מוטו גוצי V85TT. צילום: שמוליק פאוסט

מוטו גוצי V85TT – לא שגרתי

אופנוע המוטו גוצי V85TT הוא אופנוע אדוונצ'ר רטרו קלאסי שעמוס בטכנולוגיה מודרנית. הדיסוננס בין כל אחת מההגדרות האלו, הן בדיוק מה שהופכות את הדגם לכלי שהוא ממש, אבל ממש, לא שגרתי. שמוליק פאוסט, האיש והמצלמה, לקח אותו לדייט ארוך טווח.

כתב וצילם: שמוליק פאוסט

אני מאוד אוהב את המראה של המוטו-גוצי V85TT

לקח לי זמן להודות בזה, אבל זהו, אמרתי את זה – הוא יפיפה בעיני.
שלא תבינו לא נכון, כבר בתמונות התלהבתי מאוד מאיך שהוא נראה – רטרו ייחודי ומגניב עם צמד פנסים עגולים שמזכיר קצת אופנועי ראלי ישנים. פשוט לא הייתי בטוח כמה הוא יפה. לפעמים, בתמונות מסוימות, בצביעות מסויימות, מזוויות מסוימות… בהחלט. מצד שני – מזוויות אחרות הוא היה בעיני פשוט, ובכן… מכוער. אדיש בטוח לא הייתי, ולפי התגובות מהסביבה אני כנראה לא היחיד – לכ-ו-ל-ם יש דעה, והיא מאוד נחרצת ומאוד לא אחידה.

V85TT – מראה לא שגרתי

אני לא יכול שלא להעריך יצרן אופנועים שמוכן להעיז עם עיצובים לא שגרתיים. זה מצריך אומץ. הכי קל ללכת עם הזרם ולייצר אופנוע שבלוני עם קווים נעימים ופשוטים, אבל ללכת עם הזרם זה משהו שמוטו-גוצי פשוט לא יודעים לעשות, אין להם את זה באופי כנראה.

רק תעיפו מבט במנוע או ליתר דיוק – באופן שבו הוא מונח בשילדה – כמו בכל דגמי מוטו-גוצי, בכיוון הלא נכון… אבל ברגע שראיתי אותו במציאות בפעם הראשונה כבר החלטתי – הוא יפה בעיני. חבל רק שאופנוע ההדגמה מגיע בצבע שאותו אני יכול רק להגדיר כ-לא ממש שחור, לא ממש אפור ולא ממש כחול… (נזיפה דחופה לאחראי למחדל) והוא מחוויר מאוד לעומת הצביעה האדומה, שלא לדבר על גרסאות ה"איבוקאטיב" היפיפיות! (שמגיעות בנוסף לצביעת שני צבעים מדהימה גם עם צמיגים קרביים יותר לשטח וחור קצת יותר גדול בכיס – שווה את זה.

אז אם החלטתם שאתם לא אוהבים את המראה שלו על סמך התמונות, תעשו לעצמכם טובה ותנו קפיצה לסוכנות להתרשמות במציאות – זה נראה אחרת מקרוב! דבר אחד בטוח, בין אם אתם חושבים שהוא מכוער ובין אם אתם מאוהבים בעיצוב שלו, הוא מיוחד.

V85TT – מרגיש מיוחד

הוא גם מרגיש מיוחד. לחיצה על כפתור ההנעה והמנוע מתעורר בגרגור בשרני ורעד חזק במיוחד. בסרק המנוע מווברץ בצורה מורגשת מאוד אבל די מגניבה, מיד מרגישים שיש כאן משהו שונה. סיבוב מצערת חזק בסרק והאופנוע מאיים ליפול הצידה… מעניין.

לוח השעונים מודרני, יפה ומספק הרבה מידע, יש 3 מצבי רכיבה שקל לעבור ביניהם – גשם, כביש ושטח, כשהאחרון גם מוריד את התערבות הבקרות האלקטרוניות למינימום. ביטול הבקרות לגמרי כבר מצריך כניסה לתפריטים אחרי כל התנעה וקצת פחות מהיר ואינטואיטיבי. הכידון רחב במיוחד, המיכל מעוצב והמראה הכללי של ה"קוקפיט" נראה מוקפד ויפה. בכלל התחושה היא של אופנוע "מושקע" עם הרבה תשומת לב לפרטים.

