מסלול פצאל החדש: תוואי בטוח יותר, מאתגר וארוך יותר (וידאו)

מסלול פצאל החדש עומד בהבטחות ומצדיק את הסבלנות לה נדרשנו כשהמתנו לסיום שיפוץ המתחם והארכת תוואי האספלט. רכיבה ראשונה, סקירה פלוס וידאו מהמסלול.

תמונות: אלכס גילנסון

בואו נתחיל מהסוף ונענה לכל אלו שחסרי סבלנות לגבי השורה התחתונה, ונסכם את הסקירה כבר מעכשיו: בשורות מעולות – יש בית נוסף לאופנועי 1,000 סמ"ק לרכיבת מסלול בארץ!

ההשוואה למוטורסיטי

ההשוואה למוטורסיטי, המסלול בשדה תימן, והמסלול השני בארץ בגודל מלא, היא מתבקשת וכמעט כורח המציאות כשיש רק שני מסלולים שזמינים באמת לרכיבה בישראל. אז כן ובהחלט – מסלול פצאל החדש נותן גוון אחר, מאתגר, מסקרן ובעיקר שונה לתחום ימי המסלול הפורח בארץ, ומהווה סוף סוף בחירה של ממש לרוכבים הישראלים.

הוזמנתי לרכיבה באירוע ההשקה של מסלול פצאל החדש שהתקיימה ב-15.6.22 בשעות אחה"צ, כשהרכב המשתתפים ברכיבה נע בין מתנדבי חבורת טראקדמי שעזרו בהכנת המסלול בחודש שלפני ההשקה, דרך אושיות מוכרות בתחום רכיבת המסלול בארץ ועד עיתונאים ופעילים בתחום הדו גלגלי בארץ.

הכוונה הייתה לשמוע דעה נוספת של המשתתפים על המסלול, לקבל הארות והערות וכן לפרגן לכל מי שעזר לזרז סיום הכנת המסלול לטובת החזרה לפעילות של המסלול, לפני חודשי יולי אוגוסט החמים.

כרובי והאפריליה בפנייה מס' 13 בתוואי מסלול פצאל החדש צילום: אלכס גילנסון

מקדש את הרייסינג ליין

זה לא סוד שאני אוהב לרכוב בפצאל. ריבוי הכתיבה עליו כאן בכרובלוג וריבוי הסרטונים בערוץ היו טיוב שצולמו שם, מדגימים זאת היטב.

מבחינתי, אם מסננים החוצה את המשתנים הסביבתיים, שוכחים לרגע שהוא ממוקם בבקעת הירדן הלוהטת, ואם מסננים את המשתנים ההיסטוריים לפיהם זהו המסלול הראשון החוקי בארץ ולפיכך האספלט בו הוא "הזקן" יותר, הרי שמדובר על מסלול מעניין בזכות תוואי טכני בעיקרו. כזה שמקדש קו רכיבה מדויק על פני גז פתוח לרווחה.

מסלול פצאל החדש – שמירה על התוואי כמעניין

אני שמח לכתוב שהתוואי החדש ממשיך ומשמר את הקו הטכני בו נודע המסלול, אך מוסיף גז ומהירות לכל אורכו של התוואי החדש. זו לא רק הישורת העצומה שכעת מתמתחת לכ-700 מטרים (כ-100 מטרים יותר מהישורת הארוכה של מוטורסיטי), אלא זהו גם רוחב המסלול והמרחק בין הפניות החדשות, שמאפשר תנועה במהירות גבוהה יותר תוך שמירה על תוואי מפותל ומעניין.

למי שמכיר את הפניות במסלול פצאל המקורי, אספר שפנייה מס' 13 בוטלה לטובת הארכת התוואי החדש. פנייה מס' 8 שהייתה פניית פרסה צפופה, שונתה והפכה לפניית 90 מעלות ממנה מאיצים לתוך הישורת הארוכה והחדשה.

אבל אין מה לכאוב את ביטול הפניות. למסלול יש כרגע 17 (!) פניות שונות ומגוונות. ביניהן  פניות 90 מעלות ופניות דאבל אייפקס הנחשבות בעולם המסלולים לחלק מהפניות המסובכות והקשות יותר להבנה.

