1989 לאוויר העולם. ה-916 רק 5 שנים אחר כך. אם הם היו באמת דומים, הרי שדוקאטי היו אלו שהעתיקו מה-DART ולא להיפך.

בדיקה קצרה ונוספת ברשת מראה שצדקתי, ורענן אף מאשר: ה-Dart דמה לקאג'יבה פרצ'יה 125 (עם מעטה פיירינג מלא וכנף קדמית שמכסה כמעט את כל הגלגל הקדמי. "הכי מהיר בעיר" של ספרינג, זוכרים?). מי שכן דמה ל-916 הוא הקאג'יבה מיטו 125 שיצא פחות או יותר באותה שנה.

אני יודע שזה נראה כמו טעות קטנה… משהו ממש קטנוני להטפל אליו. אבל אם חושבים על כך לעומק, הרי שמדובר על תקלות שעוברות כחוט השני בכל פעילות וכתבות המגזין. מי שמקל ראש בקטנות שכאלו, ייפול גם בדברים גדולים יותר.

לי בבלוג, מותר לעשות טעויות שכאלו. למוטובייק מבית מוטו? אסור. על דברים שכאלו קמה ונופלת מקצועיות האתר והעיתון. עצוב לראות כיצד המקצועיות שהוטמעה בעיתון עם טל שביט ז"ל, ואח"כ גידי פרדר וגיא בן ברק (בכל הקשור לידע בתחום האופנועים, לא מבחינת אתיקה וכבוד למקצוע העיתונאות) – נעלמה כלא הייתה..

זהו הדוקאטי 916 (באדום)'הקאג'יבה מיטו 125 (גם באדום. אלא מה?) ומייד אחריהם ה-Dart350 כוכב הטור (בכחול לבן) והקאג'יבה פרצ'יה 125 באדום לבן. עכשיו תגידו אתם מי דומה למי.

6 תגובות

 1. כRובי

  אכן הפאסו דומה. אבל בחינה מדוקדקת של הדארט מול הפרצ'יה מגלה שפלסטיקה שלהם זהה ואפילו החישוקים זהים. יש הרבה יותר נקודות השקה בין הקאג'יבה לדארט. בכל אופן, זה ממש (ממש!) לא 916…

 2. יוריאר

  כשהפרצ'יה יצא מכתב במוטו (ובכל מקום אחר בעולם) שהוא מזכיר את הפאסו. הדארט מזכיר את הפרצ'יה…
  לי יותר צרם שמתח הסליחה מה DR650 שמו תמונה של DR600, וכן, העיתון מלא כולו בטעויות והומור רדוד. לעומת זאת אם תחפש בו תמונה של השכבה ראויה לא תצליח…

 3. גיל

  הדארט, אם אני לא טועה היה מבוסס על הפרצ'יה רק עם מנוע וי טווין (פעם אפילו חיפשתי אחד כזה, מזל שלא מצאתי…). כמו שאמרת כרובי, כיום הרמה שם לא עומדת בסטנדרטים שטבע טל שביט ז"ל, אתה יכול לתאר לך טעות כזו אצלו? אין מצב….

 4. לגיל

  אתה צודק שהדארט היה בעל מנוע וי טווין וזה היה מנוע המוריני 3.5.

 5. יאיר

  הדארט נולד משת״פ בין מוטו מוריני (תרמו את המנוע של ה1/2 3) ובין קסטיליוני ז״ל (הבעלים דאז של קג׳יבה-דוקאטי) שהביא את השלדה, גלגלים, פלסטיק וכו של הקג׳יבה פריצ׳ה.
  גם השם אומר הרבה, באיטלקית פריצ׳ה, באנגלית דארט ובעיברית חץ…

השאר תגובה