רכיבה עם האופנוע בשוליים

טיפ: רוכב קטנוע או אופנוע בשוליים? אל תהיה חזיר

זה בסדר גמור אם גם אתה רוכב קטנוע או אופנוע שמשתמש בשוליים. אבל האם אתה מכיר את החזירים שמסכנים אותך שם? הבעיה העיקרית בשוליים בארץ היא דווקא רוכבי דו גלגלי אחרים. מילא הנהגים שאנו רגילים שהם מסכנים אותנו כדבר שבשגרה. מילא נהגי המוניות, האוטובוסים ושאר המחסלים השכירים שמנסים לכסח אותנו ביומיום. אבל אין יותר מרגיז, מתסכל ומבאס מרוכב אופנוע \ רוכב קטנוע אחר שמסכן (!) אותך בשם המהירות שלו, האגו שלו, הזמנים הצפופים שלו או סתם כי הוא לא באמת קטנוען או אופנוען: הוא סתם בעלים של דו גלגלי.

הדברים הבאים נכתבו מתוך בחינה, צפייה ומעקב אנתרופולוגי רב קילומטרים ומרובה שנים שבוצע על ידי כותב שורות אלו, בכבישי הכרך התל אביבי בעשורים האחרונים

רכיבה בשוליים: כולנו חוטאים בכך

בלי לצקצק בלשון ומבלי להתחסד. בלי לנענע את הראש מצד לצד עם זוג עיניים מתגלגלות לכיוון השמיים: כולם עושים זאת, מי פחות ומי יותר, וכולנו נזקקים מדי פעם לרכיבה בשוליים. זו הרי אחת הסיבות העיקריות לכך שדו גלגלי כל כך יעיל בישראל, ברכיבה מהפרברים ולתוך העיר הגדושה והצפופה. לא תמיד זה בטוח לרוכב, לא תמיד זה בטוח לגלגלי וצמיגי האופנוע, אבל זה שווה את הריכוז העילאי והסבלנות.

המשטרה מוכנה להעלים עין מהעבירה הזו כל עוד לא תגזימו במהירות ובהתנהגות שלכם בשוליים הימניים. חלק מהנהגים בחלק מהכבישים כבר רגילים למסלול ההמראה לאופנועים שמתקיים מימין לרכב שלהם. רק נשאר לרכוב שם במהירות סבירה מספיק כדי לאתר נהג שבולם בחירום לימין או סתם סוטה מחוסר תשומת לב וחוצה את הקו הצהוב.

הפראיירים האמיתיים אגב, הם אלו שרוכבים בשוליים השמאליים: גם מסוכן יותר וגם זו עבירה חמורה: לא סתם הקו שם הוא לבן, ולכן הדו"ח על רכיבה בשוליים השמאליים, הוא דו"ח בגין חציית קו לבן. כואב!

אבל בואו נחזור לחזירים על 2 גלגלים. ננסה להבין מה צריך לעשות או סתם לזכור, כדי לא להיות לחזירים שכאלו.

רוכב קטנוע או אופנוע? אל תהיה חזיר בזמנים

גם אם נחבר ביחד את כל זמן שחרור המנעולים, ההתלבשות המיוחדת בציוד המגן וחימום המנוע – כל הדברים שנהגי מכוניות לא עושים, עדיין אנחנו מגיעים לחיסכון זמן עצום לעומתם. תשאלו כל עובד בתל אביב שמגיע לעבודה על אופנוע או קטנוע מעיר אחרת, כמה זמן לוקח לו להגיע בממוצע בבקרים. השוו זאת לעובד אחר שמגיע ברכב. ההפרש עומד על עשרות דקות. לפעמים אפילו שעה ויותר מכך. מטורף ממש שעדיין יש נהגי מכוניות שמסכימים לבזבוז הזמן הזה בפקקים, אה?

