פרויקט אופנוע מסלול - רעם כחול שחר - עדכון 3

פרויקט אופנוע מסלול – רעם כחול (ושחור) – חלק 3

רעם שחור-כחול הוא שמו של פרויקט אופנוע מסלול שיצר ובנה בעיקר חשבון הבנק שלי. שישה חודשים חלפו מאז העדכון האחרון, ובמה שנראה שהופך למסורת לא רצויה (לדעת מנהל הסניף שלי), הגיע זמנו של העדכון השלישי במספר סביב הפרויקט.

צילום תמונה עליונה ממסלול מוטורסיטי: טל גלר

תזכורת קצרה לפני שנצלול שוב אל תיאור השינויים והשיפורים שהותקנו:

בדיוק לפני שנה, בתחילת 2022 פרסמתי את הפוסט " פרויקט רעם כחול (ושחור)" בתקווה שהוא יהיה זה שיסכם הסבת האפריליה טואונו 1100 שלי למסלול. עסקתי בו בעיקר בהסרת הפלסטיקה המקורית והחלפתה בייעודית למסלול עשויה פיברגלאס, החלפת הבולם האחורי, החלפת הקפיצים הקדמיים, שדרוג מערכת הבלימה (משאבה + דיסקים + רפידות), התקנת קליפאונים, מערכת מדידת זמנים, מיגונים, אגזוז וכן רכישת מחממי צמיגים וג'קים להנפת האופנוע.

חשבתי שמדובר על פרויקט קצר יחסית וזול יחסית. אז חשבתי…

לפני כחצי שנה, בחודש יולי 2022, הוספתי עדכון שעסק בהתקנת קיט רגליות (Rear Set) והפיכת סדר ההילוכים, החלפת דיסקי בלימה מלפנים (כן, שוב) ונוזל בלימה, התקנת תותב אחורי למיכל הדלק, הוספת חרב תחתונה, החלפת מפת ניהול מנוע, סט גלגלי שיניים ביחס העברה שונה (חזרה למקורי), פילטר אוויר ומצבר ליתיום. בקטנה.

ועכשיו, חצי שנה אחרי, אנחנו בעדכון השלישי ואחד מהיקרים ביותר. מה עוד אפשר להחליף ולשנות?

הורדת משקל בלתי מוקפץ

אחד השינויים הדראסטיים להתנהגות האופנוע, היה רכישת זוג חישוקי OZ Racing שירדו מאפריליה טואונו פאקטורי 2016 בחו"ל, יובאו לישראל ונרכשו מרוכב בארץ לאחר ששימשו אותו כשנה במסלולים. אלו חישוקי אלומיניום מחושל (Forged Aluminum) בניגוד לחישוקים המקוריים שהם יצוקים. לכן, משקל החישוק הקדמי נמוך ב-1 ק"ג שלם מהמקורי, בעוד האחורי קל ב-1.5 ק"ג מהמקור.

נשמע מעט, נכון? ההשפעה על התנהגות האופנוע היא דרמטית, לא פחות. כולנו יודעים לדקלם כמה חשוב להוריד במשקל הבלתי מוקפץ. וכולנו מבינים את התיאוריה. לכן ידעתי למה לצפות, אבל עד שלא מרגישים את השינוי, לא קולטים את עוצמתו. ואי אפשר שלא ליפול לקלישאות וקריאות תדהמה אחרי שרוכבים על האופנוע, כשמכירים את התנהגותו לפני כן. אז הנה ה-קלישאה הקלאסית: הטואונו הכבד והממש לא קליל, שהיה בעל התנהגות יציבה ונהדרת, פונה עכשיו מהר וזריז כמו אופנוע 600 סופרספורט. ועדיין יציב כשהיה. כן – עד כדי כך.

כה כתב המיצו: "…למשקל הבלתי מוקפץ יש… משמעות קריטית על ביצועי כלי הרכב או האופנוע, בין היתר מהסיבה שרובו מורכב ממסה מסתובבת שיש לה מומנט תנועה ואפקט ג'ירוסקופי, ושצריך להשקיע אנרגיה כדי לסובב אותה או לעצור אותה או לשנות את כיוון התנועה שלה במישור. למעשה, נהוג לומר שדרושה בערך פי 3 יותר אנרגיה כדי להאיץ משקל בלתי מוקפץ מסתובב מאשר את המשקל המוקפץ הסטטי." (עוד על נושא המשקל הבלתי מוקפץ, באתר של מיצו בדרכים)

אגב, מגמת הורדת המשקל הבלתי מוקפץ המשיכה באמצעות חגיגת קניות חסרת אחריות בבלאק פריידיי האחרון, והאופנוע זכה גם לברגי טיטאניום קלילים לדיסקים הקדמיים, לדיסק האחורי ולאומים של גלגל השיניים האחורי.

החלפת מתלה קדמי

הקפיצים הקדמיים של K-Tech שהותאמו למשקל שלי והותקנו יחד עם הבולם האחורי של  HyperPro (ראו עדכון קודם) לא סיפקו את הסחורה כמו שרציתי. לכן הם נשלפו החוצה יחד עם כל המכלולים המקוריים של המתלה הקדמי, והוחלפו בקיט קארטרידג' מלא, גם הוא של K-Tech מדגם 25IDS. גם הוא עם קפיצים ייעודיים עבורי.

כעת המתלה מציע 30 אפשרויות כיוון לשיכוך ההחזרה, 30 אפשרויות לכיוון מהירות ההחזרה ו-18 מ"מ לכיוון עומס הקפיץ. הבקבוקים החיצוניים נותרו מקוריים (של Zachs) אבל כל המכלולים הפנימיים שלהם הוחלפו. ההתקנה והכיוון בוצעו על ידי אלון אודלסמן מ-Fine Tuning בראשון לציון, והם עובדים נפלא.

פרויקט אופנוע מסלול – מכאן ומשם

הקלאץ' הוחלף באופן מלא לחליפי של EBC עם קפיצי קלאץ' חדשים ומקוריים של אפריליה, הרפידות בבלם הקדמי הוחלפו לכאלו של Galfer בתרכובת Sintered, מערכת מדידת הזמנים שהותקנה לאופנוע ותוארה בסקירת הפרויקט הראשונה הוחלפה, הפעם במערכת מדויקת וסופר יקרה של  Corsaro מבית Starline. עוד בנושא המיגון – נרכש כיסוי מיכל דלק (המתלבש על המיכל המקורי) להגנה עליו למקרה החלקה. גם הוא נצבע בספריי שחור מט והותקנו לו גריפים חדשים ושחורים של Eazi Grip.

הפעם, בניגוד לסיכומי העדכונים הקודמים, אני כבר לא מתחייב שזה יהיה האחרון. בעיקר כי יש כבר חלקים נוספים שהוזמנו ועושים דרכם ארצה. גם הם מיועדים עבור "פרויקט אופנוע המסלול הכי יקר בחלק הזה של גוש דן". נשמור את העדכון לגבי החלקים הנוספים, לעוד חצי שנה…

סרטון: עם הטואונו ביום מסלול בפצאל

 

קישורים עבר:

פרויקט רעם כחול (ושחור) – חלק 2

פרויקט רעם כחול (ושחור) – חלק 1

קניית הטואונו בעבור שימוש מסלול מוגבר

השאר תגובה