אופנוע הספיטפייר

הוא לא רוכב מהר, הוא טס נמוך: אופנוע הספיטפייר משווייץ

אופנוע הספיטפייר הוא אופנוע סופר מיוחד,מלהיב ויורק אש (!) שבנתה סדנת VTR Customs השווייצרית. האופנוע נבנה בשיתוף עם יצרנית האופנועים הגרמנית BMW, שתרמה את האופנוע לפרוייקט, ועם חברת TW Steel – יצרנית שעוני מתכת עשויים פלדה משווייץ (אלא מה?). התוצאה? אופנוע-מטוס קרב חם מזג שנראה מהיר גם כשהוא עומד במקום וכלל לא מונע.

אופנוע גרמני – מטוס בריטי

מיוחד כאן הוא דווקא החיבור של BMW, שעסקה בייצור מטוסים, לפרויקט ששמו ומראהו הוא כשל אויבם העיקרי של הלופטוואפה – חיל האוויר הגרמני. שהרי הספיטפייר (Spitfire – "חם מזג" באנגלית) היה מטוס קרב חד־מושבי ששימש את חיל האוויר המלכותי של בריטניה במלחמת העולם השנייה להגנה מפני הטייסים הגרמנים.

למרות שהאופנוע שמסתתר מתחת למעטה הפח הוא מודרני לחלוטין, הרי שהמעטפת עצמה נבנתה בסגנון אולד-סקול של ממש: ריקוע המתכת נעשה באמצעות גלגל אנגלי וליטושה באמצעות ניירות לטש בעבודה ידנית. גם הסמרור של יריעות הפח נעשה במכשור משנות ה-30 של המאה שעברה, כשהספיטפייר המקורי (המטוס) ביצע את טיסות הבכורה הראשונות שלו.

אופנוע הספיטפייר הוא מפגן כוח

אופנוע הספיטפייר, בדומה למוטו גוצי הרדיקלי בעל 160 כוחות הסוס, נבנה בעבור תחרויות מרוצי המיאוץ – דראג -שנערכות על גבי אופנועים מסוג זה, כדוגמת ה-Glemseck101 או ה-Sultans Of Sprint (שבהפקתו מעורבת גם נטשה פז).

חייבים להודות באמת – אופנוע הספיטפייר הוא יותר מפגן כוח של הסדנה והדגמה של יכולות העיצוב שלהם, מאפשר בניית אופנוע מרוצים בעל יכולות של ממש. יש לציין שבמרוצים אלו מתחרים אופנועים חזקים מאוד שהושקעו בהם שעות רבות של תכנון והפקת מקסימום הספק, על חשבון התעסקות בעיצוב החיצוני כמו באופנוע זה. אבל כפי שתראו בתמונות ובסרטונים – התוצאה מעולה מכדי להתעלם ממנה.

פרופיל נמוך

רצון הסדנה היה לעצב אופנוע בעל פרופיל נמוך ככל האפשר – זו כנראה הסיבה שבנקודה הגבוהה שלו, מתנשא האופנוע ל-90 ס"מ בלבד. שימו לב בתמונות לרגליות המשוכות לאחור ולידיות הכידון (הקליפ-אונים) השולחות את ידי הרוכב הרחק לפנים ולמטה. התוצאה: הרוכב שוכב לגבי כל אורכו של האופנוע. מתחתיו, באזור תא הטייס, מוקמו שעונים שונים – כולם שעונים מקוריים שיוצרו בעבור מטוסי ספיטפייר. וידאו שמדגים זאת מצורף בסוף הטקסט.

ההנמכה הושגה באמצעות קיצור המתלה הטלסקופי הקדמי בלא פחות מ-30 ס"מ, אך באופן שעדיין הותיר מהלך מתלה של 3.5 ס"מ. די והותר לשימוש המרוצים המיועד של האופנוע ובהתאם לתקנות המרוצים בקטגורית ה-Factory Class שקבעו מינימום זה.