המכונה זזה

שילוב לראשון ויציאה מהמקום – הסאונד נפלא, הויברציה החזקה נעלמת והמכונה זזה יפה מאוד. שילוב ההילוכים נותן תחושה קצת קשה וזה כנראה לא המנוע הכי חזק שתתקלו בו, אבל לא באמת חסר לו כח וגם לא צריך לעלות לסלד גבוה כדי לקבל אותו – מנוע גמיש מאוד ולפחות לטעמי – מצויין.

מבחינת הנוחות – תענוג. ביליתי לא מעט שעות רצופות והרבה קילומטרים על האופנוע, הרבה כבישים מהירים והרבה דרכים צדדיות עם רק כמה עצירות קצרות לצילומים ושטויות אחרות – שום עייפות ושום בעיה, המושב נוח והאופנוע סופג את המהמורות בכביש בקלילות. למרות שבגדול אני לא חובב גדול של תנוחת ישיבה זקופה מדי לאורך זמן (עד כמה שזה נשמע מוזר עם חיבתי הגדולה לאופנועי אדוונצ'ר) – זה בכל זאת בין האופנועים הנוחים והנעימים שיצא לי להיתקל בהם – אחלה שותף לירידה לאילת! רק סעיף מיגון הרוח קצת לוקה בחסר, לא משהו שאי אפשר לטפל בו בעזרת משקף פשוט וגדול יותר אני מאמין.

גם מבחינת ההתנהגות אהבתי את ה-V85TT מאוד, ובכל מצב – בכבישים ראשיים ואיכותיים וגם בצדדיים ומשובשים, רטובים או יבשים. אני אולי לא רוכב הכביש הכי מושחז אבל האופנוע הרגיש לי יציב במיוחד וההיגוי מדוייק ושוב – נעים.
לא נראה לי שהוא חובב רכיבה אגרסיבית מדי וגם ראשי המנוע הבולטים הענישו אותי בכמה מכות קטנות (אך כואבות) בברכיים כשניסיתי לרכב עליו "חזק" (בהתאם ליכולותיי כמובן). מצד שני האופנוע נתן לי המון בטחון בסיבובים, וגם אם הוא לא הכי זריז מבחינת ההיגוי – התחושה הייתה שהוא "נטוע" חזק בפניות. תענוג.

לא מכונת שטח קרבית

מספיק סיבוב קצר מסביב לגוצי היפה הזה כדי להבין שהמהנדסים האיטלקיים לא תכננו אותו כמכונת שטח קרבית שתתחרה ישירות ב-KTM 790R או בטנרה 700. סיבוב קצר עליו בשטח הספיק לי כדי להגיע למסקנה שלפחות מבחינת יכולות שטח – גם האפריקה טווין והבימר 800 יכולים לנשום לרווחה. לא מדובר באדוונצ'ר קרבי ומוכוון שטח שייתן להם "פייט" בנחלי המדבר או בשבילים הסלעיים והמשובשים של הגולן.
ביחס אליהם הבולמים נוקשים וקצרי מהלך, הפגים צרים ולא נוחים לעמידה והגלגל הקדמי במידה אחת פחות "קרבית". מצד שני, יש מצב שטח והטי-טי שבשם מסמל "טוטו-טארנו" – "כל דרך" באיטלקית, אז בכל זאת – חייבים לתת צ'אנס ולהמשיך בשטח.

לקח לי קצת זמן להפסיק להשוות אותו לכלי האדוונצ'ר הקרביים מגודלי מהלך הבולמים והגלגל הקדמי, ולהתחיל להתייחס אליו כאדוונצ'ר מסוג אחר – אופנוע תיור סטייליסטי לכביש – שיכול גם לרכב בשטח.
אחרי שעושים את הסוויץ' הזה, אני חייב לציין שהוא דווקא לא רע בכלל. הבולמים אמנם לא ממש אוהבים חריצים ואבנים, ומרווח הגחון מצריך הרבה זהירות בכל מה שהוא לא שביל כבוש, אבל אחרי כמה זמן גיליתי שכל עוד השביל מהודק ולא משובש מדי – המכונה אפילו כיפית מאוד!
הכידון הרחב נותן שליטה מצויינת, גובה המושב הנמוך משרה המון ביטחון ומצב השטח המוצלח מאוד מעכב את בקרת האחיזה מספיק כדי להוציא את האחורי לפרפור, אבל לא יותר מדי. מהר מאוד מצאתי את עצמי נותן יותר ויותר גז בישיבה ביציאה מפניות ומוציא את הזנב החוצה הרבה יותר ממה שחשבתי שאעיז על גבי בהמה גדולה וכבדה כזו! כיף!

