מיומנות רכיבה

טיפ רכיבה: קשה באימונים, קשה יותר בכבישים. מיומנות רכיבה – האמת

האמת על מיומנות רכיבה: יש שקר קטן ומתוק שכזה, שקל לומר אותו ברצינות תהומית כשרוצים למכור לכם קורס רכיבה. כולם מבטיחים לכם שיתנו לכם ”כלים”. הם אומרים לכם את זה, כי זה מה שרובכם רוצים לשמוע. הרי כולם רוצים לבוא להדרכה ולקבל ממדריך הרכיבה כאן ועכשיו כלים יעילים שיעזרו להם לעשות את הרכיבה קלה, זורמת, מהירה.

כלים ליצירת מיומנות רכיבה גבוהה

אבל גם המדריך המושבע ביותר יספר לכם, שזה לא באמת עובד ככה. זה לא שאתם מקבלים ארגז כלים עשוי מתכת ומכוסה מדבקות מגניבות, שאתם יכולים לשלוף ממנו את הכלי הנדרש בכל פעם שמגיעה הסיטואציה הרלוונטית בכביש. בחייאת, באמת חשבתם כך? הרי אם לרכיבה היה סט כלים ברור והוראות הפעלה, כולנו היינו ולנטינו רוסי עם חשבון בנק מתפקע מדולרים.

“כלים” אף פעם לא יחליפו מיומנות עמוקה ותרגולים רבים. גם אם תלכו מחר להדרכה של כמה שעות על קווי פניה, לא תדעו לעשות את זה כמו המדריך הצעיר ביותר במגרש ההדרכה. לא שונה בהרבה מכך שאם תלכו מחר להדרכה + אימון כדורגל כולל סדנה מעשית, סרטונים, הפעלה פיזית ומתנות למשתתפים – לא תתקרבו ליכולת של כדורגלן בקבוצת תחתית בליגה ארצית. אפשר לנחש שמאותה ההדרכה אליה תלכו, רובכם בכלל לא יצליח ליישם חצי מהמידע שקיבלתם. וזה למרות שנתנו לכם "כלים" באימון.

רוצים מיומנות רכיבה? תתאמנו.

יש רק דרך אחת ללמוד לרכוב באמת: צריך לפנות לזה מקום בראש. כל יום, כל שבוע, כל חודש. אם תעשו לזה מקום כל יום, יהיה לכם יותר קל להשתפר. אם תתחילו לנתח את הרכיבה שלכם, את הטעויות שלכם, את הסגנון שלכם – תקדישו לזה מחשבה מקפידה, מתרכזת ומדויקת, יהיה לכם יותר קל להשתפר. קחו את הכלים שקיבלתם בהדרכה ותיישמו אותם באימונים חוזרים ונשנים. תרגישו בשינוי אחרי שבוע או שבועיים. אם תעשו לזה מקום כל שבוע, יהיה לכם יותר קל אחרי חודש או חודשיים.

תשאלו את מדריכי הרכיבה עצמם: הם מדברים רכיבה ומנתחים אותה כל הזמן, גם בינם לבי עצמם וגם בשיחות משותפות. גם בזמן הרכיבה וגם לאחריה ולפניה. עם הזמן, תבניות החשיבה הללו תופסות את המקום הנכון שלהן בראש.

רכיבה טובה בריאה לגוף ולנפש

רוכבים כמה שיותר. חושבים ומנתחים את הרכיבה כל הזמן. כל בוקר. או כל ערב. לבד. או שרוכבים ומדברים על זה בקבוצה, במסגרת. לקוחים הדרכת רכיבה אחת לכמה חודשים או אחת לשנה. ובשאר הזמן, מיישמים את ה"כלים" שלמדתם והטיפים שהועברו לכם. משננים ומממשים וחוזר חלילה.

רכיבה טובה היא בריאה לגוף אבל גם לנפש. רכיבה מהוקצעת היא כמו כל הדברים הטובים בחיים: היא כמו כושר. היא כמו סקס. היא כמו אוכל טוב. היא כמו רכיבה בכביש מפותל ועם נוף מפנק…

בהצלחה!

עוד טיפים, כאן

צילום: עומרי גוטמן

ובכיוון אחר: תרגילים מומלצים לשיפור הכושר אצל רוכבי אנדורו (וידאו)

2 תגובות

  1. Amos Baram

    אכן נושא עמוק ושווה לחפור בו עוד יותר כי בסופו של יום הוא מציל חיים מחד ומעניק חוויית רכיבה טובה יותר מאידך. המיוחד בנו, ברוכבים, שאנחנו נדבקים לכיסא אופנוע למשך תקופה די ארוכה, במהלכה אנחנו צוברים ניסיון תפעולי פיסי על האופנוע בסביבה משתנה בכל רגע נתון, אין לנו אופציה אמיתית לבחון את עצמנו מכיוון שאנחנו שבויים בתוך עצמנו ( הכי טובים, הכי יודעים, הכי מבינים) ואל מול היום יום , ההדרכות המועטות מיד שאנחנו עושים, נותנים לנו זווית אחרת לתקופה קצובה וקצרה. צריך להיות מודעים מאוד כדי לסגל את טכניקות ההדרכות האיכותיות להם אנחנו זוכים מדי פעם.

  2. כRובי

    שמת את האצבע בדיוק על העניין עמוס. אני נזקקתי ל-3.5 פסקאות כדי להעביר את הרעיון שאתה העברת בתגובה אחת 😄

השאר תגובה