שינויים מינמליים מתחת למעטפת

מאחר ומרוצים אלו כוללים הגבלות הספק\משקל, לא נעשה שינוי משמעותי במנוע האופנוע. ה-R1200R, מדגם 2017, מפיק במקור 125 כ"ס. באמצעות מערכת פליטה חליפית, שוחררו מהאופנוע 10 כ"ס נוספים שהגדילו את ההספק ל-135 כ"ס.

שינוי נוסף שבוצע במכלולי האופנוע היה החלפת מערכות המצמד (קלאץ') והבלם לכאלו מתוצרת Magura. סטים של רגליות מרוצים (Rear Sets) החליף את המקוריות וכמובן שכל אביזרי הרישוי, לוחות השעונים, האלקטרוניקה, הפלסטיקה המקורית וכן מיכל הדלק המקורי של האופנוע, הוסרו ממנו.

אגזוז יורק אש (Spit Fire)

על גבי מערכת האגזוז, ממש מעל מצינור הפליטה שמאחור, הותקן מצת (פלאג) שבאמצעות קויל (Coil) של הצתה, מתזמן הבערה של דלק מאחורי האופנוע. הדלק מגיע מצינורית קטנה המחוברת בקצה השני שלה, למיכל הדלק. כל המערכת מתופעלת על ידי הרוכב ש"בתא הטייס".

התוצאה? להבות אש שבוערות מאחור. ממש כמו במטוס הספיטפייר המקורי, שבו הותקנו מיסוכים בצידי תא הטייס כדי שהבהובי הלהבות לא יסטו את תשומת הלב של הטייסים. המטרה של המערכת? "קצת לוחמה פסיכולוגית כדי להפחיד את שאר המתחרים" אומרים אנשי הסדנה בחיוך.

האם זה מגוחך וראוותני? בהחלט. אבל הביצוע, כפי שניתן לראות בסרטון, הוא די מגניב. בייחוד אם עוד לא סיימת כיתה ד'. (הווה אומר: אהבתי מאוד!)

המראה הכללי של אופנוע הספיטפייר הוא לא פחות ממהמם. רמת הירידה לפרטים, הדקדוק ההסטורי היא פשוט נפלאה. הסדנה הצליחה לשלב בין אופנוע מודרני למראה של מטוס  משנות ה-30' תוך כדי שמירה על תחרותיות והתאמה למרוצים והתוצאה פשוט מדהימה. זוהי רמה גבוהה ביותר של פרוייקט שגרם לי להסתובב זמן רב מולו האופנוע ולצלם אותו מזוויות רבות.

תערוכת אינטרמוטקלן 2018 – גלרית תמונות שצילמתי סביב אופנוע הספיטפייר 

 

סיפורו של אופנוע הספיטפייר – סרטון מבית סדנת VTR Customs

 

אנקדוטה מעניינת – ספיטפייר בישראל – פרוייקט מקומי

עם הקמת מדינת ישראל, הצטייד חיל האוויר הישראלי במטוסי ספיטפייר. הם הספיקו להפיל מספר מטוסי אויב בקרבות אוויר בסוף מלחמת העצמאות ואחריה. הספיטפייר הראשון שנכנס לשימוש בחיל־האוויר הישראלי זכה לכינוי "ישראל 1" והוא נבנה בארץ מחלפים וחלקי מטוסים שהשאירו אחריהם הבריטים. רק שחלקי החילוף הללו הספיקו לבניית מטוס שלם מלבד שני חלקים חשובים – המנוע ומכסה המנוע. המנוע נמצא לאחר שבקיבוץ רוחמה הופל מטוס ספיטפייר מצרי מאש נ"מ. מכסה המנוע הושלם לאחר שאחד מטכנאי המטוס ראה בדרך לביתו שלט פרסומת שעשוי פח. הוא עקר אותו ממקומו והרכיב אותו על המטוס.

אתר הסדנה

דף הפייסבוק של סדנת VTR Customs

ובאותו נושא:

פרוייקטים מיוחדים נוספים, כאן

כרובי רוכב על הב.מ.וו R1200R – שובו של הרודסטר

 

תגובה אחת

  1. ‪Ami Almog‬‏

    כרובי!!!
    תודה רבה
    איזה יופי נהנתי מאוד!!!

השאר תגובה