XSR700

פריחת הדובדבן: להצמיח מימאהה XSR700 אופנוע עם 104 כוחות סוס (וידאו)

לתת כותרת העוסקת רק בהספק שיצא מהימאהה XSR700 הכחול-כחול הזה, הוא מהלך טיפל'ה מזלזל שלא עושה חסד עם התוצאה הסופית. לא עם היקף הפרויקט והירידה לפרטים ולא עם ההשקעה סביב האופנוע כולו. משאבים רבים שהושקעו כולן כדי למקד את האופנוע בדבר אחד בלבד: לנצח מרוצי דראג קצרצרים של 200 מטרים (שמינית המייל).

סאקורה XSR700

סאקורה הוא השם היפני לעץ נוי הדובדבן. הצמח הלאומי של יפן נחשב לסמל היסטורי ותרבותי, מסמל את האופי היפה אך החמקמק ובר-החלוף של החיים. הסאקורה מופיע תדיר באמנות יפנית. וכדי לכבד מורשת זו, העניק ברייס הנברט (Brice Hennebert) מסדנת Workhorse Speed Shop את השם Sakura לאופנוע.

האופנוע נשלח לסדנה בבלגיה המתמחה באופנועי דראג, מטעם ימאהה אירופה כחלק מפרוייקט Yamaha Yard Built Custom. אותו פרויקט שנועד להדגיש את יכולות הקאסטומיזציה של משפחת דגמי ה-XSR, באמצעות מסירת אופנועים לסדנאות פרטיות "שישתגעו" עליו ואיתו כראות עיניהם וככל שהדמיון יוביל, ועל הדרך: להרוויח יופי של יחסי ציבור בקרב העוקבים אחרי הטרנד באירופה. יופי של רעיון!

סולטן המהירות

רק שהסידור עם ברייס היה שונה. כאן לא מדובר על בניית אופנוע סדנה מרהיב שיעשה קילומטרים בודדים לאורך חייו כאופנוע תצוגה הנודד בין תערוכות. פה מדובר היה על בניית אופנוע לסדרת מרוצי Sultan Of Speed.

למרוצי "סולטן המהירות" יש כללים מאוד ברורים ונוקשים להשתתפות בקטגורית ה-"פאקטורי" היוקרתית המתקיימים לאורך 200 מטרים של מיאוץ. האופנועים שיכולים להשתתף הם רק בעלי צילינדר יחיד או שניים, מקוררי נוזל עם יחס הספק\משקל שלא יעלה על 0.65. השלדה הקדמית חייבת להיות המקורית. מותר לעשות בה שינויים נרחבים, אבל לא להחליפה באחרת. את הזרוע האחורית, מותר להאריך במקסימום 20% יותר מהמקור. חוץ מזה? הכל מותר. אבל הכל -אפילו ניטרו!

האופנועים בקטגוריה זו הם לרוב בחסות היצרניות עצמן. ניתן למצוא על קו הזינוק אופנועים שנתמכים ישירות על ידי המפעלים של טריומף, הארלי דוידסון, ב.מ.וו, אינדיאן, מוטו גוצי וימאהה.

עיצוב והשקעה

ההשראה העיצובית הגיעה מאופנוע מרוצי הסיבולת (אנדורנס) של קבוצת Sonauto Yamaha מדגם FZR750R שהתחרה על באליפות ב-1985. והתוצאה הסופית, היא לא פחות ממהממת. מאחר ואין כמעט תמונות של האופנוע מאותה תקופה, בטח לא כאלו מקיפות מכל צדדיו כדי לשחזר את העיצוב במדויק, הסתמך ברייס על דגם אופנוע להרכבה בקנה מידה של 1:12 ובצביעת נותנת החסות Gauloises כדי להגיע לתוצאה הסופית.

FZR750R

דגם ההשראה

תחילה, הופשט הימאהה XSR700 מכל מלבושיו עימם הגיע מהיצרנית. השלב הראשון היה דווקא עיצוב המעטפת החיצונית (הפיירינג) באמצעות ריקוע משטחי אלומיניום קטנים, ולא פלסטיק, לצורה הסופית. מדובר על עבודה סיזיפית עם פטיש וסדן, עד לעיצוב המעטפת באופן דומה ל-FZR750R המיוחד.

