בשידורי ערוץ 5

חוזר להשתתף בשידורי ערוץ 5

השבוע חזרתי לשיתוף הפעולה, הפעם בשידורי ערוץ 5, עם טל שביט (להלן: הטל"ש) במתן קריינות למרוצי אליפות הסופרמוטו העולמית, כפי שעשיתי במהלך 2005. את הסבב הראשון של העונה אמנם פספסתי בשל התחייבויות משפחתיות, אך כולי תקווה שאהיה עקבי בהגעה להקלטות, כדי להצטרף לטל לשידורי שאר סבבי ליגת 2006.

בשידורי ערוץ 5 – מול ביקורת

בעקבות ביקורת ששמעתי במהלך העונה הקודמת לגבי "טיב" או "איכות" הפרשנות לשידורי הסופרבייק (ע"י הטל"ש וסקניה מפול גז), שידורי המוטוקרוס (ע"י הטל"ש ויובל לשם מפול גז) וגם לגבי שידורי הסופרמוטו שביצעתי כאמור עם טל, אני רואה לנכון להסביר ש…

לא פשוט העניין הזה של פרשנות למרוצים בפורמט בו אנו נאלצים לפרשן ולקריין.

רוב הצופים הישראליים מכירים בעיקר 2 סוגי פרשנות, ואלו מהוות את הקריטריונים על פיהם נבחנים השידורים בערוץ 5 למרוצים מוטוריים:הפרשנות שאנו שומעים במהלך שידורי מרוצים ביורוספורט, והשנייה היא קריינות משחקי הכדורגל.

יש מס` סיבות להבדלים בין הקריינות והפרשנות בפועל שאנו מבצעים, לזו שהיינו רוצים להגיש ומזו שכולנו מכירים מהדוגמאות שהזכרתי. אין אני מתכוון חלילה לתרץ או שמא להתנצל על איכות הפרשנות – להיפך: אני חושב שלאור הסיבות העיקריות למצב הנוכחי (אותן מייד אפרט), הרי שאנו עושים עבודה לא רעה בכלל והתוצאה הסופית מפתיעה לטובה למרות המכשולים. וחוצמזה, זו אחלה סיבה לשפוך קצת אור על הקורה "מאחורי הקלעים". (עלק )

א. קלטות המרוצים מגיעות מחו"ל מטעם החברה שרכשה את הזיכיון לצילום ושידור המרוצים. אורך הקלטות (של הסופרמוטו לפחות), עומד לעיתים על יותר משעה. זמן המרוצים המופיע בקלטת, כולל זוג מקצי דירוג לזוג קטגוריות וזוג מקצי גמר? פחות מרבע שעה לכל המקצים ביחד (!).

קרי: אפילו מרוץ גמר של קטגוריה בודדת, שבפועל נמשך כמעט 20 דקות, זוכה לייצוג מינימליסטי של פחות מ-3 דקות, המכילות רק את הזינוק, 3-4 אירועים מעניינים, ואת חציית קו הסיום. זהו.

בשאר הקלטת, מופיעים כל מיני חומרים "מסביב למרוץ" שאולי יעניינו מעריצים מושבעים של התחום, אבל לא רלוונטיים לרוב הקהל.(אני מתכוון לראיונות עם מנהלי קבוצות, תמונות מהעיר בה נערך המרוץ, כתבת עומק על אחת מהסדנאות שמתחרה באליפות, וכן הלאה).

הווה אומר, שעבור תוכנית של 20 דקות, אנו מחויבים שלא לערוך את קטעי המרוצי עצמם, ולהשתמש בכל מה שיש בקלטת. הדבר משאיר מעט מאוד זמן לפרשנות של ממש ולפריסת מידע מעניין עבור הצופה, ומותיר בידינו בעיקר את עבודת הקריינות גרידא.

ב. בניגוד למרוצים מחו"ל המשודרים בשידור חי (או לפחות זוכים לקריינות ופרשנות במהלך האירועים עצמם), הרי שאנו מבצעים פרשנות למרוץ שהתקיים שבוע, ולעיתים אף שבועיים, קודם לכן. וכאילו שזה לא מספיק, הרי שאנו צופים בגרסה מאוד מקוצרת, שאינה נותנת לנו (ובמקביל, לצופים), את התמונה המלאה לגבי אירועי המרוץ. המינימום שאנו יכולים לעשות, כדי לנסות ולשמר ככל האפשר את ההתלהבות הנדרשת לצורך ביצוע קריינות מעניינת, הוא להמנע מלצפות במרוץ טרום השידור, ולבצע הכול ב-LIVE, עם מינימום עצירות לעריכה ותיקונים.

שידור התוכנית בה השתתפתי, היה כנראה ביום שישי האחרון (16.6), אך ע"פ אתר ערוץ 5, יהיה שידור נוסף ביום ד` הקרוב (21.6) בשעה 15:45. אשמח לקרוא את דעתכם.

מכאן ומשם:

מישהו הפיץ במהלך סוף השבוע האחרון, כולל שימוש בשליחת SMS-ים לפעילים בתחום העיתונות הדו גלגלית, שנפצעתי במהלך רכיבת סופרמוטו, והגעתי לבית חולים כשאני סובל משבר פתוח ברגלי.

אין לי מושג מי עשה זאת ולמה, אבל לצערו (או לשמחתו?), אני בריא וכמעט שלם. אמנם יש את שלושה תפרים בזרוע שמאל, מזכרת מהמרוץ האחרון, אך איני מתכוון להרחיב בנושא מטעמים ברורים, וכמובן שזה רחוק שנות אור מ"שבר פתוח ברגל". כך שאם ברכיבה עסקינן, הרי שבכלל לא הנעתי את הסופרמוטו, כבר במשך שבועיים, שלא לדבר על רכיבה.

הרשמה לדף הפייסבוק של הכRובלוג

עקבו אחר האינסטגרם של הכRובלוג

הרשמה לערוץ היו טיוב של הכRובלוג

הכרובלוג – מעכשיו עם ערוץ עדכונים בטלגרם

 

Save

3 תגובות

  1. אורי עייף

    תגיד, יש איזו דרך
    אצלך או אצל הקוראים, לעשות ככה שאפשר יהיה לראות רק את תחילת הפוסט בעמוד הראשי ושיהיה צריך להכנס בשביל לקרוא את הכל?

  2. כRובי

    הנה, במיוחד בשבילך
    עכשיו מופיעים חמשת הפוסטים האחרונים בדף הראשי של הבלוג

השאר תגובה