כביש 10 אחרי הקורונה

"בזכות" הקורונה: כביש 10 ייפתח בשבועות 2020

רכיבה לאחר הקורונה באחד הכבישים המיוחדים בארץ במהלך חג שבועות: כביש 10 ייפתח לרכיבה ולנהיגה של אזרחים ליומיים בלבד במהלך שבועות 2020. סוג של "פיצוי" בעקבות אי פתיחתו המסורתית בחג הפסח.

כביש שהוא שטח צבאי סגור ברוב ימות השנה

בדרך כלל אם אין התרעות מיוחדות באזור, כביש 10 נפתח לתנועת רכבים ואופנועים אזרחיים רק פעמיים בשנה – בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח. במקרים נדירים, כמו ב-2019, הוא נפתח גם לכבוד חג החנוכה. ההיתר לרכיבה הוא תמיד לשעות היום בלבד.

מדובר בכביש די מרופט ומיושן בעל נתיב יחיד (אבל דו כיווני – זהירות!) שמתפרש על פני 182 ק"מ מפותלים של אספלט כשהוא פתוח לתנועה מלאה. הנוף הנשקף בצדדיו, הוא לא פחות ממרהיב בזכות היותו טבעי, כמעט ללא צלקות או תוספות מלאכתיות מעשי ידי אדם. נוף "בראשית" במובנים רבים.

הכביש נסלל בתחילת שנות ה-80 לאחר פינוי סיני במסגרת הסכם השלום עם מצרים. וכיום הוא מתפתל בין הרי הנגב, צמוד לגדר המערכת החדשה שנבנתה במהלך השנים האחרונות.

רכיבה של אחרי הקורונה

השנה (2020) בשל מגפת הקורונה והסגר שהוטל, הכביש המעניין נותר במהלך חול המועד של פסח כשטח צבאי סגור. אבל לאור ההקלות בסגר, החליטו בצה"ל, רשות הטבע והגנים ומועצות האזוריות רמת נגב וחבל אילות שבהן עובר הכביש, לפתוח את הציר לתנועת מטיילים בחג הקצר, באופן חד פעמי.

שימו לב: הכביש יהיה פתוח בשעות היום בלבד החל מהיום (חמישי 28.5) ועד יום שבת (30.5) וללא הקטע הצפוני שלו – מכרם שלום דרומה.

חשוב לזכור:

א. הכניסה לכביש תתאפשר עם הצגת תעודה מזהה לחיילים שבמחסומי הכניסה.

ב. אסור לצלם לאורך גדר המערכת ואל הצד המצרי.

ג. מהירות הרכיבה המותרת (והאפשרית למען האמת) בכביש היא 50 קמ"ש.

ד. לאורכו של הכביש אין תחנות דלק. יש להערך לכך בהתאם מבחינת תדלוק מוקדם.

מידע

עמדות מידע של רשות הטבע והגנים יעמדו לרשות המטיילים וכן עמדה צבאית לאבטחה ולהכוונה. מוקד המידע של תיירות הר הנגב פתוח גם הוא וניתן לקבל המלצות לטיולים ופעילויות בסביבה באתר האינטרנט ובטלפון 055-8912136.

כביש 10 היה ויהיה תמיד סיבה טובה. ת'כלס אין שום דבר חדש נראה לעין מאז הביקור האחרון ונראה על פניו שלא יהיה שום דבר חדש. אבל יש משהו בכביש הזה המושך כמו מגנט… הכביש א מבייש ומעניק לנו הצגה כמו שרק יכולנו לחלום. ריק מרכבים. מזג אוויר מדהים. אווירת חג מדויקת. צבעוניות האופנועים על רקע המדבר היינה חגיגה לעיניים. הנופים הנגלים מעברו השני של הגבול כמו חלום רחוק – קרוב. הנשימה הנעתקת כל פעם מחדש, אחרי כל סיבוב או טיפוס תלול בהר, גוררת עמה את המחשבה המתבקשת ומעוררת כל פעם מחדש את הדיון האם שווה היה לוותר. השקט, השלווה, אין סוף הנוף והצבעים והצורות המלווים אותנו מדברים בעד עצמם.

עוד על כך, כאן

וגם:

רכיבה בכביש 10

לחצות עם האופנוע לסיני

השאר תגובה