מוטקורוס ישראלי דור מקולקל

מוטוקרוס ישראלי: ימי אשקלון העליזים

מוטוקרוס ישראלי היה פה לפני עשרות שנים. ובכלל אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתם, אבל האמת היא, שבעבור כל מי שנולד בשנות ה-70' של המאה הקודמת (ועוד לפני כן), היה שמח גם כשהיה ילד. אני מדבר על התקופה הקצרה אך מאוד שמחה ועליזה, באמצע שנות ה-80' בה התקיימו מרוצי ראלי קרוס ומוטוקרוס באשקלון. ההכל היה חוקי, נעשה באבטחת המשטרה, ובחסות הרשויות המקומיות.

motocross-old-vintage-retro-kruvlogהמסלול נחנך במהלך חג הפסח במעמד ראש העיר. במהלך שנת 1986 התקיימו במסלול מרוצים שזכו לחסות של המגזין "אוטו" שקם באותה שנה ושל ספונסרים רבים וב-1987 התקיימה עונת מרוצים שכללה 6 מרוצים. הקהל ישב על הטריבונות הטבעיות שיצרו דיונות החול סביב משטח המסלול, שעליו נסלל מסלול עפר רחב בתוואי המתאים לרכבים. אופנועי השטח, אף קיבלו קטע שכלל מקפצות ורמפות. עדיין לא "טייבלים" או משטחי נחיתה משופעים. פשוט קופצים ונוחתים על הקרקע השטוחה שבהמשך.

החגיגה לא נשארה לזמן רב. מהר מאוד קלטו שאין "חוק", אין תקנות ואין מיסים על העניין, וכדאי לעשות פה סדר. בנוסף, סכסוכים פנימיים (ישראלים, אלא מה?) גרמו להתרחקות של מפרסמים.

הזמנה למרוץ באשקלון 1987.jpg
הקליקו להגדלה

כל אלו הובילו לסיום תקופת המרוצים. המרוצים נפסקו, ומבחינה חוקית הוקפא התחום למשך יותר מ-20 שנים, עד לבואו של "חוק הספורט המוטורי" ב-2005. מרוץ ראווה ראשון במסגרת החוק התקיים באילת רק ב-2011, וסבב מרוצים "רגיל" ראשון וחוקי, נערך רק באוגוסט 2012 (באחה אשלים).

וחזרה לימי אשקלון השמחים: סרטון באיכות מעט נמוכה שצולם באותם אירועים, הומר מהקלטת עליו נשמר, לקובץ שהועלה ליו טיוב על ידי ישראמוטור. הנה פיסת הסטוריה מתועדת מאותה תקופה.

מרוץ האופנועים הינו החל מ-5:16 בסרטון

ובאותו נושא

רוכבת מוטוקרוס בת 15 מזימבבואה בחסות האו"ם

מוטוקרוס חשמלי אמריקאי בסרטון ישראלי מקורי

מרוץ מוטוקרוס ישראלי בבוץ מסלול וינגייט

סרטון: ראיין דאנג'י קוצר עם אופנוע מוטוקרוס את יבול התירס

פעם חיינו באמת – על הקשר בין אופנועים לאדם הקדמון

בשביל אופנוען, כל רכיבה היא חג החירות

הכרובלוג בפייסבוק

השאר תגובה