התעופף לו מיכל הדלק

הסאקורה, כאופנוע שנועד לתת גז בקו ישר לאורך מרחקים קצרים יחסית, וויתר על הפנס הקדמי וזכה להצבת הראדיאטור המקורי במקום החדש שהתפנה. גבוה, למעלה וממש מול הרוח המצננת.

יחד עם הפנס התעופף לו גם מיכל הדלק הגדול, שמכיל הרבה יותר מדי ליטרים ממה שהאופנוע יזדקק לו על המסלול. במקומו, עוצבה מעטפת שמכסה תחתיה את האלקטרוניקה של האופנוע, את מיכל הניטרו (כאמור – זה חוקי!). מיכל הדלק הזעיר שמשמש את האופנוע, הוצב בחלקו הקדמי של האופנוע, כשהוא מוסתר על ידי החרב התחתונה שבגחון.

המושב המינימליסטי והפצפון עוצב גם הוא מפלטת אלומיניום שרופדה בחסכנות יתירה. שלדת הזנב והזרוע האחורית נבנו מצינורות עגולים עשויים כרום-מולבידיניום שרותכו יחדיו.

מתלים

מלפנים הוצב מתלה קדמי של ימאהה YZF-R1 ומכיוון שבמרוצי דראג אין בו הרבה שימוש, הוא קוצץ כדי להתאים לייעודו החדש של האופנוע. כעת הוא קצר יותר ב-150 מ"מ (!) לעומת מתלה ה-XSR700 המקורי. ולהמחשה כמה נמוך האופנוע בשל קיצוץ זה: פילטר השמן בחזית המנוע, רחוק רק 5 ס"מ מהקרקע וקובע את מרווח הגחון לרמה אפסית ביותר.

מאחור הותקן בולם אחורי של Nitron הבריטית שמיוצר במקור לאופנועי ימאהה YZF-R3 הנבנים למרוצים.

מנוע ומשקל

במנוע הטווין בנפח 683 סמ"ק, הושקעו לא פחות מ-130 שעות עבודה. נפחו לא שונה אך הבוכנות הוחלפו לכאלו מתוצרת Weiseco, דוד הפליטה הינו מתוצרת Austin Racing והסעפת המובילה אליו נבנתה כולה בעבודת יד מרהיבה. כעת האופנוע טס עד ל-12,000 סל"ד, לאחר שבוצעו שינויים רבים כדי לאפשר למנוע לשאוב הרבה אוויר ודלק בבת אחת יחד עם שינויים במערכת החשמל והפליטה. בעוד לאופנוע המקורי נמדדו 62 כ"ס בגלגל האחורי, הרי שהסאקורה מפיק לא פחות מ-104 כ"ס!

העברת ההילוכים נעשית על ידי מנגנון אלקטרו מגנטי ביד שמאל, מאחר ומערכת קוויקשיפטר מעולם אופנועי הסופרבייק, פשוט לא מספיק מהירה בשביל מרוץ-ספרינט כה קצר.

המנוע עצמו שוקל 52.2 ק"ג בלבד. המשקל הסופי של האופנוע כולו: 138 ק"ג בלבד. 40 ק"ג פחות מהמשקל המוצהר של הימאהה XSR700.

מוצע למכירה

באתר הסדנה, מוצע כעת האופנוע למכירה. ללא תג מחיר פומבי אם תהיתם. כנראה שיוצאים מנקודת ההנחה שמי שירצה אופנוע שכזה, מבין בעצמו שזה לא עניין של מחיר מחירון + תוספות, ושיש לשלם כאן על הגאונות ושעות העבודה הרבות שהושקעו באופנוע.

הסרטון ואחריו גלרית תמונות שצילמתי בתערוכת אינטרמוט בקלן, 2018

גלריה

עוד אופנועי סדנאות סופר מיוחדים – כאן

השאר תגובה