עומס על הרוכב במסלול

השתתפות ביום מסלול: כיצד על הרוכב להתכונן?

לא רק את האופנוע והציוד יש להכין – גם על הרוכב מוטלת החובה והאחריות להכנה אישית מסויימת לקראת הגעתו ליום המסלול. ולא משנה אם מדובר על האירוע הראשון עבורו מסוג זה, או על העשירי. לקט טיפים לגבי ההכנות שהיש לבצע בין הרוכב לעצמו.

צילום: רונן טופלברג

ולפני הכל, קישור למדריך המלא שטקסט זה מהווה פרק ממנו: "יום מסלול – המדריך המלא"

עבודה מנטלית על הרוכב ובעצמו

לקראת יום המסלול, הכן ועבוד על עצמך מנטלית. שחרר מהאגו. שחרר ממשחקי כבוד. בדיוק כמו בכביש הציבורי – גם ביום מסלול לא צריך להוכיח שום דבר לאף אחד.
רוכבים רבים מגיעים עם המון ציפיות, פנטזיות וחששות למסלול בפעם הראשונה. "מה אם כולם יהיו מהירים ממני?", "מה אם אפריע לשאר הרוכבים?" או הצהרות והתחייבויות אישיות, בין הרוכב לבין עצמו כמו: "אני חייב לרכב מהר כדי לא לעשות בושות!", "מה אם לא אכיר אף אחד?", "האם אגע עם הברך באספלט ואשחיז את הסליידרים?" ועוד המון סימני שאלה, תהיות ואפילו פחדים. זה לגמרי מובן, קרה, קורה ויקרה לכולם.

זו הנקודה בה אתה חייב לעבוד על עצמך. להבין שתמיד (אבל תמיד!) יהיה על המסלול, בסשן אחר או אפילו בשלך – רוכב מהיר ממך. תמיד. שחרר בעניין הזה. אתה חייב להרגיע עצמך מנטלית ולא להתרגש יותר מדי מהתחום החדש שאתה צועד לתוכו בעיניים פקוחות ובציפייה רבה.

מהו יום מסלול? צילום: רונן טופלברג

שחרר את הלחצים בראש

קבע לעצמך גבולות. "מקומות" רגשיים שלא תיכנס אליהם ברכיבה ולא תתפתה אליהם. להיות מודע ולהיות מסוגל לזהות את המגבלות שלך, ולא לעבור אותם. כאמור, לא לרכוב עם האגו בשום שלב – זה יום מסלול ולא תחרות או מרוץ.

תחליט כבר עכשיו שלא תחקה רוכבים אחרים, גם אם נראה שהם מהירים יותר ועושים את הדברים נכון יותר. הם בד"כ על אופנוע שונה משלך, עם צמיגים שונים משלך, ניסיון שונה והכרות שונה עם המסלול. אל תנסה לחקות את הקצב שלהם , נקודות הבלימה וההיגוי שלהם או את קווי הרכיבה שלהם. יהיו עוד ימי מסלול בעתיד שלך בהם תוכל לחקור אפשרויות אלו. בינתיים – שחרר את הלחצים בראש ותכין עצמך להגעה רגועה למסלול, ולמקסימום הנאה.

מדיטציה פרטית על המסלול

לך לישון! הרכיבה במסלול מביאה את הרוכב, למצב של ריכוז גבוה מאוד בתפעול האופנוע וההתנהלות על המסלול. למעשה, ההתעסקות ברכיבה בלבד, ללא הסחות דעת כמו תנועה נגדית, משטרה, סכנות לצידי המסלול ועוד – מביאה את הרוכב ל-100 אחוזים של פוקוס ברכיבה נטו.

אני מתאר לעצמי שלא חווית מצב שכזה, לאורך דקות ארוכות על הכביש הציבורי בעבר. אולי שניות בודדות פה ושם. אבל אם בכביש הציבורי התחושה הזו של התעלמות מסכנות והסחות דעת יכולה לפגוע בבטיחות שלך, הרי שבמסלול, העדר הסכנות והריכוז החד ממדי ברכיבה, הוא הפינוק האמיתי. תחושה עילאית שניתן להשוות למדיטציה פרטית של הרוכב עם עצמו. כל החושים עוסקים נטו ברכיבה והתוצאה של התייחדות מלאה של הרוכב עם תחביב הרכיבה, מגיעה לשיאה.

