טיפ: שרשרת לאופנוע – כל שרצית לדעת

שרשרת לאופנוע: ההבדלים בין הסוגים השונים וניסיון להנגיש ויזואלית ביטויים כמו X-ring או O-ring וגם: מה זו בעצם "שרשרת מחוזקת".

טור זה נועד להעניק הסבר פשוט וברור על תחום שרשראות ההנעה לאופנוע. מושגים רבים בהם השתמש הכותב אינם מדויקים, אך לטובת אלו שלא שולטים בשפה הטכנית, פישט עדי ככל הניתן את הכתיבה.

כתב: עדי לב Titanium Heads

בתמונה הבא ניתן לראות חוליית שרשרת ש"פורקה" כאשר הקווים המקווקוים מסמנים את כיוון ההרכבה של כל רכיב. ההסברים, בעבור כל סיפרה בתמונה, מוסברים אחריה.

שרשרת לאופנוע

תרשים שרשרת לאופנוע – הסברים

1) רולר – הרולר הוא בעצם כשמו כן הוא. סוג (פשוט) של מייסב שתפקידו להסתובב מסביב חלק מספר (2). הרולר יושב במרכז החוליה והוא הרכיב שבא במגע עם גלגלי השיניים, ביכולתו להסתובב סביב צירו וכך הוא מקטין את החיכוך בין השרשת לגלגל השיניים ומצמצם "הפסדים"* של כוח בדרך מהמנוע לגלגל.

  • הפסדים בצורה כללית: ההפרש בין הכוח המתקבל במנוע (לצרוך העניין 100 כ"ס) לכוח המתקבל בגלגל (לצורך העניין 80 כ"ס – קיים הפסד של 20%).

לכל חלק במערכת (מהגיר, דרך דסקיות הקלאץ', השרשת, השמן, גלגלי השיניים והצמיג) יש תרומה כזו או אחרת להפסדים (חיכוך לדוגמא) ניתן לחשב הפסד בכל אחד מהשלבים בצורה של אחוזים, או לחליפין "נצילות".

2) ספייסר – הבושינג משמש כספייסר (מרווח) בין הפין (4) לבין הרולר (1), למה הוא נחוץ? הרי יש שם פין.
הבושינג עשוי ממתכת מאוד "קשה" מה שמקנה לו עמידות גבוהה לחיכוך בניגוד לפין (4) שעשוי ממתכת רכה יותר שתאפשר מעיכה שלו לצורך סימרור (בהמשך אסביר על התהליך), כך בעצם מאריכים את חיי השרשרת – שכן אם הרולר (1) היה מסתובב ישירות על הפין (4),  הוא היה שוחק אותו במהירות.

הפלטה הפנימית

3) הפלטה הפנימית – כל חוליה באה במגע עם 2 סוגי "פלטות", חיצונית ופנימית מכיוון שהחוליות הן א-סימטריות, אחת פנימית והבאה חיצונית.
2 תפקידים לפלטות אלו: הראשון הוא לשמור את כל הרכיבים במקום (בין פלטה אחת לשנייה נמצאים הרולר (1), בתוכו הבושינג (2) ובתוכו הפין (3) כאשר הנעילה של כל העניין מתבצעת בעזרת סימרור של ראש הפין (מפורט בסעיף הבא).
התפקיד השני של הפלטה היא לייצר חיבור בינה ובין הפלטה של החוליה הבאה בתור, בין כל זוג פלטות נמצאות גומיות ( O-ring, X-ring נפרט בהמשך).

4) הפין – תפקידו של הפין הוא מעין "מנעול", הפין עשוי ממתכת יותר "רכה" לאחר שהכנסנו את כל הרכיבים למקום נקבל חוליה והפין יבלוט מעט החוצה בכל צד, עכשיו על מנת לנעול את החוליה נפעיל לחץ עם מכשיר סמרור על ראש הפין, החלק הבולט ימעך לצורת פטריה שקוטרה גדול יותר מקוטר החור, עכשיו לאחר הסמרור לפין אין אפשרות לעבור דרך חור הפלטה (6,3) וכך בעצם נעלנו את כל הרכיבים בין שתי הפלטות.

