הסוף לרכיבות שטח מדבר יהודה

“קרוס-דורו” או: התפלפלות בסמנטיקת האנדורו

תגובה פומבית לטורו של ינוקא "קרוס-דורו?" שהתפרסם היום במגזין פול גז ועסק בניתוח ביקורו של מישל דומולה בישראל.

בדומה לינוקא ובמבט לאחור, אני חושב שמישל הציג בפנינו סגנון רכיבה אחר, ייחודי, מעניין ושימושי לתקיפת מכשולים. סגנון אחר לרכיבה שכל אחד יוכל לבחור באיזה חלקים ממנו להשתמש ובאיזה מינון. למדתי ממנו רבות וכך גם כל מי שהיה מוכן לפתוח את הראש, לקבל ולהבין שיש גם גישות שונות כדי להתמודד עם האתגרים שמטיל בפנינו השטח. ייתכן מאוד שהדגשת ההישגים של מישל במרוצים, הביאה את הנרשמים בקורס להבין כי ההדרכה תהפוך אותם למהירים יותר. וזו כנראה גם הייתה הטעות – חבר'ה הגיעו כדי ללמוד איך רוכבים מהר יותר במרוצים, ואלו שהיו מוכנים להקשיב, גילו כיצד אפשר לרכב הארד אנדורו לאורך שעות מבלי להתעייף. אבל לא לרכב אנדורו מהר…

בניגוד לינוקא ולמישל, אני חושב שמרוצי העמותה הם לא מרוצי קרוס-דורו או מוטוקרוס מהירים. אפשר להתווכח על הרמה ועל קושי המסלולים, אבל אנחנו בהחלט בכיוון לדעתי. למעשה, הדוגמה הטרייה בזכרוני למסלול אנדורו איכותי ברמה אירופאית הגיעה לשיאה במרוץ הפתיחה של העונה, שנערך בגבעת המורה בו לא סיימו 91 מתחרים. זה היה מרוץ שדרש את כל מה שדורש מרוץ ברמה אירופאית, לא פחות. למעשה, הלוואי וכל מרוצי העמותה היו נראים כך.

רכבתי כרוכב מן המניין באחד מימי ההדרכה עם מישל, ליוויתי את שאר ימי הרכיבה מקרוב ברכב הסיוע וסעדתי עם מישל 3 לילות במהלך ביקורו. הבנתי את דעתו בעניין ובגדול, ניתן לומר שההגדרות "שלנו" לאנדורו מול שלו, שונות. מה שאנו קוראים לו הארד-אנדורו הוא אנדורו "רגיל" מבחינתו, ומה שהוא מוטוקרוס מבחינתו, מוגדר על ידי ה-FIM כאליפות העולם באנדורו… הכל עניין של הגדרה והשקפה, זה הכל. אף אחד לא יוכל להחליט לכאן ולכאן, מהו אנדורו "נכון יותר".

לבוא ולצפות כי מישל ינצח מרוץ אנדורו בסגנון ה-WEC כשכל תהילתו מגיע ממרוצי אקסטרים אנדורו מפרכים, היא לא יותר מחלומות פרטיים שלנו שציפינו שהוא יגשים. (סאלה אגב, היה מפרק לכולנו את ת'תחת, כן?) מצד שני, גם הזלזול בסגנון "תרוצים אחש'לו?" לא מכבדים לדעתי את הכותב והחתום עליהם. האמת, כמו בהרבה תחומים בחיים, היא אי שם באמצע.
לסיכום: מישל לימד אותנו פרקים חשובים בטכניקות חציית מכשולים ושרידות לאורך זמן שמתאימה למרוצי אקסטרים אנדורו סטייל ה-Hell's Gate, ה-Last Man Standing וכמובן הארזברג והרומנייאקס. מי שהבין זאת וידע ללמוד זאת, הרוויח. מי שטעה לחשוב שרוכב אקסטרים אנדורו כמותו מתאים ללימדו רכיבת אנדורו מהירה וניצחון במרוצי WEC, טעה. וכן, יכול מאוד להיות שאנחנו טעינו בדרך שבה הצגנו את הצפוי בקורסים ומכאן נגזרו גם הציפיות של המשתתפים והגולשים. כל ניסיון אחר להסביר זאת, יהיה כמציאת תירוצים בכוח וכמציאת פרשנות יש מאין לאירועי אותו שבוע.

בניגוד לג'ובאני סאלה, שהוכיח במהלך הקריירה שלו כי הוא רוכב וורסטילי המסוגל להתמודד עם מרוצי אנדורו אירופאיים, עם מרוצי ראלי אך גם עם מרוצי אקסטרים אנדורו, הרי שמישל דומולה הינו רוכב ממוקד יותר. מקורותיו הם בטריאל, ועל כן הפוקוס שלו הוא על מרוצי אקסטרים אנדורו בלבד. זה הכל. אישית, אני מעדיף את הגישה האירופאית, שבאה לידי ביטוי גם במרוצי העמותה, גם אם בזעיר אנפין.

מעניין לעניין באותו עניין: אלו התובנות שהבליחו בהכרתי בתום צפייה במרוץ אנדורו אירופאי.

השאר תגובה