מארק מארקז מארק מרקז בראיון אצל דני קושמרו.

סרט על מארק מארקז לסופ"ש: מסרברה לטוקיומארז מארקז הוא אלוף העולם במרוצי אופנועים. לכן לא פלא שצולם סרט תיעודי סביב קמפיין האליפות של מארק מארקז ב-2016 ב-MotoGP. הנה כמה מילים על הסרט ולמה אתם ממש, אבל ממש חייבים לצפות בו כשישודר ב-"יס דוקו"

from-cervera-to-tokyo-film-2

סרברה היא עיר בספרד, בה נולד וחי מארק מארקז, רוכב קבוצת HRC של ענקית הרכב היפנית הונדה. הסרט, שיצא השנה (2017) בספרד, מלווה את מרקז במסעו ליפן, להתארח ב-"יום התודה של הונדה" שנערך תום עונת המרוצים ורגע לפני חג המולד, בסוף 2016. לאורכו של הסרט, משולבים קטעים רבים וראיונות העוקבים אחר מאמצי הקבוצה והרוכב, עוד מימי המבחנים המוקדמים טרום העונה, דרך הקשיים הרבים, אל תואר האליפות החמישי בו זכה מארקז בתום העונה (ולא, זה לא נחשב לספוילר).

מה יש שם?

לא חייבים להיות מורעל מרוצים כדי לצפות בסרט בן 82 הדקות. למעשה, הוא מתאים לכל מי שמעריך סיפור טוב, בטח ובטח אם הוא עוסק או מתעניין ברכיבה על 2 גלגלים. אלו שעוקבים אחר כל פיפס באליפות, יגלו כאן עולם שלם שבדרך כלל הצופים והמעריצים לא נחשפים אליו. ואם יש משהו שהפנמתי במהלכו, הוא שאומנם מדובר על ספורט יחידים, אבל התואר שייך ללא ספק לקבוצה האדירה שמלווה את הרוכב לאורך העונה. מי היה מאמין שבפיטס של הקבוצה יש כל כך הרבה טכנאים ומהנדסים לכל חלק באופנוע?

הבמאי סרגי סנדרה ויוס החליט לפתוח את הסרט בעיסוק, שבתחילה נראה כמוגזם וטרחני, בקשיים הרבים ובהכנות של הקבוצה לקראת תחילת העונה. אך ככל שהסרט מתקדם, הלבנים מתחילות ליפול במקומן באופן הגיוני. לא שלא ידעתי זאת, אך מעולם לא נחשפתי לכך שהמאמץ של רבים כל כך בתוך הקבוצה הוא פשוט עצום לאורך העונה.

מארז מארקז משועשע ופחות הדוק

הקושי הזה כולל התמודדויות שכצופים במרוצים, אנו לא תמיד מודעים להם. כמו הדוגמה הקטנה אך הטעונה סביב הקושי שנובע מההבדלים בין התרבות היפנית הקפדנית והשמרנית לבין האופי הספרדי של חברי הקבוצה, שהוא יותר פרוע, משועשע ופחות הדוק ורציני. או למשל הדומיננטיות של המכונה בכל הקשור להצלחה על המסלול, לעומת יכולת הרוכב (שאגב בסרטון, כלל לא מודגשת וכלל לא עוסקת באימוניו הפרטיים).

27 דקות חולפות מתחילת הסרט ועד שרואים אקשן מרוצים של ממש. דקה שלמה נוספת תחלוף, From-cervera-to-tokyo-film-1.jpgכמעט חצי שעה מתחילת הסרט, עד שיוזכר ולנטינו רוסי לראשונה. וזה לא במקרה. באופן עקבי, לא עוסקים בסרט בקבוצות האחרות או במתחרים השונים שמאיימים על מיקומו בטבלת האליפות של מארקז. לטעמי, זו דווקא נקודת זכות לטובת ההפקה ולטובת המשתתפים והמרואיינים. בטח ובטח אם ענייני התככים והריבים בין הרוכבים השונים, לא מעניינים אתכם, אבל העולם שמאחורי הקלעים של האליפות המעניינת בעולם, כן.

אישית, רותקתי למסך ברגע שהאקשן התחיל בזכות הידע וההכנה המוקדמת על המתרחש מאחורי הקלעים. כשידעתי לזהות את מחזיקי התפקידים השונים בקבוצה מחכים למארקז לצד המסלול, ההזדהות עם הדמויות הייתה רבה יותר. גם בקשיים, אבל גם בשמחת הניצחון.

אני והרוכב מארק מארקז

ההתעניינות הפרטית שלי בעולם מרוצי ה-GP  ידעה עליות ומורדות לאורך השנים. מאחר

Marques-gp-bike-kruvlog-milan-2016.jpg
אופנוע האליפות של מארקז ב-2016. צולם בביתן הונדה בתערוכת מילאנו באותה השנה

והתחלתי לעקוב בתחילת שנות ה-2000 אחרי מרוצי האליפות, אך טבעי הוא שאהיה מאלו הנמנים על מעריציו של ולנטינו רוסי, השריד היחידי מאותה תקופה שעדיין מתחרה כיום. ולמרות שהוא קטן ממני רק בשנתיים, הוא מתחרה כנגד רוכבים הצעירים ממנו ב-15 שנים לפחות (בממוצע).

כוכב הסרט – מארק מארקז

אבל מארק מארקז, כוכב הסרט "מסרברה לטוקיו", התגלה בפניי כבעל אותם מאפיינים שגרמו לי ולחבריי באותה העת, להתאהב בוולנטינו. מארקז הוא בחור חם. הוא חייכן, שטותי וצוחק המון. אבל ככל שהסרט מתקדם, מבינים שמדובר במכונת מלחמה. כזה שרואה מטרה, מסמן אותה והופך לאגרסיבי, גם אם בצורה מדודה ושקולה, עד שהוא משיג אותה. הבחור פשוט לוחם ו"קילר" על האספלט, שלא רואה בעיניים. לא פלא שבגיל 24, כשהסרט מתחיל, יש לו כבר 4 אליפויות עולם באמתחתו. לא פלא, שהוא הרוויח מעריץ חדש בישראל…

תראו את הסרט. תבינו גם אתם את העניין. תודו לי אחר כך.

ובינתיים, קדימון (הסרט יהיה כמובן עם כתוביות בעברית):

הסרט המלא: שישי ה-26.5.17, 22:30 ב"יס דוקו".

עדכון אוגוסט 2019: הסרט המלא על מארק מארקז עלה ליו טיוב

תודה לתמי גורלי על שעמלה ומשכה בחוטים כדי לשכנע את ״יס״ לקנות, לתרגם ולשדר את הסרט.

ובאותו נושא

טירון 93: דרכו של אלוף עולם במרוצי אופנועים

עדכון אוקטובר 2019: מארק מארקז – אלוף עולם בפעם השמינית!

דני קושמרו מראיין את מארק מרקז

אקשן מזוקק ממרוצי ה-MOTOGP: מארקז ודובי

סיכום עונת מרוצי ה-MOTOGP של 2017: הרבה אקשן!

סיכום עונת מרוצי ה-MOTOGP של 2018

דני פדרוסה פורש מה-MOTOGP ומראיין עצמו

אלקטרוניקה במרוצי ה-MOTOGP – לוח השעונים והמחוונים

הכרובלוג בפייסבוק

השאר תגובה