ניתן למצוא פניות דאבל אייפקס פתוחות יחסית ומהירות (2+3 הישנות והטובות מהתוואי המקורי), צפופות (15+16) ומאתגרות (12+13). יש פניית פרסה (4), יש פניות 90 מעלות (1, 17 ו-8 החדשה) ויש אפילו פנייה נהדרת של אייפקס מאוחר מאוד (10) שמאפשרת לאמיצים בסוף הישורת לגלוש מהמהירות הגבוהה אל תוך הקטע הטכני, מבלי לצלול בפאניקה על הבלמים.

מספרי הפניות ושרטוט התוואי החדש

ביקורת קלילה

כמו במוטורסיטי, שם הושק המסלול וכבר מההתחלה גילו הרוכבים את האספלט הגלי ביציאה מפנייה 2 או את הבאמפים בסוף הישורת לפני הכניסה לפנייה 4, כך גם פצאל לא חף מבעיות קלות. כאלו שניתנות לפתרון והטיפול בהן הובטח ביום הרכיבה הראשון.

מדובר לדעתי האישית בדברים קטנים יחסית, שהשינוי שלהם יכול להפוך את המסלול למושלם. למשל המעבר הלא חלק בין האספלט הישן לחדש בפנייה מס' 8, הבאמפים באמצע הישורת החדשה (היכן שהתחילה פעם פנייה 13) או קיר הבטון שלאורך הישורת השנייה במסלול.

קיר זה אומנם חשוב לבטיחות היוצאים והנכנסים לפיטס ולמרות שרבים הודאגו מהתמונות מהמסלול – הוא לא מסכן את היוצאים מפנייה 17 במקרה של החלקה. עם זאת, "ההצמדות"  אליו לטובת התאוצה בישורת, הפחידה אותי באופן אישי (נראה שאחרים לא הוטרדו ממנו). כפי שתראו בסרטון, רוב הזמן נשארתי במרכז הנתיב למרות שהפנייה אחריו (מס' 1), מאפשרת ביצוע רדיוס פנייה רחב מימין אל האייפקס המאוחר שלה.

נכון, אלו דברים קטנים ושוליים, אבל צריכים לפחות להיאמר. לפחות למען הרוכבים שירכבו שם לראשונה. אולי גם להם זה יפריע קצת?

לסיכום

לאופנועי ה-400 וה-600 סמ"ק פצאל תמיד היה מסלול כייפי לרכיבה. התוואי החדש מאפשר גם לרוכבי אופנועי ספורט בנפחי 1,000 סמ"ק, להגיע, ליהנות מהאתגר ולגלות איך מרגיש מסלול שמציב בעיות רייסינג ליין אמיתיות בפני הרוכב, ומושך אותם לפתור אותו בצורה נכונה, חלקה וזורמת. הקצב כעת גבוה יותר וזמן ההקפה ארוך יותר מבעבר. מה שמבטיח תמורה מלאה לכל מי שיתאמץ ויגיע.

אני ממליץ מאוד לכל רוכב מסלול, לא משנה עם איזה אופנוע, להוסיף את פצאל החדש לתפריט הרכיבה שלו. ההנאה מובטחת!

וידאו מיום הרכיבה הראשון בתוואי מסלול פצאל החדש

עזבו לרגע את העריכה והמוזיקה בה השקעתי רבות.

שימו לב לרוחב המסלול בתוואי החדש (תזהו אותו לפי האספלט השחור והחדש), שימו לב לזמן בו האופנוע נמצא בהטיה, חפשו את האייפקסים ושימו לב כיצד הרוכבים שעדיין לא מכירים את התוואי, מחפשים אותם או בוחרים להגיע לאייפקסים מוקדם / מאוחר מדי. שימו לב כיצד זה משפיע על קו הרכיבה שלהם וכמה זה מאתגר לרכוב אותו נכון, חלק וזורם.

הקפות הכרות ראשונות על המסלול (לא ערוך)

ועוד באותו נושא:

מדריך ימי מסלול – האינדקס המלא לאיך לעשות יום מסלול נכון, בטוח ומהנה

 

2 תגובות

  1. Shlomigp

    איזה יופי.. עוד קצת זמן ומאמין שאגיע. מי היה מאמין מסלול מרוצים בישראל.

  2. אריק ליאור

    מסלול נפלא שכייף לרכב עליו. שתי נקודות לשיפור: 1. לרפד/למגן את הקיר לאורך הישורת השניה. 2. לישר את האספלט בתחילת הישורת הראשונה (בעייתי בהאצה חזקה ואופנוע עדיין בהטיה). פרט לכך, מסלול נפלא ומתחם מסודר שנעים לרכב ונחמד לנוח.

השאר תגובה