אופנוע משטרת התנועה חוקי השוטרים הרכיבה בשוליים לרכיבה בשוליים

הרכיבה בשוליים – מה מותר, מה אסור (וידאו)

נושא הרכיבה בשוליים הסעיר את עולם הדו גלגלי הישראלי בסופ"ש האחרון. ואחרי מחאה ספונטנית בהתראה קצרה היום בבוקר (יום א' 24.11), התייצבו נציגי המשטרה כדי לעשות סדר בדברים.

הודעת הוואטסאפ שפתחה את מחול השדים

הכל התחיל בהודעת וואטסאפ שהתרוצצה החל מיום חמישי האחרון וטענה כי "תוך שבועיים" תפסיק המשטרה את מדיניות העלמת העין מרכיבת אופנועים וקטנועים בשוליים. אליקו אלג'ם, יו"ר מועדון האופנועים, אישר זאת בהודעה משלו בדף הפייסבוק של המועדון, תוך שהוא מסתמך על מכתב רשמי שהוציא ראש ענף במשטרת התנועה ואושר על ידי בכיר במשטרה. מחול השדים, החל.

היו שטענו שהבאנו את הרעה החולה הזו על עצמנו, הצטרפו לכך רוכבים שטענו שהם כלל לא רוכבים בשוליים בשל הסכנה שבכך, ולכן הם "שמחים" שכך החליטה המשטרה. מנגד וכצפוי, קמה לה זעקה הטוענת שהמשטרה שולחת את הרוכבים אל מותם (או לפחות אל פציעתם) בשל הסכנה הכרוכה ברכיבה בין מכוניות בפקק.

המחאה בעד הרכיבה בשוליים

הבוקר, בעקבות פעילות פייסבוק מוגברת של קבוצות מחאה שקמו לעניין, יצאו 2 שיירות אל תוך נתיבי איילון. האחת בת כ-100 אופנועים שיצאה מהרצליה לכיוון דרום, והשנייה, בת כמות רוכבים דומה, יצאה מאזור אבו כביר לכיוון צפון. עומסי התנועה הקשים במיוחד שנוצרו כתוצאה מרכיבה בנתיבי המכוניות, הביאו את המשטרה לכדי הבהרות.

החוק האוסר לרכיבה בשוליים הינו שריר, קיים ועומד כפי שהיה מאז ומתמיד. המשטרה לא שינתה את המדיניות שלה בדבר אי אכיפת עברת השימוש בשוליים בעבור כלים דו גלגליים. מדיניות זו, שהחלה -2008, תועדה באופן רשמי במסמך כתוב של המשטרה מה-23 לנובמבר 2010, חודשה שוב ביולי 2013 ע"י הניצב משה אדרי (כאן), תמשיך באותה הצורה.

השוני במדיניות המשטרה

השוני בין המדיניות עד כה לבין המדיניות החדשה, נעוץ בהפניית כה אדם של אגף משטרת התנועה לטובת שמירה על בטיחות הרוכבים בשוליים. הווה אומר: תחל אכיפה מוגברת של עבירות רכיבה הנעשות בשוליים. עברות אלו יכולות להיות רכיבה בקלות ראש ובחוסר זהירות, עקיפת רוכבים אחרים בשוליים, רכיבה מהירה (לפי שיקול דעתו של השוטר במקום) ועוד. מי שיתפרע, יחטוף.

כמו כן, יאכפו השוטרים את החוק במקרים בהם הרכיבה בשוליים אינה נדרשת. קרי: התנועה זורמת והכלים הדו גלגליים יכולים לנוע בבטחה בנתיבים הרגילים. מי שיבחר במצב שאינו פקק \ עומס תנועה להפוך את השוליים לנתיב רכיבה נוסף, ייענש.

מומלץ לצפות בסנ"צ ערד זייתוני, מפקד סיירת האופנועים של משטרת התנועה, שהתייצב באולפן Ynet כדי לתת תשובות ולעשות סדר בדברים.

ובאותו נושא

מה אם המשטרה באמת תאכוף את החוק האוסר לרכוב בשוליים

יו"ר מועדון האופנועים: ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים לא עושים כלום נגד המצב

טור דעה: השוליים בצידי הכביש והאופנוענות הישראלית

העלמת העין של המשטרה מרכיבה בשולייםהסוף

טיפ: רוכב קטנוע או אופנוע בשוליים? אל תהיה חזיר

טיפ: רכיבה עם האופנוע על הזברות ובשוליים

דיבורית בקסדה ורכיבה על אופנוע בשוליים

השאר תגובה