תומר שמש סיקס דייז

אליפות עולם בשישה ימים: "סיקס דייז" בעיניו של תומר שמש

תומר שמש, הוא תותח סיקס דייז ישראלי ומוותיקי סצנת מרוצי האנדורו בארץ. הוא בוגר מרוצים בין לאומיים כולל שני מרוצי רומניאקס, עם ניצחון קטגורית הברונז. כאמור הוא גם תותח בכך שהשתתף בלא פחות מ-4 מרוצי סיקס דייז, ונרשם כאחד הישראלים שהשתתפו בהכי הרבה מהם.

הפעם, שלח תומר ידו בכתיבה משועשעת וסקר באופן היסטורי את אחד המרוצים הוותיקים ביותר בעולם הספורט המוטורי הדו גלגלי. אחד שהוא מכיר היטב. בנובמבר הקרוב (2019) ייצא תומר עם 3 רוכבים נוספים לפורטוגל, להתחרות שוב במרוץ החד שנתי של הסיקס דייז.

כתב: תומר שמש

הספורט שלנו הופך לפופולרי יותר ויותר בשנים האחרונות. הרבה מצטרפים חדשים, מדיה חברתית ובעיקר הדבר הכי כיף שאפשר לעשות בעולם – לרכוב על אופנוע בשטח. בין אם זה מוטוקרוס, ראלי, אנדורו או טריאל – לכל הענפים בסיס דומה.

שני גלגלים, מנוע וכדור הארץ שבועט בהם מלמטה. בסוף המאה ה-19 התחילו להרכיב מנועים על אופניים ולא הרבה אחר כך, הדחף האנושי לבדוק "מי הכי טוב", הביא למגוון תחרויות שהתפתחו לענפים השונים שאנחנו מכירים היום.

הכי הכי הכי

המרוץ שהוא ככל הנראה הכי וותיק, ארוך, קשה, מייגע, תובעני, טובעני, משוגע, אינטנסיבי, הזוי ובעיקר כיף רצח – הוא מרוץ "ששת הימים" הבינלאומי. "סיקס דייז" בעברית המדוברת בשטח.

הסיקס הראשון התקיים ב-1913. פחות מ-30 שנים מהרגע שזחל לדרכו האופנוע הראשון אי פעם. אתם יכולים לתת לדמיון לתאר איזה "פחי אשפה עם מנוע" השתתפו שם. למרוץ דאז קראו ISDT. ר"ת ל-.International Six Days of Trial בזמנו, כך נראה "טריאל" היה ההגדרה ל-"לרכוב בשטח על אופנוע בלי בולמים ולנסות לעלות עליות ונחלים בלי לשבור את הגב והשלדה".

ההופעה הגדולה

העיקרון פשוט: אתה רוכב על המסלול המסומן וצריך לסיים את ששת הימים כשאתה והאופנוע תקינים ואולי גם מאושרים. לרוב אין לכם כוח להיפגש אחר כך כמה ימים. העיקרון פשוט, אבל המעשה פחות. על הרוכב לדעת לרכב, להיות דרוך ולהגיע בזמן לנקודות הביקורת הפרוסות בדרך, לתפעל בעצמו ואך ורק בעצמו, תקלות שונות באופנוע.

בתחילת כל יום יש 10 דקות לטיפול באופנוע והכנתו. בסוף היום ניתנים 15 דקות לאותו הדבר. לרוב "ההופעה הגדולה" היא בסוף היום, כשמחליפים צמיגים לקראת יום המרוץ הבא, ולאוויר מתעופפות כפות צמיגים ומוסים. לאחר הטיפול נכנס האופנוע לפארק סגור שבו אסור לגעת ולטפל בכלי עד לזמן הזינוק הבא.

סיקס דייז – כל המתחרים שווים

למעט מלחמות עולם, בכל שנה התקיים המרוץ. עם השנים, תחום הטריאל הפך למה שאנחנו מכירים היום, והאנדורו התעצב למה שהוא היום. אז שינו את שם המרוץ ל-ISDE. ה-E זה בעצם אנדורו. הבנתם?

מה שיפה במרוץ הזה הוא שכל המתחרים שווים. אני, תומר שמש מישראל וג׳וסף גרסיה מספרד, רוכבים על אותם מסלולים. אנחנו עושים זאת באותו לוח זמנים, באותם תנאים ובאותם חוקים. למעשה, אם ארכב מספיק מהר, אוכל לתת לו "כיף" בבוקר לפני הזינוק.

ברומניאקס 2019 שזה עתה הסתיים, נתתי לו "כיף" במדרגות כשהוא היה בדרך לתדריך. ואני? אני בכלל הלכתי להכין את האופנוע לאיציק קלנר.

האולימפיאדה של אופנועי השטח

בכל שנה, מדינה אחרת מארחת את המרוץ שנחשב ל-"אולימפיאדה של אופנועי השטח". מאות רוכבים מייצגים מדינות ומועדונים שונים, צועדים בתהלוכת פתיחה מפוארת שמכבדת את המדינה המארחת ואת הנבחרות המתארחות.

אז ה-"סיקס דייז" הוא המרוץ העתיק והארוך ביותר בעולם האנדורו, והשנה הוא יתקיים בחודש נובמבר בפורטימאו שבפורטוגל.

נצא להתחרות בו, דרור כהן, נמרוד חמו, סוף סלע ואני.

נעלה סרטונים ועדכונים מההכנות והמרוץ עצמו ונשמח אם כל מי שאוהב את הספורט יעקוב ויעודד. אנחנו מבטיחים לתת הכל ולהנות גם בדרך.

בתמונה המצורפת: ילדים חמודים ב-"סיקס" של צרפת מבסוטים שאין להם רישיון ולכן הם לא צריכים לרכוב 6 ימים, 1500 קילומטר, לטפל לבד באופנוע ולהנות מהקושי כמו שרק אנחנו אוהבים.

סיקס דייז סיקס דייז

ובאותו עניין:

ראיון וידאו עם תומר בתום הרומניאקס בו ניצח את קטגורית הברונז

הכרובלוג בפייסבוק

 

השאר תגובה