טל שביט, דוקאטי, השכבה, כביש, אקשן

טוב שמן טוב משם חרא

talshavit22

כולם יודעים ששם טוב הוא מפתח להצלחה שיווקית. צריך שלמוצר יהיה שם בעל משמעות, כזה שיפרוט על נימי נפשו של הצרכן וימשוך אותו כבחבלי קסם לעבר הקופה הרושמת.

כתב: טל שביט

פורסם היכנשהו בין השנים 2003 ל-2005 באתר פול גז

בעת האחרונה אני מגלה שבמחלקות השיווק של יצרני האופנועים השונים חלו, איך לומר, קצרים בתקשורת. הכוונה שלי לבחירת שמות.

כולם יודעים ששם טוב הוא מפתח להצלחה שיווקית. צריך שלמוצר יהיה שם בעל משמעות, כזה שיפרוט על נימי נפשו של הצרכן וימשוך אותו כבחבלי קסם לעבר הקופה הרושמת. אפשר לגלות את זה בכל תחומי החיים.

מוזיקה, למשל. מכירים את הזמרת ליאורה? לא? טוב, אז יש אחת כזו. ויש סיבה מצויינת למה אף אחד לא שמע עליה, בערך. איזה מין שם זה?

עכשיו תתארו לעצמכם שהיא היתה בוחרת לעצמה שם-במה קצת יותר פיקנטי. נגיד, "סיליקון". אתם יכולים לתאר לעצמכם את הרעש התקשורתי? את המעריצים? היתה לנו יורשת למדונה, בליינד.

באופן דומה, למכוניות עם שמות חסרי-משמעות כמו "נובירה" אין שום סיכוי להצליח. או "לאנטיס".

טוב, אולי זו לא דוגמה טובה.

נחזור לפואנטה לפני שתאבדו את קו-המחשבה הרופף-ממילא שלי. הפואנטה היא שבזמן האחרון, די ברור לי שחלה טעות-הקלדה אצל בוחרי-השמות של האופנועים שיוצאים לשוק. אולי המזכירה העלתה את הקובץ הלא נכון. אולי שכחו לעשות Delete History. לא יודע. מה שאני כן יודע הוא שלא יכול להיות שהיצרנים באמת התכוונו לשמות שיצאו להם.

למשל, הב.מ.וו R1200CL. ברור לכל בר דעת שהשם האמיתי שלו היה צריך להיות "תראו-איך-העתקנו-בלי-בושה-מהרלי-דייוידסון-ואף-אחד-לא-שם-לב-מרוב-שהאופנוע-מכוער".

האמת היא שמקרה זה, נדמה לי שגם במחלקת הגרפיקה העלו בטעות את הקובץ הלא נכון כששלחו את העיצוב הסופי של האופנוע למחלקת הייצור. מצד שני, מדובר בב.מ.וו, אז לך תדע. הרי זה לא האופנוע – או המכונית – הראשונים שדי ברור שהיו צריכים להשלח, במקום למחלקת הייצור, למחלקת החייזרים (או שאולי היה עדיף לשלוח לשם את המעצבים עצמם? טיפול קצר במכשיר ההוא של וויל סמית' היה מסדר להם את הראש, בטוח). מה שברור הוא שה-R1200CL שובר, ודי בקלות, את שיאי הכיעור של ה-F650CS (מישהו הזכיר חייזרים?).

נחזור לשמות. מה אתם אומרים על הדוקאטי 999? השם שבעצם נבחר בשלב הבריינסטורמינג היה, לדעתי, "אנחנו דווקא כן חושבים שצריך לתקן משהו, גם אם הוא לא מקולקל". באיטלקית זה נשמע יותר טוב: Si la macchina non brara – fixare la mama-del-mama della macchina putana. מתגלגל יפה על הלשון, לא? היתה גם הצעה נוספת לשם שזכתה ללא מעט קולות: "למה מי זה MV, קטן עלינו, אוכלים אותם לארוחת בוקר, את החננות האלה".

talshavitומה לגבי ה-CBR600 החדש לשנת 2003? הרי ברור לכולנו שגם לחבר'ה בהונדה נמאס מהאותיות CBR. כבר 15 שנים עם אותו שם – כמה אפשר? המידע הפנימי שלי אומר שהשם האמיתי אותו בחרו אנשי העיצוב היה "תראו איך העתקנו עיצובים של כל החברות האחרות ועדיין קיבלנו משהו מכוער". שם אחר שהוצע היה "בחייאתקום, רק אל תגידו שוב שאין לי אופי, דחילאק, חבר'ה, באמת, נו". היתה גם אופציה ל"מי לעזאזל החליט לתקוע לנו פה את האגזוז הזה". עם זאת, שמועה עיקשת טוענת כי הצעה שהגיעה גבוה מאד בסולם מקבלי-ההחלטות היתה "כחול זה לא יותר מהיר, וקאוואסאקי חרא אופנוע".

*   *   *   *ואם כבר אנחנו מדברים על שמות, אני חייב וידוי קטן. לדעתי, ואני באמת לא מתכוון לפגוע באף אחד באופן אישי, לקבוצת המרוצים הישראלית IRT אין שום צ'אנס להגיע רחוק. לא עם שמות כאלה.

רוברטס, למשל, זה שם של אלוף, מבטן ומלידה. כשאתה הולך בפיטס וקוראים לך רוברטס, נותנים לך כבוד. ומה לגבי שם פרטי כמו "טרוי"? זה מצלצל טוב, אוסטרלי כזה, ופעמיים זה עבד בשביל קורסר ובייליס. שילוב של השניים יהיה קטלני: "טרוי רוברטס", נגיד. שם כזה נותן לך פור של שניה, שניה וחצי להקפה, בקלות.

אבל זנדברג? שמעתם פעם על אלוף שנקרא זנדברג? וזלינגר, יותר טוב? "אנד אז דיי גו אינטו דה שיקיין, זלינגר איז לידינג זנדברג…" לא, ממש לא. ו"אלי חן" יותר טוב? זה שם של זמר מזרחי, לא רוכב מירוצים. נסו להגיד את זה ברצף, תראו איך זה מתחבר יפה: אייל גולן, רון שובל, אלי חן. בדיוק, אתם תראו, הוא עוד יצא עם להיט חדש, שבטח יהפוך להמנון של המתרסקים בקורסים של IRT:

"פקח אני פורק כתף".

Save

השאר תגובה