הקטל בדרכים אין לנו סיכוי נגד הסטטיסטיקה חיי הרוכבים

חיי הרוכבים? הכל בידי הליך תיעדוף התקציבים של חברת נתיבי ישראל

חיי הרוכבים ובטיחותם בכבישים נתונה בידיה של חברת נתיבי ישראל. כך עולה מדיון שנערך בוועדת המשנה לקידום בטיחות הדרכים בארץ. נתיבי ישראל מקבלת תקציב העומד על כמעט מיליארד וחצי שקלים, והחלפת גדרות הבטיחות לכאלו הבטוחות לרוכבי אופנועים, דורשת 15 מיליון שקלים ממנו, ל-9 שנים. האם הכנסת תכפה עליה את ההוצאה הזו מתוך התקציב? מסתבר שלא. יו"ר מועדון האופנועים מסביר מתוך הפגישה שהייתה.

כתב: אליקו אלג'ם – מועדון האופנועים הישראלי

מאז עזב ח"כ כרמל שאמה הכהן את תפקיד יו"ר וועדת הכלכלה בכנסת, לא היה נבחר ציבור שהתעניין ופעל למען קהילת רוכבי הדו"ג בישראל. לצערי הרב ניסיונות שלנו לשתף נבחרי ציבור במצוקות הרוכבים, לא צלחו בלשון המעטה.

לפני כשלושה חודשים פנה אלי ח"כ בועז טופורבסקי וביקש שנפגש לבחינת נושא בטיחות הרוכבים וכיוון שאני מכיר את האג'נדה שלו, נתתי את הסכמתי להפגש.
בפגישה שטחתי בפניו את הקשיים והצרכים שלנו במגוון נושאים, ובין היתר את עניין התשתיות, כשרות הנהיגה ועוד נושאים שבנפשנו. קבענו להמשיך להיות בקשר בנסיון לקדם את בטיחות רוכבי הדו"ג.

וועדת משנה לקידום הבטיחות בדרכים

עם העליה המדאיגה במספר ההרוגים מבין רוכבי הדו"ג וקשיים תקציביים שמעכבים פעילות בנושא התשתיות ועוד, נוצר שוב הקשר והפעם לאחר שח"כ טופורובסקי מונה ליו"ר ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים בכנסת ישראל.
השבוע, ב-23.9.2020 הוועדה התכנסה בפעם הראשונה ע"מ לדון בדרכים להתמודדות בתאונות הדרכים האלה וגם אני לקחתי בה חלק.
לאחר דברי הפתיחה של יו"ר הוועדה ניתנה זכות הדיבור לגב' רחלי טבת מנכ"לית הרלב"ד ששמה דגש על המשך תיקצוב מיגון מעקות הבטיחות וציינה ש-14 רוכבים מצאו השנה את מותם כתוצאה ממפגש קטלני עם מעקה בטיחות, מימוש תוכנית הכשרות לרוכבי הדו"ג וקמפיין תקשורתי שמיועד לרוכבי הדו"ג.
גב' רחלי פנתה לסגן שרת התחבורה שנכח בישיבה, בבקשה לאשר את התקציב המבוקש להכשרות הרוכבים בסך 2 מיליון ש"ח.

שרת התחבורה הבטיחה: המשיך תקצוב שנתי

כשניתנה לי זכות הדיבור, ציינתי את שיתוף הפעולה עם הרלב"ד ועם חברת נתיבי ישראל בשנים האחרונות ושמתי דגש על הצורך הדחוף בהמשך תיקצוב מיגון מעקות הבטיחות, יישום שינוי שיטת לימוד הנהיגה לרוכבי הדו"ג ושיפור מיומנות הרוכבים.
כמו כן ציינתי בפני הועדה את מכתב התשובה מלשכת שרת התחבורה מחודש יוני האחרון (בעקבות פניה שלנו) בו הובטח לנו המשך תקצוב שנתי למיגון מעקות הבטיחות.
בהמשך התעורר וויכוח בין נציגת משרד התחבורה שנכחה בדיון לבין נציג אגף התקציבים באוצר. נציגת משרד התחבורה טענה שנחוצים לנתיבי ישראל 2 מיליארד ש"ח כל שנה, לצורך תחזוקת כבישים. בפועל התקציב שמועבר עומד על כ-1.4 מיליארד וזאת הסיבה להפסקת מיגון מעקות הבטיחות מאמצע שנת 2019 ועד היום. הערכה התקציבית של הנציגה למיגון כלל מערך המעקות הדורשים טיפול הוא סך של 15 מיליון ש"ח למשך 9 שנים.

חיי הרוכבים – עניין של תיעדוף פרוייקטים

נציג אגף התקציבים באוצר טען שהכל עניין של תיעדוף פרוייקטים ע"י משרד התחבורה
וחברת נתיבי ישראל ובמילים אחרות חיי רוכבים יהיה תלוי כעת בתיעדוף פרוייקטים של חברת נתיבי ישראל במקום לתקצב בנפרד תקציב של 15 מיליון בשנה.
נציג משטרת ישראל דיבר על אכיפה בררנית בכבישים שמועדים לפורענות וציין גם את העליה המדאיגה במספר התאונות הקטלניות במגזר הערבי. וכן את הצורך בהסברה ממוקדת מטרה בקרב רוכבי דו"ג במגזר.
הישיבה ארכה כשעה וחצי ולמרות שהוקצב פרק זמן קצר לכל דובר,חלק גדול ממשתפי הדיון בזום לא זכו לקחת חלק בדיון.
בסיום הישיבה יו"ר הוועדה פנה לדוברים השונים, בבקשה שידווחו לו בכתב על השאילות שהועלו בישיבה וציין שהעליה הדרמטית במספר ההרוגים מקרב רוכבי הדו"ג השנה, אינה גזרת גורל.

הרוכבים לא מאמינים

לסיכום,אני מניח שחלק מהרוכבים אינו מאמין ברצון וביכולת של המערכת הפוליטית לקדם את בטיחות רוכבי הדו"ג בישראל ואכן, יש בסיס עובדתי לחוסר האמון הזה. למרות שבשנים האחרונות נוצר שת"פ ישיר עם משטרת ישראל, חברת נתיבי ישראל והרלב"ד. אני מציין לחיוב את היוזמה של יו"ר הוועדה ח"כ בועז טופורבסקי לקיים דיון ראשון של הוועדה שהוקמה, דווקא בנושא מעורבות של רוכבי דו גלגלי בתאונות דרכים קטלניות ומאמין שיהיה לכתובת שלנו בכנסת.
כיוון שחלק מהדיון התנהל ב-"זום" ואיכות הדיבור והשמיעה לא היו מושלמים, עלולים להיות אי דיוקים בציטוטים שהעלתי ואני מציע לצפות בשידור הישיבה בערוץ הכנסת.
קישור לדיון בועדה בערוץ הכנסת – כאן

ובאותו נושא

השאר תגובה