האופניים החשמליים

בעיית האופניים החשמליים? התשובה דווקא כן נמצאת מתחת לפנס

אני לא יודע מה אתם חושבים על נושא האופניים החשמליים, אבל אני פשוט מתעב את הרעיון. אני מודע כמובן לעובדה שאם כולם היו משתמשים בהם אז זיהום הסביבה היה יורד, איכות החיים הייתה עולה ואפילו זיהום הרעש היה זוכה לעדנה, אבל המחשבות הוורודות האלו מתאימות בעיקר לאירופה. לא לנו. לא לעיר הישראלית בה אני מתגורר.

כאן הכבישים סואנים בכלים שכאלה, רכובים כולם על ידי ערסים. לא משנה אם זהו רוכב או רוכבת, אם מבוגר או צעיר ולא משנה מה סגנון לבושו או מוצאו העדתי. בסופו של דבר כולם רוכבים על כבישי העיר כמו ערסים. מזלזלים בזולת, מצפצפים על כולם, משדרים "חוסר אכפתיות" לכל עבר עם ביטחון עצמי מופרז ומבט מתריס ומוכיח בעיניים. רק אל תפגע להם בכבוד.

לקלף את העור של רוכב האופניים מהאופנוע

זה שהם מתעלמים מציות לחוקי התנועה, ניחא. אבל לנהוג בצורה הפוכה לחלוטין להיגיון הבסיסי של משתמשי הכביש – זה משהו שנשגב מבינתי. רוצים דוגמה? מה דעתכם על למשל רוכב אופניים שכאלו בנסיעה נגד כיוון התנועה, במרכז הנתיב, בשעות החשיכה, לבוש בצבעים כהים, כשהוא משוחח  בטלפון. ולא, לא עם אוזניה. יד אחת על הכידון והשנייה מצמידה את המכשיר לאוזן.

כשאתה בולם בצורה חריפה כדי להימנע אחר כך מקילוף העור שלהם מחלקי האופנוע המבריקים, הם עוד נותנים בך מבט של "יאללה… מה אתה עושה סיפור? שחרר…" וברור לכל בר דעת, שאם הייתי פוגע בו, אני הייתי מאבד את הרישיון. לפחות ל-30 הימים הראשונים עד שתוכח חפותי.

מינימום טי מקס

הקורקינטים החשמליים, עוד היו בעלי חינניות מסוימת אבל הם נעלמו כמעט לחלוטין כשהופיעו האופניים המביכות האלו עם המראה הגמלוני, הזול שבעיקר משדר: יוצרתי בסין. לא משנה מי היצרן ומהו הדגם, כל זוגות האופניים החשמליים המיועדות לשימוש עירוני, זכו למראה שהייתי מובך להראות לידו. אבל הערסים הרוכבים?- הם מתנהגים כאילו זה מינימום טי מקס 530.

מעטים מהם מוסיפים אורות לד – שזה דווקא דבר טוב, כי העששית המתקראת פנס מלפנים לא באמת עוזרת להבחין בהם. השאר מוסיפים מדבקות, שרק מדגישות את הכיעור. וכרגיל, יש גם רמקולים שמחוברים בבלו-טות' לטלפון כדי שכולם ייהנו יחד איתם. בעיקר כשהשעה היא 11 בלילה, אז הם דואגים לווליום גבוה במיוחד כדי שכ-ו-ל-ם ייהנו מהטקסטים העמוקים. כאילו שהקריוקי של השכנים לא מספיק…

חבר מעיר אחרת

לבנות שלי כמובן, לא אתן לעלות על הדבר הזה, ולחבר, דווקא מעיר אחרת, שקנה זוג כזה לבתו בת ה-16, הייתי חייב לחפור כדי להבין: למה?

"תראה – הוא אמר – זה יותר נוח ככה. במקום להקפיץ אותה אחה"צ לקניון, או לחברות, או למורה הפרטית, היא נוסעת בעצמה ופוטרת אותנו מלהיות לשירות ההסעות הפרטי שלה".

"העצמאות שלה חשובה. וחוץ מזה, לכולן בבית הספר שלה כבר יש" – הוא המשיך בנימת הצטדקות.

"כווולה אופניים. מה אתה עושה סיפור?"

וזו בדיוק הבעיה.

אם היה מדובר על קטנוע, רוב ההורים בישראל היו נרתעים מיד בטענת "זה מסוכן!"