חזירים על שתיים

כולנו יודעים זאת. כולנו מבינים זאת – אבל עדיין, אתם יכולים למצוא רוכבים שמנסים לקצץ עוד את החיסכון בזמנים. גם אם זה על חשבון סיכון הרוכבים האחרים, השותפים לגורלם, שרוכבים עימם בשוליים. כמה זמן באמת תחסוך אם תחתוך את רוכב הג'וירייד שמזדחל ב-70 קמ"ש בשוליים, בכך שתעקוף אותו מימין, בינו לבין הגדר, על 90 קמ"ש? כמה זה באמת ייתן לך בחיסכון הסופי? האם זה שווה את הבהלת הרוכב שרק בקושי לא התרסק?

רוכב קטנוע או אופנוע שפועל כך, הוא לא פחות מחזיר על שניים. חסר לנו חארות על ארבע גלגלים שמסכנים אותנו, עד שאנו זקוקים לכאלו גם מתוך הקהילה שלנו?

רוכבים ששותפים איתנו לחיסכון בזמן, לאהבת הרכיבה והיעילות שברכיבה על דו גלגלי, לא אמורים לסכן אותנו. בטח לא בשביל לקצץ 10-20 שניות בזמן הכללי בהגעתם ליעד. בטח לא כשהם ממילא חוסכים זמן רב בזכות הרכיבה על דו גלגלי.

בקיצור: אל תתחזרו על הזמנים. תורידו קצב ולחץ כשזה מגיע לרכיבה שיכולה לסכן רוכבים אחרים. חסכתם מלא זמן בזה שבחרתם בדו"ג. אל תנסו לקחת עוד.

לא להיות חזיר גז

הבהרה: בגדול, להיות חזיר גז זה דווקא דבר טוב. בהרבה מקומות בארץ זו אפילו נחשבת למחמאה כשהיא נאמרת לרוכב: בשטח, במסלול המרוצים ואפילו כשהכביש פנוי. בכל המקומות הללו כיף וכדאי לתת גז. הרי בשביל מה קנינו אופנוע אם לא בשביל זה? אבל צריך לרסן את החזיר הזה, כשמגיעים לשוליים.

אני רואה זאת בעיקר בשורות הארוכות שנכנסות לתל אביב מכיוון דרום על נתיבי איילון בכל בוקר. כשהוא הופך מכביש 1 לכביש נתיבי איילון. יש שם פקק שמשתרך לאורך 10 קילומטרים. פקק ענקי של 4-5 נתיבים שפשוט זזים בקצב של 5 קמ"ש. כל יום, כל בוקר. אי אפשר שלא לרחם על אוכלוסיית הפקק הזו. מסכנים הנהגים הללו. באמת מסכנים.

מי שרוכב על אופנוע לאורך הטורים הבלתי נגמרים הללו במהירות שעולה על 60-70 קמ"ש, בשוליים היחסית רחבים של כביש מס' 1, עושה זאת לרוב במרחק של פחות מ-2 מטרים מאותם רכבים. יש כאן אשליה שצריך לעמוד על טיבה: במהירות גבוהה שכזו (יחסי. הכל יחסי), וכשרוכבים כה קרוב לרכבים, לא רואים את הנהגים. שוכחים שיש בני אדם בפנים שבטח משחקים בטלפון, מתעסקים ברדיו או מתגלחים\מתאפרים במראה.

כשרוכבים כה מהר, בליל הצבעים של הרכבים מתחבר לכדי קיר אטום משמאל לרוכב. קל להגביר מהירות כשמתקבל הרושם שמדובר על קיר שלא ישבר ולא יזוז פנימה לתוך נתיב התנועה שלך.

עצה

ופה צריך לשים לב ולשים לב לעצות: לרכוב לאט כשהשוליים צרים יותר ולא נותר באמת לאן לברוח, כשרכב אחד "ישבור את הקיר" ויסטה לתוך השוליים. לרכוב לאט כשיש רכבים שעומדים בשוליים (המשטרה עוצרת רבים מהם לבדיקת רישיונות לאורך הכביש הארוך הזה). ובקיץ, להיזהר מרכבים שמתחממים בפקק וסוטים במהירות לשוליים כדי להתקרר.

וכאמור, אם יש רוכב אחר לפנייך, לחכות בסבלנות מאחוריו. לא לעקוף בלי שהוא רואה אותך\נותן לך ובטח שלא לעקוף אותו מימין.

