ניקיון לאופנוע

טיפ: ניקיון לאופנוע בצורה טובה, מוקפדת ובטוחה
מתי בפעם האחרונה עשיתם יום ניקיון לאופנוע שלכם? אבל אחד עמוק ואמיתי? עם ניקוי עמוק ומעמיק מהסוג שבוחר חומרי ניקוי ייעודיים לכל חלק וחלק. מתי עשיתם זאת בהשקעה קפדנית שכזו אחת לשבוע? הידיעה שאביב בן ה-27 מקדיש יום ספא לפינוק הסוזוקי SV650 שנת 2008 בצורה כה מרשימה, יכולה לגרום לכל אחד מהקוראים להרגיש קצת פגום וקצת "לא בסדר" עם היחס שאנו נותנים לאופנוע.

וכדי לוודא שרגשות האשם ייפתרו ותוכלו גם אתם להתייחס כראוי לאופנוע שברשותכם, הסכים אביב לחלוק את ניסיונו ולכתוב בקצרה על החומרים בהם הוא משתמש ועל הטקס השלם שיצר ליום הניקוי המיוחד (והחד שבועי!) כדי "להביא את הכלי למיטבו" לדבריו.

Suzuki-SV650-2008-2

כתב: אביב מרקוזון

ניקיון לאופנוע – המצרכים

לצורך ביצוע ניקיון לאופנוע בצורה קלה ובטוחה, כדאי ומומלץ להכין מראש את הכלים והאביזרים הבאים. משהו בסגנון "המצרכים למתכון עוגה מנצחת". תרשמו, כי זה הולך להיות מעט ארוך:

 1. ג'ק אחורי להנפת הגלגל האחורי באוויר – יעזור לנו בהליך ניקוי גלגלי השיניים והשרשרת.
 2. מערכת ניקוי מים בלחץ גבוה – "גרניק" עם עוצמה מינימאלית של 110 בר
 3. מברשת ספירלה ייעודית לניקוי השרשרת. במידה ואין, כל מברשת קשיחה כדוגמת "מברשת בקבוקי תינוקות" תעשה את העבודה.
 4. סמרטוטי מיקרו פייבר
 5. מברשת רכה
 6. מברשת קשיחה
 7. מרסס – "שפריצר"
 8. דלי וסמרטוט כותנה (יכול להיות החולצה ישנה).
 9. סבון ייעודי לניקוי (כשגם סבון כלים אפשרי) .
 10. נפט
 11. תכשירי שימון שרשרת לבחירתכם.
 12. ספריי סיליקון לחידוש פלסטיקה
 13. שמן 40WD
 14. ספריי OPTIGLANZ לניקוי סעפת או סנו רב מתכת.

שרשרת, גלגל שיניים ונפט

מתחילים בהנפת הגלגל האחורי באמצעות הג'ק ובמילוי מיכל ה"שפריצר" בנפט. בעזרת הנפט, המשמש כממיס, נוריד לכלוך קשה מהאזורים הבאים: שרשרת וגלגלי שיניים , חישוקים (ג'אנטים), בולם אחורי ובאופן כללי מכל חלק באופנוע שיכול להיות עליו לכלוך מהסוג שמחייב ממיס על מנת להורידו. ואין מה לדאוג לגומיות הפנימיות שבין חוליות השרשרת – הנפט אינו פוגע בחלקי גומי.
לאחר כיסוי האזורים המלוכלכים בריסוס נפט ראוי, נותנים לחומר לעשות את מלאכתו וממתינים להמסת החומרים אותם רוצים להסיר.

ממתינים מס' דקות ומרכיבים את מברשת הספירלה הייעודית לניקוי השרשרת במקומה, או Spiral-chain-brush-4-motorcyclesמשתמשים במברשת קשיחה אחרת ומצמידים אותה לשרשרת האופנוע כדי לנקותה. עם המברשת נצחצח את השרשרת ונבריש אותה מכל צדדיה וכן את הגלגל שיניים האחורי. בתנועות עדינות מסובבים עם היד את הגלגל האחורי כדי להשיג גישה לכל אורכה של השרשרת. בשום אופן אין לעשות זאת עם מנוע פועל ובטח שלא בהילוך משולב.

בתום הניקוי, ועם פירוק מברשת הספירלה הייעודית שהורכבה לצורך הניקוי, נשתמש במערכת הגרניק בלחץ לא חזק ומנקודה שאינה קרובה מדי לאופנוע (אחרת נירטב) כדי להתיז מים על כל האזורים אותם ריססנו בנפט. לא תאמינו באיזו קלות יורד כל הלכלוך!

ניקוי סעפת פליטה

לשימוש סעפת הפליטה המתמתחת בין המנוע לבין דוד הפליטה האחורי, אני מעדיף להשתמש Suzuki-SV650-2008-exhaust-pipesבמיכל התרסיס של OPTIGLANZ שכן הוא מייצר תוצאות תוך 3 דקות עבודה. זאת בעוד החומר של "סנו" (רב מתכת) פועל תוך זמן ארוך יותר – עד כחצי שעה – ומצריך שפשוף אינטנסיבי של המתכת עד כדי סיכון בפריקת הכתף…

את החומר יש לרסס על הסעפת ועליה בלבד. בשום אופן לא על חלקי אלומיניום או פלסטיק, ולהמתין 3 דקות על השעון – לא יותר! אלו הוראות היצרן. לאחר מכן להתיז מים על הסעפת לצורך הורדת החומר. לתוצאות טובות עוד יותר אני ממליץ לשפשף את הסעפת עם כרית ניקוי יפנית ("סקוטש" מתכתי) או אפילו עם נייר כסף. התוצאות אדירות.

