עצרת האופנועים בדרום דקוטה סטרוגיס

על עצרת האופנועים בסטרוג'יס – כנס האופנוענים הענק

עצרת האופנועים בסטרוג'יס עלתה לכותרות השנה בשל האצת התפרצות הקורונה בארה"ב בממדים מבהילים שמיוחסת לה. אבל עבור רוכבי אופנועים בכל העולם, היא מוכרת כבר שנים בזכות היסטוריה מפוארת ומכובדת יותר. אורי ברק מספר על הרקע של האירוע ועל הצפוי למבקרים בו. ובכלל, יום יבוא ואחרי שתעלם מגפת הקורונה, נוכל לחזור ולטייל בעולם, אז למה לא לחלום ולתכנן?

כתב: אורי ברק

עצרת האופנועים של סטורג'יס (Sturgis) היא עצרת אופנועים המתקיימת מדי שנה בעיר סטורג'יס, דרום דקוטה, ארה"ב במשך עשרה ימים.

הכל החל בשנת 1938 על ידי קבוצה של רוכבי אופנועי אינדיאן ובמקור נערכה עבור פעלולים ומירוצים. לאורך ההיסטוריה, ההשתתפות מדי שנה היא בהיקף ממוצע של כ-500,000 איש, והגיעה לשיא של מעל ל-700,000 בשנת 2015.

האירוע מגלגל הכנסות שנתיות של כ-800 מיליון דולר.

צלילה אל נבכי ההיסטוריה

העצרת הראשונה נערכה על ידי רוכבי אופנועי אינדיאן ב-14 באוגוסט 1938, על ידי מועדון האופנועים Jackpine Gypsies שהוקם שנתיים קודם לכן, ב-1936. המועדון עדיין מחזיק ומתפעל את המסלולים, תחרות טיפוס הגבעה והשטחים בהם מתרכזת העצרת. האירוע הראשון נקרא "Black Hills Classic" והורכב ממרוץ בודד עם תשעה משתתפים וקהל מצומצם.

מייסד המועדון היה קלרנס "פאפי" הואל (Clarence "Pappy" Hoel) שרכש זיכיון לאופנועי אינדיאן בסטורג'יס בשנת 1936 והקים באותה שנה את מועדון ה-Jackpine Gypsies. המועדון הוכנס להיכל התהילה של האופנועים בשנת 1997. הואל עצמו נכנס להיכל התהילה של ה-AMA (עמותת\מועדון האופנועים האמריקאי – (American Motorcyclist Association, בשנה לאחר מכן.

מאז היווסדה בשנת 1938, עצרת האופנועים של סטורג'יס נערכת מדי שנה, למעט הפסקה מאולצת וברורה בין השנים 1939 ל-1941 (בשל מלחמת העולם השנייה); אז, העצרת לא התקיימה בשל  קיצוב דלק לתמיכה במאמץ המלחמתי מעבר לים. עם זאת, העצרת חזרה בשנת 1942 ומאז היא נערכת ברציפות וללא הפסקה, מדי שנה.

רצוי אבל קשה למקומיים

אופנועים בשווי של כ-$250,000 נגנבים מדי שנה במהלך האירוע, ואף היו במהלכו מס' אירועי מוות. אחד השיאים השלילים נרשם בשנת 2004 בה נעצרו במהלך העצרת 405 אנשים שונים על ידי כוחות השיטור.

עם זאת, מדובר על מקור הכנסה חשוב עבור סטורג'יס והאזורים הסובבים אותה ועל כן הקהל הרב המגיע, המורכב רובו מעובדי צווארון לבן וכחול, מתקבל בברכה על ידי התושבים. יש לזכור שהעצרת פוגעת באופן מהותי בשגרת התושבים: היא הופכת כבישים מקומיים ל"חניונים" עבור מאות אלפי האופנועים שמגיעים לעיר ומסיטה את המשטרה מעבודתה ומהסיורים השגרתיים.

מדוע עצרת האופנועים של סטורג'יס היא יוצאת דופן? 5 סיבות:

1. התמדה

למרות מגיפת הקורונה, שנת 2020 שסימנה את שנת ה-80 הרשמית לאירוע, לא נעצרה והאירוע כאמור, לא בוטל. ב-16 ביוני, כחודשיים לפני האירוע, הודיע ראש עיריית סטורג'יס כי מועצת העיר החליטה לקיים את עצרת האופנועים ה-80. במהלך שידור בפייסבוק הוא תיאר כי העצרת תכלול, "התאמות המספקות ביטחון למען בריאותם ובטיחותם של המבקרים שלנו ושל תושבינו ועירנו".

ואכן, עשרה ימים/לילות של רכיבה, אוכל ומוסיקה התקיימו בסטורג'יס, דקוטה הדרומית בין התאריכים 7-16 לחודש אוגוסט 2020.

2. נוכחות

כ-500,000 איש בממוצע משתתפים באירוע בכל אחת מהשנים האחרונות. נוכחות שיא נרשמה בשנת 2015, עם 739,000 משתתפים שהגיעו לרגל חגיגות 75 שנים לאירוע.