אבל לתת לילדים לעלות על אופניים ללא מתלים בכלל, ללא מערכת בלימה ראויה לשמה, כשהם לא חובשים אפילו קסדה מינמליסטית על הפדחת – זה בסדר. וזה כלי שמסוגל לייצר גם 50-60 קמ"ש, כן?

חשבתם פעם כמה כואב זה ליפול במהירות ריצה? וכמה לא נעימים השפשופים והחבורות ואפילו הסכנה לשבר? מהירות ריצה של אדם היא 12 קמ"ש פלוס מינוס כמה קמ"שים. חשבתם פעם מה זה להתרסק עם אופניים חשמליים ב-30 קמ"ש? או 50?

יש פתרון מתחת לאף

חברי הכנסת מתכנסים מדי פעם לוועדת חירום בעניין האופניים האלו, שכבר מעל רבע מיליון זוגות מהם נכנסו בשערי המדינה. זה בד"כ קורה אחרי תאונה מצערת שמגיעה לכותרות. עיקר הבעיה, נעה סביב הכיסוי הביטוחי שאין לכלים הללו, בעיקר במצבי פגיעה בהולכי רגל, וסביב העובדה שאין אכיפה של המשטרה כנגד משתמשי הדרך באופניים החשמליים. חברי הכנסת והמומחים השונים הופכים בנושא, מצהירים הצהרות, ובעיקר מציעים פתרונות בלתי ישימים שרק גורמים לפעולות בעניין, להידחות.

אך לדעתי, לא צריך ללכת רחוק. יש לנו פתרון לכך מתחת לאף. ובמקרה הזה, הוא נמצא ממש מתחת לאור הפנס. זהו פתרון  שישאיר רוכבים רבים בכביש, אבל יעשה זאת בצורה נכונה, ממוגנת ומבוטחת. ינוקא המליץ בזמנו על "השוואת תנאי התחרות בין האופניים החשמליים לקטנועי ה-125". אני חושב שיהיה למוסדות השלטון, ובעיקר לפקידי משרדי האוצר והתחבורה, קשה להסכים לכך.

יהיה הרבה יותר קל לדעתי, להחזיר לכבישי הארץ את קטנועי ה-50 סמ"ק.

החזירו את קטנועי 50 הסמ"ק

אלו כלים שפעם שלטו ללא עוררין בטבלאות המכירות בארץ. הם נעלמו לגמרי אחרי שינוי דרגות הרישיון ל-125 סמ"ק כדרגה הראשונית, וההצמדה של ביטוח החובה של ה-50 סמ"ק ל-125. מהלך שתוך כמה שנים גרם לקטנועי ה-50 פשוט להפוך ללא רלוונטיים מבחינה כלכלית לכל רוכש.

אם רק יתנו את הדעת על כך ויורידו באופן מלאכותי את ביטוח החובה לכלי ה-50 סמ"ק מרובעי הפעימות לרמות מינימליות במיוחד, נוכל לקבל משתמשי דרך בני 16 ומעלה, שקונים קטנוע ב-10,000 שקלים (רק מעט יותר ממחיר אופניים חשמליים), רוכבים עם קסדה, לומדים כיצד להשתמש בכלי וכיצד להתנהל בדרך לצד נהגים ורוכבים אחרים, רוכבים עם ביטוח, ונוסעים ברחובות העיר בדיוק במהירויות שרוכבי האופניים האלו כיום נעים בהן (רק שכיום זה ללא המיגון, הביטוח או הידע).

לא מרעישים ומזהמים פחות ממשפחתית

ולחובבי איכות הסביבה שחוששים מהמחשבה אזכיר: קטנועי ה-50 סמ"ק מרובעי הפעימות, מציגים נתוני צריכת דלק מעולים, לא מרעישים ומזהמים הרבה פחות מכל משפחתית שנוסעת בבוקר לעבודה כשבה רק נהג יחיד.

ולא פחות חשוב: איכות החיים הויזואלית של משתמשי הדרך כולם תשתפר פלאים, שהרי כל קטנוע 50 סמ"ק מודרני נראה פי 1000 יותר טוב מזוג אופניים חשמליים ממוצע!

שאר רק לדאוג מכך שהמצבר של הקטנוע מסוגל לספק חשמל לרמקולים הרבה יותר עוצמתים ב-11 בלילה. הרבה יותר משל סוללת האופניים…

נכתב במקור בעבור דו"גיגים

ובאותו נושא

אופניים חשמליים מסוכנים? אינטרסנטים דואגים שתחשבו כך

טור כועס: על ההורים שמעניקים אופניים חשמליים לילדיהם

אופניים חשמליים וגלמים חסרי ידע

השאר תגובה