ולנטינו רוסי הבא רוכב המרוצים מי מהיר

פגשתי את D3O בתערוכת האופנועים במילאנו


לפני יותר משנתיים פרסמתי את הסרטון העוסק בחומר D3O תחת הכותרת "החומר ממנו עשוי העתיד". בטקסט שצירפתי לאותו סרטון העלתי פנטזיה קטנה: "…תארו לכם את האפשרויות ביצירת קסדות מגן רכות ונוחות לחבישה, אשר מגיבות בקשיחות למכה עוצמתית, או ציוד מגן לרוכבי אופניים ואופנועים… ומה לגבי החלפת חלקי פלסטיקה ופח בכלי רכב בחומר הנ”ל? האפשרויות, כך נראה, כמעט אין סופיות.".

החומר נראה בסרטון ונשמע אז, כמו היום, כמעט בלתי אפשרי. גם כשרואים את האפשרויות הגלומות בו המוצגות בוידאו, עדיין הדבר לא ממש נתפש כי אינו עומד בחוקי הטבע והפיזיקה המוכרים לנו. כיצד חומר רך יכול להגן מחבטות? איך עוצמת המכה לא מורגשת? איך הוא "יודע" להתקשח בחבטות?. אפשר לומר שהטכנולוגיה הזו שהדהימה אותי אז דרך האינטרנט, הדהימה אותי עשרות מונים כשנתקלתי בדוכן של חברה המייצרת מיגון רכיבה העשוי מחומר זה, בתערוכת EICMA האחרונה שהתקיימה במילאנו. היה איתי בדוכן גם אבי פרידמן מפול גז, כך שיש לי עדים לכך שכל הכתוב לעיל אמיתי לחלוטין. אבל זה בסדר אם לא תאמינו: גם כשאני מספר זאת לאנשים כחלק מסיפורי החוויות מהתערוכה, השומעים מתקשים להאמין לכך שהדבר קיים, וגם אני ששומע את עצמי מספר על כך, אני מרגיש קצת כגוזמאי…

בצד הדוכן המדובר, עמדה תיבה שקופה שהייתה למוקד המשיכה העיקרי: היא הייתה מלאה בחומר הצמיגי הנ"ל, דמוי פלסטלינה בצבע כתום זרחני, והמבקרים הוזמנו לחוש את החומר, למולל אותו בין האצבעות, לבחוש בו ולבדוק אותו. לצד הקופסא, הונח פטישון קטן ל"התנסות עצמית". בעוד אני ואבי עומדים ובוחנים את החומר בידינו, הגיע בחור, שחפן מן ה-D3O ועטף את אצבעותיו מכל הכיוונים ויצר סוג של כפפה. עובי החומר שהקיף את כף ידו לא עלה על 3-4 מ"מ מכל כיוון. ואז, תפס הבחור את הפטיש, והכה מס' פעמים בעוצמה רבה על קצות האצבעות המכוסות בחומר. כלום לא קרה לו – מדהים! כשניסינו אנו לשחזר את הניסוי ועטפנו את כף היד בחומר הנ"ל, לא העזנו להכות כה חזק עם הפטיש. למרות שראינו הדגמה חיה להגנה שמספק החומר, ולמרות שידוע לנו שזה "עובד", חששנו לנסות. כל הניסיון והידע שצברנו במשך השנים, עמדו לנגד עינינו ומנעו מאיתנו לחזור על עוצמת המכה שהדגים הבחור לפני רגעים מספר. "לא יכול להיות", צעקו הידע והנסיון שבקרבנו, "שחומר כה רך, יכול להגן ממכת פטיש".

בתוך הדוכן, הוצעו מיגוני ברכיים ומיגוני גב בהם נעשה שימוש בחומר זה. אמנם במוצרים אלו החומר במצב הרבה יותר קשיח, אך עדיין: נעיצת ציפורן במגן הגב, בהחלט משאירה סימן כשהיא שוקעת פנימה. האם הייתם מעיזים לרכוש מוצר שכזה להגנה על עמוד השדרה שלכם? אין לי ספק שנדרש כאן שינוי מחשבתי לא קטן ומצב רוח ניסיוני במיוחד כדי לשקול רכישת מוצר שכזה להגנה על איברי גופנו.

ראו את הסרטון היפני הבא, בו מודגם כובע גרב שצופה מבפנים בחומר ייחודי זה, ומצליח להגן על קליפת האבטיח מניפוץ, כשחובטים עליו באמצעות פטיש.

 

2 תגובות

  1. פשוטיפש

    אתה יכול לקנות כבר היום מיגון אופונים של 661 שמשתמש ב D3O.

    אני אישית לא מצליח לצאת מהקיבעון. בשבילי רק מיגון קשיח

השאר תגובה