ימאהה

הבעיה "מאחורי הקלעים" של קבוצות ימאהה ב-MotoGP בעונת 2020

 

ימאהה יכולים להיות מרוצים אחרי הסבב השני של עונת 2020 שנערך גם הוא בחרז אתמול: שלוש המקומות הראשונים נתפסו על ידי רוכבי היצרנית מיפן. אבל בעיה קטנה מסתתרת מאחורי רשימת המסיימים וגם מאחורי רשימת הלא-מסיימים – ימאהה קרובים מאוד לניצול היתרה המקסימלית המותרת של מנועים לעונה. ויש עוד 11 מרוצים (לפחות) עד סוף העונה…

מבוסס על טקסט של אבי פלבסקי – MOTOGP NEWS ISRAEL חדשות ועדכוני מוטו ג'י פי

צילום: חשבון הטוויטר של קווארטררו

פאביו קווארטררו רוכב קבוצת הלווין של ימאהה פטרונס SRT, ניצח את קטגורית ה-MotoGP אתמול. אחריו סיימו מאבריק וינאלס וולנטינו רוסי (רוכבי קבוצת ימאהה-מונסטר הרשמית), כשכולם יחדיו השלימו פודיום שכל כולו ימאהה בסיום הסבב השני של העונה שוב בחרז. זהו אירוע נדיר למדי שהתרחש בפעם הקודמת לפני 6 שנים ב-2014 במסלול פיליפ איילנד.

אבל הבעיה שלהם נעוצה בחוק מגבלת המנועים. בד"כ, בעונה מלאה של 18-20 מרוצים, החוק קובע שכל קבוצה תוכל להשתמש ב-7 מנועים לאורך העונה. זה אומר שאי אפשר לפתוח את המנוע להחלפת חלקים בתוכו – לא שסתומים, לא גלי ארכובה או שרשראות טיימינג וכמובן לא בוכנות או צילינדרים. לרגל עונת 2020 שקוצרה בשל מגיפת הקורונה ל-13 מרוצים בלבד, עודכן החוק שבעונה זו תשתנה מגבלת השימוש ל-5 מנועים בלבד. ופה מתחילה הבעיה של קבוצות ימאהה השונות.

מדאיג את מהנדסי ימאהה

נכון לרגע זה, לאחר הסבב השני של העונה, ממוקמים רוכבי ימאהה במקום ה-1 (קוארטררו), ה-2 (וינאלס), ה-6 (רוסי) וה-10 (מורבידלי). אבל נתון המנועים בו הספיקו להשתמש ב-2 האירועים הללו, מדאיג מאוד את מהנדסי היצרנית.

רוכבי קבוצת הלווין פטרונס, קוארטררו ומורבידלי, כבר השתמשו בארבעה מנועים. מורבידלי פוצץ את המנוע השלישי שלו במהלך המרוץ אתמול, ונאלץ לפרוש. זה אומר שלסבב השלישי של העונה הוא מגיע, כמו קוארטררו על מנוע מס' 4.  בקבוצה הרשמית המצב אפילו פחות טוב: רוסי השתמש בארבעה ואילו מאבריק כבר פתח את החמישי.

אובדי עצות

בימאהה המהנדסים אובדי עצות. לא רק ששלחו את המנועים הפגועים ליפן אלה גם חלק מהמהנדסים חזרו ליפן כדי לבדוק מה ניתן לעשות. מאחר ואסור לפתוח את המנועים עד סוף העונה, הדבר מקשה מאד על החברה לטפל בבעיה.

ימאהה עדיין לא הגיעו למגבלת השימוש במנועים. אך ייתכן ובקרוב יגיעו לשם מצב בו רוכב יצטרך להשתמש במנוע שישי. דבר שיכול להוביל לעונש במסגרתו הוא מזנק מקו המוסך ולא מהגריד במרוצים הבאים.

ובאותו נושא:

סרטון: ההתרסקות של מארקז במסלול חרז 2020 – הלכה האליפות?

השאר תגובה