ביואל אופנוע גנוב

הדיזלגייט של עולם האופנועים?

ההסתבכות של הארלי דוידסון עם הרשות להגנת הסביבה האמריקאית (EPA) יכולה בקלות להפוך לסוג של "דיזלגייט" דו גלגלי. הארלי דוידסון הגיעו לפשרה עם הארגון לפיו הם יקחו על עצמם תשלום של 12 מיליון דולר כקנס, על שהם מציעים לכל דכיפין את המערכת המוכרת כ-Power Commander בעבור האופנועים מתוצרתה. המוצר, של חברת Screaming Eagle, מוצע גם באתר החברה (כאן. צילום מסך מצורף למטה למקרה והוא יוסר משם בקרוב), מיועד לשנות את מפות ההצתה וההזרקה לצורך שיפור ביצועי המנוע. הבעיה היא, ע"פ ה-EPA, שעל הדרך עוקפים גם את מגבלות זיהום האוויר. כחלק מהדרך של הארלי דוידסון לעמוד בדרישות המחמירות של הגנת הסביבה, מתוכננים מחשבי ניהול המנוע המקוריים באופן בו מפות ההצתה הן חלק אינטגרלי מהמאמץ לרסן את זיהום האוויר. החלפת המפה המקורית אם כך (בין השאר, על ידי החלפת ה-ECU באופנוע), בשימוש המוצר שאותו מוכרת הארלי בעצמה, מגדילה בהכרח את זיהום האוויר שמייצר האופנוע. מן הסתם, מעבר למגבלה הנדרשת ע"פ חוק.

ע"פ ההסכם בין הארלי ל-EPA, החברה גם נדרשת לאסוף מהלקוחות את המערכת ולהשמיד את כל הסחורה שחוזרת מהשוק ואת המלאי שברשותה. מאחר ומחירו ההתחלתי של הפריט הוא 250 דולרים, ומאחר והארלי מכרה, לטענת EPA, כ-340,000 ערכות שכאלו, הרי שסך הנזק להארלי הוא עצום. שהרי, אם תחזיר כל אחד ואחד מהפריטים מכל רוכב שרכש כזה, ותצטרך לשלם לו את שווי הפריט בחזרה, מדובר פה על נזק של מעל 85 מיליון דולרים. לא כולל 12 המיליונים של הקנס…

אין ספק שהארלי דוידסון הועלתה במקרה הנ"ל כקורבן בולט, כדי לשמש דוגמה, בעבור שאר היצרניות. סוג של "למען יראו וייראו". שכן כל יצרנית, גם הקטנה והאקזוטית ביותר, מציעה באופן רשמי וגלוי אמצעים שונים לעקיפת מגבלות זיהום האוויר.

מה יהיה בשלב הבא? קנס ליצרנית שמוכרת דודי פליטה חליפיים לאופנועים מתוצרתה? עונש ליצרנית שמוכרת אופנועים בהם קל להסיר את כיסויי מסנן האוויר (המותקנים רק כדי לעמוד בתקן, אך למעשה חונקים את המנוע מלהגיע להספק המקסימלי)? קריסה של חברות שמוכרות אופנועים שניתן לבצע בהם שינויים בהם המחוקק לא מכיר? איפה הסוף?

EAGLE

השאר תגובה