הסכנה באופניים חשמליים

הסכנה באופניים חשמליים והפתרון הקנדי

הסכנה באופניים חשמליים יכולה להיפתר על ידי אופנועים. כך לפחות מאמין ערוץ היו טיוב FortNine הקנדי, בסרטון חדש העוסק בתחום. ולמה זה מעניין את הקוראים המקומיים ומזיז גלים קלים ברשת הישראלית? כי חלק משמעותי מסרטוני ההדגמה לסכנה הקיימת באופניים חשמליים המשולבים בהסבר הקנדי, צולמו בארץ.

הסכנה באופניים חשמליים מול הנוחות

בסרטון התוהה אם אופניים חשמליים מסוכנים יותר מאופנוע, משווה הערוץ בן הכלים הכה שונים, רק מפני שמדובר על פתרון דו גלגלי יעיל להתניידות אורבנית. לצורך כך הוא מדגיש את הנוחות ברכיבה על אופניים הבאה לידי ביטוי בהעדר צורך בגיל מינימלי כדי לרכוב, אין צורך בהכשרה פורמלית, בציוד מגן או בהכנות מיוחדות לרכיבה. אך העובדה שרוכבי האופניים אינם ממוגנים ואינם רואים עצמם ככאלו הצריכים לציית לחוקי התנועה כל שכן אינם מכירים אותם, היא היא הסכנה העיקרית עבורם. כדי להמחיש זאת, עושה הערוץ שימוש בסרטוני תאונות דרכים של אור ירוק ושל i24 (ערוץ חדשות ישראלי המשדר באנגלית).

אני כמובן האחרון שיטען נגד פעולה הסברתית חשובה לגיוס רוכבים נוספים לעולם שלנו, אך לצערי ההשוואה שהוא עושה מלכתחילה בין הסכנה ברכיבה על אופניים מול אופנוע, היא זו שמערערת את המסקנה הסופית שלו. הוא משווה בין כמות תאונות למרחק מצטבר שנתי כדי להראות שכמות הפציעות זהה ולכן כביכול, יש טעם בהשוואה.

פשטני מדי

עם זאת, הוא מתעלם מכן שלאופניים יש יותר משתמשים מאופנועים. ולא נוגע בעובדה שהק"מ שהם צוברים הם כמעט אך ורק עירוניים. בעוד אופנועים צוברים ק"מ רב יותר בעיקר מחוץ לעיר. בטח ובטח בקנדה. וכך, דרך הסקת המסקנות שלו היא פשטנית מדי ומרגישה כאילו עברה "התאמה" כדי להשוות מראה זוהר יותר לפתרון שהוא מציע.

הערוץ קובע לסיום כי יש פתרון והוא אופנוע. כמה מפתיע. הוא מחליט כי אופנוע הוא הפתרון הבטוח יותר לניוד עירוני, תוך שהוא מתעלם : נושא הפרשי המחיר המשמעותיים בין רכישת אופניים לאופנוע, התעלמות מעלויות ציוד המיגון, התעלמות מנושא הנוחות והתעלמות מהעובדה שכרוכב אופניים אתה נתון לאכיפה קלה יותר של החוק. ואם נסתכל על כך מנקודת מבט ישראלית מקומית – העדר הצורך בביטוח חובה היקר לרכישה, הוא החותמת העיקרית ששמה סוף וסוגרת כל דיון בעבור השוואה דומה לשוק שלנו.

כך שלטעמי, למרות ההסבר הכביכול מושקע הנתמך במידע, גרפים וסטטיסטיקות, התוצאה אינה משכנעת מספיק ומלאה ב-"חורים" לוגיים ומעשיים.

מה אתם אומרים?

הסרטון של FortNine

לצפייה בסרטון בדף נפרד, הקליקו כאן

לאחר הצפייה, מומלץ לקרוא גם בדיעות המקושרות כאן למטה. זהירות: הן עלולות לעצבן חלק מכם.

ובאותו נושא: 4 כותבים, 4 דיעות שונות 

אופניים חשמליים מסוכנים? אינטרסנטים דואגים שתחשבו כך

טור כועס: על ההורים שמעניקים אופניים חשמליים לילדיהם

בעיית האופניים החשמליים? התשובה דווקא כן נמצאת מתחת לפנס

אופניים חשמליים וגלמים חסרי ידע

וגם:

ערוצי יו טיוב מומלצים לרוכבים

השאר תגובה