לסיכום

אז מה יש לנו כאן בעצם? יש לנו כלי נוח, מפנק, וכיפי בכביש עם יכולות שטח מנהלתיות טובות וסגנון וייחודיות בכמויות מסחריות – הייתי אומר שהוא מעין בימר 1200 למאותגרי תקציב או עתירי סטייל, אופציה מצויינת לרוכבי טרייסר וורסיס למיניהם שרוצים משהו עם יותר יכולות שטח והרבה הרבה יותר ייחודיות, או אולי סתם אופציה יותר מגניבה במקום הוי-סטרום ודומיו.

אחי הגדול כבר הצהיר שמתישהו הוא יקנה אחד כזה משומש אך ורק לסופי שבוע, ואני לגמרי מבין אותו. אם אתם לא מחפשים משהו להתגרזן איתו יותר מדי או לרדת לשטח קשה מדי – מדובר בעיני בשותף נפלא לטיולים ארוכים, נוח מאוד, כיפי מאוד והכי חשוב – ייחודי, מגניב וסטייליסטי.
רק תעשו לי טובה ואם תרכשו אחד כזה – תשקיעו בצביעות "איבוקאטיב" ותעלו הרבה הרבה תמונות!

בדרך להחזיר את ה-V85TT לסוכנות, פספסתי פנייה. טוב – שתיים. אני יכול לתרץ שהייתי עייף מאוד ושטעיתי מתוך הרגל, אבל האמת? יש מצב שפשוט לא כל-כך רציתי להחזיר אותו…

גלריה

עוד משמוליק פאוסט:

אופנועים הם אקזוטיקה להמונים

קרוזרים: אופנועים ארוכים לרוכבים קצרים

סטוץ עם ק.ט.מ 390 אדוונצ'ר

ק.ט.מ 690SMC – אופנוע שיהפוך אותך למטומטם

הכרובלוג בפייסבוק 

וגם

אופנוע חדש מול ישן – קידמה וטכנולוגיה מול אופנועים שפשטות היא הקסם שלהם

5 תגובות

 1. aaron2176

  צר לי כבעלים לשעבר של TT 650 משנת 1988 ועד לקליפורניה2 1000 ולפלורידה 650,לגלות במוטו גוצי משנת 2020 מצמד שמופעל בכבל עם מנוף מיושן,כמו בשלושת האופנועים שהיו בבעלותי לאורך השנים,וזאת עוד בסכום של 90,000 שקלים ?
  סליחה ! גוצי, אותי איבדתם !!!

 2. כRובי

  ראית לאחרונה את המצמדים של אופנועי הסופרבייק המתקדמים מיפן או מאיטליה? אופנועים שהם הטופ שבטופ. השפיץ של הקצה בטכנולוגיה וכולם עולים החל מ-130,000₪. כולם, ללא יוצר מן הכללה מצויידים במצמדים עם כבלים ולא עם משאבות הדיראוליות. קפוץ לאחת הסוכניות ולחץ על ידית הקלאץ׳ ״המיושנת״ (כדברייך) של ה-V85TT. אל תפחד – זה בחינם. רק היזהר: יש סיכוי שתיפול לך הלסת מכמה שהיא רכה ונוחה לתפעול.

 3. Rami Gerassi

  מאוד אוהב את הצבע הכחול אפור הזה…. מאוד מתאים לאופנוע הזה לטעמי.
  כבעלים של גוצי מאוד ממליץ לקחת לנסיעות מבחן.
  יש משהו ממכר ברכיבה על גוצי, לא יודע להסביר בדיוק, אופנוענות מתגמלת, כזאת שלוקחת אותך לנסיעות ארוכות.
  צריך לרכב ולהבין.

 4. דניאל

  זוית מעניינת, שזורה בהרבה אבלים. כתוב מעניין. בסופו של דבר אין ממש הסבר לוגי למה התחברת. יש אלטרנטיבות טובות בהרבה. לא נדרש הסבר, זה מה שכייף באופנועים. פשוט ככה.

 5. צחי

  ללא ספק שזה לא ״עוד אופנוע״
  יש לו את הlook שלו.

השאר תגובה