אבל לריכוז הגבוה הזה יש מחיר. הוא שואב אנרגיות רבות, גם במישור הגופני וגם בתחום המנטאלי. אם הרוכב עוד מבלה שעה ברכיבה אל המסלול וחזרה ממנו בתום היום, הרי שבכלל מדובר על מאמץ לא מבוטל שאין לזלזל בו.

לאור כל זאת, אני ממליץ בחום רב: לך לישון מוקדם בערב שלפני יום המסלול. גם כך רוב הסיכויים הוא שלא תירדם בשל ההתרגשות הרבה שתלווה אותך לקראת החוויה. תזדקק לערנות הזו ככל שהיום יתקדם והעייפות תנסה להשתלט עלייך. תזמן את ההשתתפות במסלול כך שבערב שלפני לא תחגוג בפאב, אירוע משפחתי או כל מה שיכשיל את ערנותך ביום אירוע המסלול. אני לא צריך לפרט לגבי הסיכון שברכיבה בכביש הציבורי או במסלול כשאתה עייף או לא ערני, נכון?

כושר גופני להתמודדות עם המעמס על הרוכב

עבוד על עצמך מבחינת הכושר הפיזי. המסלול מאפשר לרוכב לגלות את גבולות המעטפת שלו. מאפשר לו לרכוב בצורה בטוחה למדי בקצב מהיר למדי שמפעיל מצידו מאמצים על גוף הרוכב. לא חייבים כמובן לרכוב כך, אבל זוהי תוצאה טבעית של רכיבה במתחם סגור בעבור כל רוכב עם נטייה, גם אם מינימלית, לתחום הספורטיבי.

בלימות עוצמתיות יותר מפעילות באופן מורגש את שרירי הבטן והירכיים, ואם הרוכב לא מתורגל מספיק, אז גם שרירי הידיים עובדים לא מעט בבלימה. שרירים אלו פועלים לא מעט גם בתאוצה כשמערכות שרירים אלו משמשות כבולם זעזועים ומרסנות את עוצמות המנוע על הרוכב עצמו.

פקודות ההיגוי הן חדות וחריפות יותר ומפעילות את רצועות הכתפיים ואת שרירי החזה. הרוכב מניע את גופו קדימה ואחורה על המושב, ואף מעביר משקל מרגל אל רגל, כשהוא מטה את האופנוע מצד לצד. סיפור לא פשוט שיכול לעייף רוכב לא מאומן ולא מיומן.

מסלולים צילום רונן טופלברג

אימונים לקראת יום המסלול הראשון?

אף אחד לא חושב שתיכנס למשמעת אימונים משמעותית לרגל יום המסלול הראשון שלך. זה לא הגיוני לצפות לכך. בנוסף, סביר להניח שהזמן בין ההחלטה לקחת חלק ביום שכזה, לבין ההשתתפות בפועל, יכולה להיות ימים בודדים. גם אם מדובר על מספר שבועות, הרי שלא ניתן להשיג שיפור מורגש של ממש. עם זאת, גם לא צריך להיות חטוב במיוחד או להיות לכפיל הישראלי של ארנולד שוורצנגר, כדי להוציא את המקסימום מיום שכזה וליהנות באופן מקסימלי מיום מסלול.

ההבנה שכושר הוא כלי עזר כדי ליהנות בימי המסלול הבאים שלך, תיספג בך ככל שתשתתף בימים נוספים שכאלו. האזכור של הכושר הנדרש כאן, נועד כדי שתבין את העייפות שאתה עלול לסבול ממנה בתום היום, את הצורך בשינה לפני האירוע כפי שציינתי קודם לכן, את הצורך בניהול משטר נוזלים ומלחים נכון במהלך יום האירוע (פירוט בעניין, בהמשך) ולדרבן אותך להתכונן לימים הבאים.

ובאותו נושא של כושר: רוכב רק בסופ"ש? כך לא תאשפז עצמך.

הכנות לקורס הרכיבה במסלול – כושר רכיבה

לפעמים צריך לדחוף עוד מהירות בכוח

הרשמה לדף הפייסבוק של הכRובלוג

עקבו אחר האינסטגרם של הכRובלוג

הרשמה לערוץ היו טיוב של הכRובלוג

הכרובלוג – מעכשיו עם ערוץ עדכונים בטלגרם

השאר תגובה