מי שחסך מעט ובחר להשתמש בסנו רב מתכת יכול להתיז את החומר על כרית הניקוי ולשפשף עד צאת נשמתו – בהצלחה עם העניין…

ניקיון לאופנוע – מסבנים

ועכשיו לשלב ש"הכי מרגיש נקי": נמלא את הדלי בסבון הניקוי ובמים. באמצעות המברשת נבריש את כל האופנוע: מושב, חיפויי פלסטיק (פיירינג),מיכל הדלק, לוח השעונים ועוד. פשוט להפוך את האופנוע לבועת סבון ענקית! וכן, זה כולל את האזורים שניקינו עם הנפט – ואח"כ וידאנו שהורדנו את כל שאריות הנפט עם המים. חשוב מאוד שלא נסבן חלקים שעדיין מכוסים בשאריות נפט – כי אחרת, עם מברשת הסבון הרכה נעביר בטעות את שאריות הנפט לחלקים אחרים באופנוע.

רק אחרי שהאופנוע כולו מוקצף ומסובן בקפדנות, אפשר להתחיל ניקיון לאופנוע מהמים שעל גביו. נעשה זאת בהתזת מים עם מערכת הגרניק – ושוב: לא בלחץ גבוה (כדי שלא לפגוע בחיבורי חשמל או מדבקות) ולא מקרוב מדי כדי שלא תירטבו.

מייבשים

מייבשים את האופנוע עם סמרטוטי המיקרו פייבר עד לייבוש מלא. לאחר מכן, ורגע לפני שימון Suzuki-SV650-2008-1השרשרת, מניעים את האופנוע, משלבים להילוך ראשון ונותנים לגלגל האחורי להסתובב מעט עם מעט מאוד גז, על מנת לייבש את השרשרת לחלוטין. בסיום, מכבים את המנוע ומשלבים ל-N (ניוטראל). שימון השרשרת נעשה כשהמנוע כבוי וכשאת הגלגל האחורי אנו מסובבים עם היד בלבד. בשום אופן לא לעשות זאת עם מנוע עובד!. בנוסף, חשוב להבהיר כי יש לשמן את השרשרת כמה שיותר מהר על מנת שלא תישאר רטובה, דבר היכול לגרום להופעת חלודה בהמשך.

לאחר מכן ולסיום תהליך הייבוש, נעבור עם מטלית המיקרו פייבר לייבוש כל חלקי הפלסטיקה השחורה באופנוע (פלסטיקה ללא צבע) ועל צינורות הגומי השונים. כשהם יבשים, נעבור עליהם בריסוס עדין של ספריי סיליקון מפנק.

ווקס ופוליש

הסתיים תהליך ניקיון לאופנוע. האופנוע יבש, הפלסטיקה השחורה כבר מבריקה: נשאר להבריק את הפלסטיקה הצבועה ומעטפת הפיירינג.
ניתן כמובן להשתמש בתכשירי הווקס ולעשות זאת ידני עם שימוש בסמרטוט הכותנה גם למריחה של הווקס וגם לשפשוף לאחר מכן. לאחרונה גיליתי מוצר חדש ומוצלח של סודאל: ספריי פוליש. מתיזים ממנו שכבה אחידה על כל הפלסטיקה / מתכת צבועה ושלדה ונותנים לחומר לעשות את עבודתו. בסיום, מנגבים עם סמרטוט הכותנה.

פינישים אחרונים: ספריי 40WD, זז-קל או כל תכשיר אחר שמתאים. עובר על הצירים השונים באופנוע: רגליות, מנופים, רגלית הילוכים ובלם ואפילו שימון פתח המפתח להתנעה (סוויץ').
בשלב הזה האופנוע צריך להיות נוצץ מתמיד!

מקווה שעזרתי ואולי גם חידשתי.

להלן קישורים לשניים מהמוצרים המוזכרים בטור

ספריי לניקוי סעפת OPTIGLANZ

מברשת ספירלה לניקוי שרשרת

עוד טיפים לאופנוע? כאן

תגובה אחת

 1. קסד

  בתור ההופכי של המופרע הנ"ל אני אומר –
  שנזילות השמן בשילוב עם אבק דווקא עוטפות את האופנוע בציפוי בוץ שמנוני אשר אשר מגן עליו מקורוזיה.
  השרשרת מלוכלכת ? אין שום בעיה – מזליפים שמן דליל שנוקז מהטיפול הקודם ורוכבים 130 קמ"ש,
  השרשת תבריק כי כל הליכלוך יעוף ממנה (על הבגדים והצמיג אבל היי! השרשרת מבריקה!)
  וגרניק זה ביג ביג אוי ווי אבוי! מאה בר יעיפו לך ת'מדבקות היקרות מהפירינג וישטפו טוב טוב את הגריז מהלינקים/מיסבים/ואולי אף שרשרת.
  הלוואי והעניין היה מסתיים מסתם להרטב בביקיני קאר ווש סטייל.

השאר תגובה