חשמל, אופנועים חשמליים, סטודיו, הודו, TORK

אופנועים חשמליים: הבשורה תגיע דווקא מכיוון המזרח הרחוק

אופנועים חשמליים – רבות מדברים בתחום האופנועים שהפיתוחים אומנם מגיעים ממרוצים, אבל את החדירה המסיבית של אופנועים חשמליים נראה קודם כל במזרח. הנה הוכחה חיה לכך.

כתב: ארנון שפירא

השנה היא 2009 ובאי מאן (TT Isle of man) מרוץ ה-TTXGP הראשון עומד לצאת לדרך. האי המפורסם יארח לראשונה מרוץ אופנועים שאינם פולטים מזהמים. אחת הקבוצות הגיעה מהודו, קבוצה קטנה של מהנדסים וסטודנטים עם אופנוע חשמלי שנרשמה תחת השם Team Tork India.

הפריצה במרוצים

בעזרת רוכב מקומי, שפגש לראשונה את האופנוע בארוע עצמו(!) הם סיימו במקום השלישי ועל הפודיום. מעבר לשמחה הרבה שלהם, וכנראה גם ההפתעה, בקבוצה כבר דיברו על 2 נושאים: הראשון הוא לחזור להתחרות גם בשנה הבאה, והשני הוא לייצר גרסה זולה של האופנוע שתהיה זמינה לציבור.

tork-india-electric-bike-1
דגם המרוץ הראשון של טורק – ה-TX01

בשנה שלאחר מכן חזרו TORK לאי עם אופנוע משופר ולפני כשנתיים הציגו את גרסת הכביש הציבורי  הראשונה. עם מנוע בגלגל האחורי, פרונט הפוך, פנס לד ומהירות מרבית של כמעט 130 קמ"ש TORK לקחו את הדגם לתערוכה מקומית ו-16 דילרים אהבו את מה שהם ראו (על אף שהאופנוע "נראה מחורבן" ציטוט הבעלים של TORK) וביקשו למכור את הדגם.

tork-india-electric-bike-2
גרסת הכביש הציבורי הראשונה: TX05

לאור ההיענות החיובית, ב-TORK החליטו שהשוק בשל ובתחילת 2015 החלו לתכנן אופנוע שגם יראה טוב יותר ויגרום לרוכבים לרצות אחד, ולא רק מטעמי חיסכון וסביבה.

אופנועים חשמליים מהמזרח – כאן כדי לכבוש את השוק?

כעת אנו עדים לתוצאה. ה-T6X החשמלי לא רק נראה טוב אלא גם מתומחר כדי לכבוש את השוק. 100 ק"מ של טווח עם מהירות מרבית של 100 קמ"ש, טעינה מהירה (80% בשעה) ואפילו יש לו מסך מגע צבעוני. כל זה בפחות מ-1,900$. לצורך השוואה הדגם הבסיסי של ZERO, ה-FX, עולה כ-10,000$.
ה-T6X  מתיימר לספק תחבורה עירונית יעילה. לא שחשבתי אחרת עם מנוע 6 קילו וואט ופחות מ-3 קג"מ, אך זכרו שמנוע חשמלי מספק את כל המומנט שלו מאפס ולאורך כל קשת הסל"ד.

אופנועים חשמליים והסביבה

בערים בהן מסתובבים מיליוני דו"ג הם מהווים גורם מרכזי המשפיע על איכות האוויר. הודו, בדומה למדינות אחרות, כבר הציבה לעצמה יעדי זיהום אויר בערים לשנים הקרובות. TORK מציעה פתרון נהדר לבעיה הזו, עם אופנוע שגם נראה לא רע, גם חוסך בעלויות וגם ידידותי יותר לסביבה.

tork-india-electric-bike-3
TORK T6X

באתר של TORK כבר ניתן לשלם מקדמה ולהבטיח לעצמכם T6X חדש ברגע שתתחיל המסירה ללקוחות (צריך גם לגור בהודו בשביל זה אבל אל תהיו קטנוניים). אישית הייתי שמח לראות TORK על הכביש במקום עוד ג'וירייד וג'וימקס…

אתר חברת TORK

tork-india-electric-bike-4

דגם המרוצים של TORK העושה שימוש בשילדת סוזוקי GSX-R750 מאחר ובין קורותיה יש מקום רב לסוללות.

ובאותו נושא:

ה-MOTOE בגרמניה: מרוץ אופנועים חשמליים ראשון באליפות

מוטוקרוס חשמלי אמריקאי בסרטון ישראלי מקורי

אופנועים חשמליים חסרי אופי, העתיד ואני

חשמל זורם בגלגליו

נתפס ברשת: אופנוע חשמלי אינדונזי עטוף קרבון

Save

Save

Save

תגובה אחת

השאר תגובה