טיפ: מה אומרים המספרים של שרשראות האופנוע?

המספרים של שרשראות האופנועים מכילים בתוכם מידע רב. איך תדע לבחור את השרשרת המתאימה לאופנוע ולשימושים שלך? שיעור קצרצר בהמשך למדריך "שרשרת לאופנוע: כל שרצית לדעת"

כתב: שחר כהן

בשוק קיימים מספר יצרנים אשר לכל אחד ואחד מהם מגוון דגמים המתאימים לשימושים והספקים שונים. במקביל לבחירת היצרן והדגם המתאימים לנו אנו גם צריכים לבחור את המידה המתאימה לאופנוע שברשותנו.

רובנו יודעים איזו שרשרת הנעה יש באופנוע שלנו אך מעטים יודעים מהי באמת המשמעות הטכנית של המספרים הללו. מדריך קצרצר.

תורת המספרים של שרשראות האופנוע

מידות לשרשראות הנעה לאופנועים נתונות במספר בעל שלוש ספרות, כאשר המידות הנפוצות ביותר כיום הן ה- 520, 525 ו- 530 בכלים הבינוניים עד כבדים. מידות כמו 420 ו- 428 (ואחרות) אנו יכולים למצוא בכלים קלים וקטנים יותר.

המספר בעל שלוש הספרות הזה מייצג למעשה גם את פסיעת השרשרת – שהיא המרווח בין חוליה לחוליה, וגם את רוחב השרשרת, כשרוחב השרשרת הוא למעשה רוחב הרולר.

תרשים פסיעה ורוחב

הסיפרה הראשונה במספר מייצגת את פסיעת השרשרת והיא נתונה לנו באינץ' ו-"חלקי 8" ואילו שתי הספרות הנוספות מייצגות את רוחב השרשרת והן, בדיוק כמו הסיפרה הראשונה, נתונות לנו גם כן באינץ' ו- "חלקי 8". רק שכאן עלינו להוסיף גם נקודה עשרונית ביניהן. נשמע מעט לא מבלבל ולא ברור? אל חשש, בפועל זה מאד פשוט ודוגמא אחת קטנה תבהיר את הכל במהירות.

לדוגמה

לצורך הדוגמא ניקח שרשרת במידה 525. נפצל את המידה הזו לשני מספרים, הראשון הוא 5 המייצג כאמור את פסיעת השרשרת והשני 2.5 (זוכרים שמוסיפים נקודה עשרונית בין שתי הספרות?) המייצג כאמור את רוחב השרשרת.

כעת, נחלק כל אחד מהם ב- 8 וקבלנו שהפסיעה היא 5/8 [אינץ'] ורוחב השרשרת הוא 2.5/8 [אינץ']. רובנו חיים בעולם מטרי אז ניתן כמובן להמיר את הערכים שקבלנו למ"מ כך שנקבל מושג טוב יותר לגבי הערכים ו-"נרגיש" טוב יותר את המספרים. כדי לעבור למ"מ נכפיל כל אחד מהמספרים ב- 25.4 ונקבל פסיעה של 18.875 [מ"מ] ורוחב של 7.93 [מ"מ].

זה הכל, ניתן לנשום. לעת עתה סיימנו עם המספרים. בטור הבא נסביר כיצד ניתן להשוות בין המספרים של שרשראות האופנועים לבין אורכן של שרשראות משומשות, ולהסיק מכך באם הגיעו לסוף חייהן. המשיכו לעקוב.

באותו נושא:

שרשרת לאופנוע: כל שרצית לדעת

צליל מנוע אופנוע ה-V6 של לברדה

טכני ומרתק: ראש מנוע שקוף בצילום איטי

זוג צילינדרים, 3,500 סמ”ק

הכרובלוג בפייסבוק

 

השאר תגובה