סמרור 

במפעל הסמרור מבוצע בעזרת מכבש. בזמן החלפת שרשרת יש להשתמש בכלי ייעודי (מכשיר סמרור) שמפעיל לחץ על ראש הפין תוך התנגדות מצדו השני ויוצר את הפטרייה הדרושה.

מומלץ להבין את הליך סמרור השרשרת טרם מנסים לבד, הליך זה עדין ודורש ידע, כלי מדידה מדויקים ואף מומלץ להשתמש בידית מומנט.

סרטון הסבר על הליך הסימרור הידני:

Pro Chain Tool Instruction : Rivet chain pin

5) שרשרת O-ring – זו בעצם גומייה בצורת האות האנגלית "O" ומכאן שמה. בזמן ייצור השרשרת ממלאים גריז בעזרת וואקום בין הרכיבים הפנימיים (1,2,4) ובין הפלטות, לאחר מכן מלבישים O-ring בין הפלטה הפנימית (3) לחיצונית (6) ומסמררים בלחץ.

תפקידו של האטם הוא לשמור את הגריז במקום ולא לאפשר לו לברוח, מה שבתורו יאפשר החלקה עם חיכוך מזערי של הרולר (1) על גבי הבושינג (2) כמו כן לצמצם את שטח המגע בין הפלטה הפנימית (3) לחיצונית (6).

הליך זה מאריך את חיי השרשרת ומצריך מעט מאוד תחזוקה (ביחס לשרשראות פשוטות ללא O-ring שהיו בשימוש נרחב בעבר). זו גם הסיבה שלעיתים קוראים לשרשראות מודרניות "Self-lubricated chains", שכן חומר הסיכה כבר נמצא במקומו.

6) הפלטה החיצונית: תפקידה של הפלטה החיצונית הוא לחבר זוג חוליות פנימיות אחת אל השנייה ולאפשר תנועה (מעגלית סביב הפין (4).

ההבדלים בין O-ring ו- X-ring

תמונה להסבר:

שרשרת לאופנוע  – סוגים והבדלים

עכשיו כשאנו יודעים מה תפקידו של כל רכיב ומה מקומו בשרשרת, נסביר את ההבדלים בין סוגי האטמים השונים:

שרשראות ללא אטימה – אלו השרשראות הזולות ביותר, בהן לא קיימת שום טבעת אטימה בין הפלטות (3,6) מה שמאפשר כניסה של לכלוך, חלקיקים ושחיקה מוגברת.
יתרון – אלו השרשראות עם הכי פחות הפסדים עקב חיכוך (בהנחה והתחזוקה שוטפת, איכותית וטובה) לכן ניתן למצוא שרשראות אופנוע כאלו, על כלי מרוצים.

שרשרת O-ring – האטם בצורת האות האנגלית "O" תפקידו לשמור את הגריז במקומו ולצמצם את שטח המגע בין הפלטה הפנימית (3) לחיצונית (6).

שרשרת X-ring – האטם בצורת האות האנגלית "X", הוא בעל כל היתרונות כמו הO-ring אך בנוסף מצמצם משמעותית את שטח המגע בין הפלטה הפנימית (3) לחיצונית (6), כמו כן יש לו פי שתיים משטחיי אטימה אל מול הO-ring .
לשרשראות X-ring קוראים לעיתים תכופות "שרשרת מחוזקת" בעקבות הבלאי הנמוך יותר ואורך החיים הגבוהה.

אם יש שאלות טכניות נוספות, הרגישו חופשי להציף אותן בתגובות ואענה כמיטב יכולתי.

עדי.

באותו נושא:

מה אומרים המספרים של שרשראות האופנוע?

צליל מנוע אופנוע ה-V6 של לברדה

טכני ומרתק: ראש מנוע שקוף בצילום איטי

זוג צילינדרים, 3,500 סמ”ק

הערפל

טיפ רכיבה: אתה לא רוכב טוב כמו שאתה נראה

תגובה אחת

  1. גרשון (גייה)

    תיקון : שרשרת X-ring – החתך (בהיקף) של האטם בצורת האות האנגלית "X" , כך שיוצר מגע נוסף עם …

השאר תגובה