כמתחייב מעצרת האופנועים הגדולה בעולם, אנשים מגיעים מכל רחבי המדינה כדי להיות חלק מהעצרת המפורסמת של סטורג'יס. רוכבים רבים הופכים את זה לאירוע משפחתי, גוררים את האופנועים שלהם מאחורי קרוואן, ורוכבים רק את הקילומטרים האחרונים אל תוך העיר. אחרים מעבירים את האופנועים שלהם באמצעות חברות שילוח ומגיעים בטיסה. בשנת 2005, כאשר הנוכחות עמדה על כ-525,250 איש, העריך מנהל האירוע כי פחות ממחצית המשתתפים אכן רכבו  לשם. עדות מעולה המוכיחה כמה אנשים מגיעים מרחוק כדי לחוות את סטורג'יס.

3. גיוס כספים

כאשר כל כך הרבה אנשים יורדים אל העיר הקטנה מדי שנה, העיר מנצלת היטב את העצרת לטובת הכלכלה המקומית, כאשר 95 אחוזים מכלל ההכנסות השנתיות שלה מגיעות מהאירוע. בממוצע, העצרת מביאה מדי שנה כ-800 מילון דולר למדינת דקוטה הדרומית. רק בשנת 2011 הרוויחה העיר כ-$270,000 ממכירת מדריכי אירועים וחסויות בלבד.

בעוד שבט האינדיאנים של דקוטה מחה על כמות האלכוהול הגדולה שהופצה בעצרת כל כך קרוב לאתר הדתי "Bear Butte" הקדוש עבורם, גם הם מכירים בחשיבות ההכנסות שהעצרת מביאה לאזור ולשבטים.

4. בידור

עצרת האופנועים של סטורג'יס היא לא רק חבורה של אופנוענים שעומדים ליד האופנועים שלהם שלהם במגרשי החנייה. כאמור, העצרת התמקדה בימיה הראשונים במירוצי אופנועים ופעלולים. בשנת 1961 הציגה העצרת את מרוצי טיפוס הגבעה (Hill Climb) והמוטוקרוס. צורות אחרות של בידור "אופנועני" כללו התנגשויות מכוונות אל לוחות עץ (Intentional board wall crashes) וקפיצות רמפה.

לאורך השנים התארכה העצרת מאירוע בן שלושה ימים לאורכה הנוכחי של 10 ימים. הבידור והאטרקציות התרחבו גם כדי לכלול ספקים ומוסיקה חיה. בקונצרט הראשון בעצרת סטורג'יס הופיע ג'רי לי לואיס האגדי. שמות גדולים אחרים עקבו כמו לינירד סקינרד, דף לפארד, מונטגומרי ג'נטרי,צ'יפ טריק (Cheap Trick), טום פטי, אירוסמית', בוב דילן, אוזי אוסבורן ווילי נלסון. השנה, להקות בולטות שתוכננו להופיע כללו את Quiet Rio, Night Ranger ו-38 Special.

5. הכרה במשוחררי הצבא האמריקאי

בעצרת האופנועים של סטורג'יס משתתפים באופן קבוע משוחררי צבא, במיוחד ותיקי ווייטנאם, והעצרת מתגאה בהכרת ההקרבה של אנשי ונשות הכוחות המזוינים. ב-2019, העצרת קיימה יום הערכה צבאי שהוצג על ידי ה-VFW – Veterans of Foreign War. הפעילויות כללו קבלת פנים לכבוד ותיקים מקומיים, בידור ומטס של מפציץ ה-B1 לנסר.

בשנת 2020, העצרת הציגה את אנדרטת המלחמה בתמונות, "זוכרים את נופלינו" (Remember Our Fallen).

העצרת של 2020 וה- COVID-19

החששות מפני התפשטותה האפשרית של מגיפת COVID-19 ומגבלות הנסיעה היו צפויות להוביל לנוכחות נמוכה יותר בשנת 2020. כמה גורמי בריאות ומנהיגים מקומיים בעיר קראו לבטל את העצרת, אך השפעתם המוגבלת על אירועי הכנס, שרבים ממנו מתקיימים מחוץ לגבולות העיר, הפכו את ההגבלות המבוקשות על ידם, לבלתי רלוונטיות.

המארגנים ביקשו, אך לא דרשו, מ-462,000 המשתתפים ללבוש מסיכות פנים, אך רבים לא עשו זאת ולא הקפידו על ריחוק חברתי. אגב, בשמורה האינדיאנית של נהר השייאן הוצבו כמה מחסומים כדי לעצור מכניסת אנשים מבחוץ אל השמורה, בפעולה שגורמים פדרליים ורשמיים במדינה רואים בה כבלתי חוקית.

חמישית מנושאי המחלה 

נתוני התקשורת הסלולרית הראו שעד ה-25 באוגוסט חולי קורונה מ-61% מהמחוזות בארה"ב, נדבקו באופן ישיר או עקיף כתוצאה מהשתתפות בעצרת האופנועים של סטורג'יס.

ע"פ ההערכות שפרסם מגזין "פורבס" (כאן) שנעשו על סמך איכון הטלפונים הרי שמעל רבע מיליון הדבקות הוירוס הקורונה, חמישית מסך נושאי המחלה בתחילת חודש ספטמבר בארה"ב, מקורם באירוע. הווה אומר. 19% מתוך 1.4 מיליון מקרי הידבקות נכון לאותה תקופה, יוחסו לעצרת בסטרוג'יס.

בצל הקורונה

מפגש האופנועים בסטרג'יס – אחראי לחמישית מהדבקות הקורונה בארה"ב

מסע ה-DGR עובר לחודש מאי בשנה

פואמה דו גלגלית ליום שאחרי הקורונה

2 תגובות

השאר תגובה