קני רוברטס

עוד על המרוצים בארה”ב: אופרת סבון

אוהד, DRMANIA, מגיב על הפוסט "מרוצי אופנועים בארה"ב. תחרות, ספורט או הצגה?" ושופך המון אור וידע על הליגה האמריקאית ובמובן מסוים, על הנסיבות שתוארו בפוסט המדובר:

"לצערי הרב, התקרית הזו שאירעה במרוץ האחרון, הינה הכי חסרת חשיבות ביחס להתנהלות סדרת מרוצי הכביש של ה-AMA בשנה האחרונה. הסדרה הנ"ל מנוהלת כיום ע"י חברה בשם DMG – אותה חברה אשר אחראית על תרבות הנאסקאר מכניסת המיליונים (הספורט הכי נצפה בארה"ב, אם להאמין לסקרים). החבר'ס האלה, שנורא אוהבים לראות מכוניות בהמתיות מסתובבות שמאלה 4000 פעם ביום אחד, החליטו שהם יביאו את מרוצי האופנועים לעידן חדש, פופולרי בהרבה ממה שהיה בשנים האחרונות.

במרוצי אופנועים יש מהירות ורעש, יש התרסקויות, יש נערות מטריה ושומו שמיים-הם גם פונים לשני הכיוונים!. הם שינו לגמרי את קטגוריות המרוצים, למעשה את רוב רובה של החוקה של מרוצי הכביש כמו שאנחנו מכירים אותה משאר העולם (דהיינו סופרסטוק, סופר ספורט וסופרבייק). לכאורה, הכוונות היו טובות – המטרה הראשית הייתה להכניס עוד יצרנים לאליפויות השונות, לשפר את התחרותיות במרוצים עצמם (שהיו מעט משעממים בשנים האחרונות, בעיקר עם שליטה חסרת מעצורים של קבוצת יושימורה-סוזוקי בקטגוריית הסופרבייק), ולהעניק עוד חשיפה לספורט המלהיב הזה-מה שיכניס עוד הרבה ספונסרים, ובסופו של דבר, עוד הרבה דולרים.

מה שלא חילחל עדיין (ואנו אחרי מחצית העונה) לראשי DMG היא העובדה שמרוצי אופנועים והקהל שלהם…שונים מאוד ממרוצים על 4, בטח ובטח ממרוצי נאסקאר. החוקים נטו בצורה מחפירה לכיוון ביואל האמריקאית, כאשר ה-1125R שלהם מתחרה מול אופנועי 600 מוגבלים, קטגוריית הסופרספורט הפכה למחלקת נוער עד גיל 21, והסופרבייק'ס הוגבלו בשיפורים שלהם למשהו בסגנון סופרסטוק (יחד עם שיטת הסופרפול, בדיוק בשנה שנזנחה ע"י אליפות העולם). בנוסף לכך, החליטו המסתובבים שמאלה שאופנועים צריכים לעקוב אחרי מכונית , גם בזינוק בקטגוריה אחת, וגם בזמן שדגלים מתנופפים להם מול אופנועים שיוצאים מפניות עיוורות ב-250 קמ"ש…בשביל הקינוח, הועברו שידורי המרוצים שבוע לאחר שנערכו, לאחר חצות הליל. אה כן, יש גם חוק צמיגים-רק דנלופ. motogp

התגובות לא אחרו לבוא. האוהדים הזועפים הצביעו ברגליים (או ליתר דיוק, בחרו שלא להצביע), היצרנים השונים מנהלים אינספור ויכוחים לגבי התקנות, והרוכבים החלו לחטוף עונשים על כך שפתחו את הפה במסיבות העיתונאים ומסביב לפיטס.
בקיצור, סלט שלם. במרוץ בלגונה סקה כמעט והתרסקו הרוכבים המובילים לתוך המכונית שאמורה לשמור על בטיחותם בשעה שמפונים השברים והפצועים מהמסלול, ביואל עוד הצליחו לדחוף גרסת RR לתקנות ועכשיו יש לנו נציג ראשי של הסדרה שמקלל רוכב פרטי כאילו אנחנו באולפן הוליוודי.

בקשר לעניין הדגל הכחול והסמנים האחוריים…זו בעיה מוכרת במרוצים. אומנם ספר החוקים אכן קובע לשמור על הקו, אך במציאות מלאת האדרנלין של עולם המרוצים, סמן אחורי, במיוחד כזה שרוכב לגמרי בבידוד ולא נמצא בתחרות ישירה אלא עם המסלול, צריך לפעול בצורה טובה יותר ולהשאיר את האגו שלו בצד. באותה נימה, גם נציג של הגוף האחראי על הסדרה צריך לדעת לדבר בצורה מקצועית לרוכב, ולא לזרוק בפניו העלבות והאשמות בצורה בוטה שכזו.

נקודה חשובה להבהרה : מרוצים הם אומנם תחרות בראש וראשונה, אבל, וזה אבל גדול – הם גם עסק. במיוחד במצב של הכלכלה בימינו. חברת DMG לקחה תחת את כנפיה את ה-AMA כדי לעשות כסף, לא מאהבת אופנועים. יש לזה הרבה חסרונות, אבל גם יכולים להיות לכך הרבה יתרונות. המרוצים עצמם למשל, וזאת קשה אף לי להודות…הם הטובים והצמודים ביותר שנראו ב-AMA ב-5-6 שנים האחרונות. חוקים הזויים או לא, משהו בנוסחה שלהם בכל זאת עבד. אפילו רעיון המכונית המובילה במקום דגלים אדומים אמור לעזור בשידור הטלוויזיוני (רק בשידור חי…לא אחרי שבוע). אז כן, במובן הנ"ל, אותו פייג' יצא נעל. הוא נעקף לפני כן ע"י הרוכב המוביל, מבחוץ, כי גם אז הלך לכאורה לפי "החוקה". רק שבמרוצים, כמו במרוצים, יש "חוקה" ויש הבנה הדדית בין כל הנפשות הפועלות. פייג' , כרוכב, גם אם פרטי, אשר מגיע לרמה של ה-AMA (שהינה מהטובות בעולם – עיינו ערך איזה בחור בשם בן ספיס), היה צריך לדעת טוב יותר.

DMG? מה יש להאשים אותם…הם בסחרחורת מהסיבובים שמאלה".

 

השאר תגובה