רכיבת שטח במדבר

לרוכבי האנדורו במדבר ולשאר משתמשי השטח

פניה של דור המדבר, לרוכבים במדבר. או זה שזוכר איך נראה מדבר. פנייה לדור האנדורו, נהגי ה-SBS, וכל משתמשי השטח. חשוב, אנא קראו.

כתב: אמנון בהט

כולנו היינו מזועזעים, ובצדק, מהפוסט של גיא ורון ובו רואים רוכבים בשדה חקלאי מעובד אנשים כאן הגיבו בזעם וחיפשו מי הם הפושעים. חייב להודות שאני מזועזע לא פחות מפוסטים שאני רואה פה בקבוצה ובקבוצות אחרות מרכיבות במדבר.

אנשים מתארים בריש גלי רכיבות מדבריות מופלאות ומעלים תמונות או סרטוני גבורה של טיפוס על מדרונות מדבריים בלי להתבלבל. מראים איך הם חופרים במדרונות ומייצרים חריצים מכוערים בנוף . הדבר הזה משאיר צלקות מטורפות בנוף שלא יימחו עוד שנים רבות מאד. כך איזור נבי מוסא כבר שחוט לגמרי וגם אזורים אחרים בארץ נמצאים בדרך לשם.

אחלה רכיבות הארד אנדורו במדבר

המדבר מאפשר אחלה רכיבת הארד אנדורו גם בלי טיפוסי הוואסח האלה. יש בו ערוצי נחלים עם בולדרים בכל הגדלים, דרגשי סלע לטיפוסים ולקפיצות. ערוצים רחבים עם זיפזיף עדין וערוצים קטנים ופתלתלים עתירי בולדרים. נאקבים יפהפיים, מסלעות נהדרות ועוד.

השטפונות במדבר שמתרחשים מדי שנה או שנתיים בערוצי הנחלים 'מסדרים' ומנקים אחרינו כך שלא נוצר נזק אמיתי כתוצאה מהרכיבה בהם. יש לא מעט ערוצים שאנחנו רוכבים בהם כבר עשרים שנה ומעלה ולא נוצר שום נזק בנוף, כל שנה השיטפון מסדר מחדש.

רוצים לצאת מהערוצים? תסעו בנאקבים (שבילי הולכי רגל, בעלי חיים או גמלים דוגמת דרך הסוכר). הודות למורשת הבדואית הנכבדת של מדבריות ארצנו יש כאלה בשפע בעיקר במדבר יהודה צפון ודרום ובבקעה אבל גם בנגב .

בינינו לבין הילדים שלנו

לא נכנס כאן לסוגיות של פיקוח רשות שמורות הטבע והגנים. אני כנראה לא אוהב אותם יותר מכם. זה לא ביניכם לבינם, זה בינינו לבין הילדים שלנו. בקצב הזה לא יישאר הרבה מהמדבר בעוד לא הרבה שנים.

כולנו יודעים איזה חיות האופנועים האלה ואיך הם מגיעים לכל מקום, בדיוק בגלל זה צריכה להיות לנו אחריות. זה כלי משחית רציני שמחייב אחריות בכל המובנים ולא מעט גם כלפי הנוף.

כל גולם עם סמארטפון

אני רוכב במדבר יהודה כבר יותר מעשרים שנה, רכבנו בנבי מוסא עוד עם XR600. במהלך ניווט בתרגיל בצבא גילינו את הדרך הממלוכית של הסולטן ביברס (דרך הסוכר) והתחלנו לרכב שם עם האופנועים.

בתחילת שנות האלפיים היו מעט אופנוענים ורכיבת הסינגלים בקושי הייתה קיימת., היום יש אלפי אופנוענים והאופנועים מאפשרים הכל גם עם רוכב בינוני. פעם היית צריך לדעת לרכב וגם לנווט כדי להגיע למקומות המטורפים האלה. היום כל גולם עם סמארטפון מגיע לכל מקום על בסיס מסלולים שהוריד בפייסבוק.

גלו אחריות

מעבר להרס העצוב של הנוף אם נמשיך ככה מישהו יצטרך לשים לזה סוף ויתחילו להגביל את הספורט הנהדר שלנו לאתרים סגורים, כמו בהרבה מקומות אחרים בעולם .

בקיצור – תגלו בבקשה אחריות.
כשאתם רוכבים במדבר תרכבו בערוצים או על נאקבים או סינגלים קיימים, תרחמו על המדרונות ואל תחרבו את הנוף.

ובאותו נושא:

מדברן – חגיגת גז, טייפון ו-3 ימים במדבר

איך מסע אופנועים במדבר חרך לי עם להב מלובן את המציאות

מדבר יהודה עם אופנוע שטח: הגבהים מפחידים

5 תגובות

 1. גילי

  צודק כמעט בכל מילה אך עיקר הבעיה היא עם כלים כבדים יותר כגון מאבריק או רייזר

 2. מארק

  אז שלום גם לך.
  לא יודע אם אני הפקח שלא תרצה לפגוש. אולי כן ואשמח לנהל דיון על כוס קפה בשטח.
  בכל מקרה חש חובה לדייק במספר עניינים.
  אחריות היא מילה חשובה וחובה על כולנו לחשוב על מה נשאיר אחרינו. נאקבים הם שבילים עתיקים שנוצרו כתוצא של הליכת בע"ח בשירות האדם. רכיבה אגרסיבית של אופנוע בתוואי הנאקב תחבל בו קשות. חפירה של גלגל אחורי מייצרת חריץ עמוקשמייצר תעלה. זו בתורה מנקת אליה מים. באירועי הגשם הבאים בנאקב הזה כבר לא ישאר מה שהיה.
  לגבי ערוצי נחלים, הז נכון שעקבות הגלגלים יימחו בשיטפון (שתדירותו בלתי צפוייה ואף עלולה להתמהמה שנים ארוכות), אך יש לקחת בחשבוו שרכיבה שם דורסת צמחייה- במקרים רבים גם את ראשית התפתחותם של עצים- שיטים וכד' אשרמ הווים את הבסיס למערכת האקולוגית המדברית. בנוסף, בערוצי הנחלים נמצא את רובבעלי החיים, כך שישנה גם סכנת דריסתם.
  אני יודע. זה נשמע מדכא ולא משאיר הרבה מקום לרכיבה. מצטער. גם אני ברוכבים וגם אני מבין את תחושת החירות שברכיבה. ובדיוק לפה חשוב להכניס את האחריות האישית. להיות מודע ומתחשב באותה מערכת אקולוגית נדירה (למעשה, מדינת ישראל הינה סוג של תיבת נח מודרנית) ורגישה (השטחים הנדמים לנו לעיתים נרחבים ועצומים מאפשרים קיום דחוק למדי של בע"ח).
  מוזמנים לשיח.
  מארק. זמין להתכתבות
  054-4574657.

 3. רוכב שטח

  העלת פה שוב ושוב את דרך הסוכר קחו בחשבון שבחורף יש שם מאות רוכבי אופניים דבר שמצריך משנה זהירות וכבר היה השבוע רוכב אופנוע שנכנס באופניים וברח כי הרי אין לו מספר זיהוי אז לא לו לעצור…

השאר תגובה