לא להיות חזיר בלתי נעקף

עד עכשיו התייחסתי לחזירים כאל אלו שרוכבים מהר בשוליים, ממהרים, לא מתחשבים בשאר הרוכבים ואפילו עוקפים. ומימין. אבל זה לא שהרוכבים האיטיים הם כבשים תמימות שלא עשו דבר לאיש. יש גם בתוכם חזירים בתחפושת. מהסוג שאתם מכירים בכבישים ככאלו שמשתלטים על הנתיב השמאלי ומתנחלים בו לאורך קילומטרים רבים. נוסעים בול 90 קמ"ש כי "זה החוק".

ומי שמאחור, שנוסע מהר יותר, מהבהב להם לפנות את הנתיב או להתחיל לתת גז? הוא "פושטק, חוליגן, עבריין" שצריך לחנך. אף אחד לא אוהב חזירים בלתי נעקפים שכאלו.

חזירים בקצב הפקק

גם אצלנו יש כאלו, בשוליים. כאלו שרוכבים בקצב של הפקק. אם זו הגישה שלך, אז כבר תרכב מאחורי הרכבים בתוך הטור המזדחל. למה בשוליים? ויש כאלו שרוכבים מעט מהר יותר מהפקק בשוליים, וסומכים על הסבלנות של הרוכבים מאחוריהם. ואם יש מאחוריהם חזיר, רוכב על קטנוע (או אופנוע) שמגזגז ומצפצף להם כדי שיפנו לו את השוליים לרכיבה מהירה? הם יזגזגו (נשבע לכם שראיתי את זה קורה כמה פעמים) ובכך יחסמו וימנעו עקיפה בטוחה. כן – הם מתעסקים יותר במראות שלהם מאשר בקורה לפניהם. אפקט "הקיר האטום" משמאל להם? זה שמורכב מרכבים ונהגים מזדחלים? עובד גם עליהם וגם הם מתייחסים אליו כאל קיר בלתי שביר.

אז הנה פנייה כמעט רשמית, שחור על גבי לבן, לחזירים הללו: שחררו. רדו מהעץ. אתם מסכנים את שאר הרוכבים לא פחות מנהגי המכוניות שכבר חורשים רעה כנגדנו. לא צריך עוד אויבים על הכביש, בטח לא מהבית הדו גלגלי המשותף לכולנו.

בברכת המשך רכיבה מהנה. לכולם. גם לחזירים.

עוד טיפים? הקליקו כאן

6 תגובות

 1. Amos Baram

  מלא חזירים. יותר מדי חזירים.
  כמה עניינים –
  קהל החזירים הגדול והבעייתי אינו כאן. לא מודע כלל , לא אכפת לו והוא שם קצוץ.
  גם בינינו, יעני הקהל הבוגר האחראי והמלומד, יש כמות בלתי נגמרת של חזירים הרוכבים כאילו אין מחר.
  מרווחי הזמן בין החזירים לאלו שאינם, בערים העמוסות, בסופו של דבר- מועטים וממש לא שווה להתאבד בעבורם.

 2. קסד

  לעיתים רחוקות אני נעקף בשוליים ע"י טי ערס דאון טאון אחשלו מובי
  וגם זה נעשה בריספקט. הדדי.
  להשתמש בשורש ח.ז.ר. זו השלכה. תבדוק את עצמך.

  אין כמו לעשות באז להלמוטים בשוליים עם המשתיק המקורי של הטרקטור.
  אין כמו לקבל באז מקסדה אשר מציץ ממנה קוקו.
  I LUV the smell of napalm in the morning

 3. כRובי

  נראה לי שאתה מסתובב בחוגים הנכונים. אני נתקל, רק בתל אביב אגב, בנוער שוליים אמיתי.

 4. Ori

  מה לגבי החזירים שעוקפים דו"ג בתוך הנתיב שלו במהירות גבוהה?

 5. כRובי

  לא חסר חארות. התמקדתי הפעם ברכיבת שוליים

השאר תגובה