נשים ואופנועים

נשים ואופנועים

"נשים ואופנועים" ככותרת לפוסט היא קליקבייט רציני. אולי אחת הכותרות הכי מזמינות לקרב וירטואלי אם מרפרפים על הטקסט ולא צוללים לעומקו ומגיעים לסופו. טענות בדבר שוביניזם עולות בראש עוד לפני הפסקה הראשונה. לא פלא שהכותב ביקש (מה "ביקש"? התחנן!) להישאר אנונימי.

שם הכותב שמור במערכת

באופן לא ברור לי, השילוב שבין נשים לאופנו-קטנו-עים, למרות הסטיגמות, הוא עניין יפה. ללא הבדלי דת, גזע או גיל. אולי זה שיערן המתבדר ברוח או הלוק הסטודנטיאלי הצעיר? אולי זה בכלל עניין של אופנה ולכן שיק של חצאית שובבה או מכנסי עור ומגפיים עובדים על כולנו? אולי באופן לא מודע אתה מעוניין בבת-זוג שתבין את השיגעון שלך? אולי אופנוע שותל במוחך באופן אוטומטי תכונות אופי הרפתקניות ואתה שט בין נתיבים ומדמיין נשים זורמות או פרועות, בעלות בטחון עצמי. אפשר לומר נדירות?

תהיו איתי רגע באותו הראש. ליידי רכובה על קטנוע נעצרת על מעבר חצייה דהוי בבוקר סואן וכמו עוצרת את התנועה ומדוממת את רעשי היום האורבני שהניע זה עתה בסערה. שלל גברים גבריים, מעבירי ההילוכים ועדר סוחטי המצערות, פוזלים הצידה בתוך הקסדה, נתקעים במבטם וחוזים בתמונה המתוארת והדי-נדירה בארצנו, יש לומר. אתם מבינים על מה אני מקשקש? מתחברים? אני בטוח. ואני לא סקסיסט. חכו עם התגובות הטעונות. אני סובר ברצינות שאופנוע/קטנוע יפה יותר למין היפה ולצערי יש מעט מדי רוכבות.

מה הרבנים אומרים?

מסתבר שאפילו נציגי האל עלי-אדמות, הרבנים היהודים, נזעקו לעסוק ולהושיע בשאלת האישה הרוכבת. קבלו כמה דוגמאות מתוך אתרי האינטרנט הדתיים(השאלות והתשובות אמיתי לגמרי- "לא נגענו") kipa.co.il  ו-yeshiva.org.il :

 • שאלה:
  האם לאשה מותר לרכוב על קטנוע? (שבו יש מקום להניח את הרגליים ואפשר לרכוב בצניעות).
  2. האם לבעל ואשה מותר לרכוב יחד על קטנוע? (בימים המותרים)תשובה: ע"י הרה"ג יעקב אריאל
  1. הדבר תלוי בנורמות שאת חיה לפיהן. קטנוע נחשב לא מתאים לפי נורמות מסוימות.
  2
  . הרואים עלולים להבחין בכך שבתקופות מסוימות את ובעלך נוסעים ביחד ובתקופות אחרות לא.
 • שאלה:
  האם זה במידת הצניעות שגבר נשוי ירכיב את אשתו על אופנוע? הכוונה לאופנוע טוסטוס סטנדרטי.תשובה: ע"י הרה"ג יעקב אריאל
  עצם העובדה שאתם שואלים, מצביע על חוש הצניעות שלכם כרגיש ואתם רואים בעיה בכך שאישה תרכוב על אופנוע, לשיקולכם.
 • שאלה: האם מותר לאיש להרכיב על קטנוע אישה, במידה והקטנוע מאוד רחב ואין שום סכנה של נגיעה?
 • ראוי שתימנע

 • תשובה: ע"י הרב ברוך אפרתי, רב קהילה באפרת ויו"ר רבני 'דרך אמונה'

ראוי שאשה תמנע מרכיבה על אופנוע בכלל. מצד חוסר הצניעות שבזה כמבואר בתחילת פסחים. ואף שלא נפסק הדבר בראשונים ובשו"ע, יש בזה צד של חוסר צניעות שמפסקת רגליה, ואכן נמנעות מכך נשות העולם הדתי.
ואם יש צורך גדול, יכולה לרכוב כפי הדין. וראוי שלפחות תשים מכנסיים נשיות מתחת לחצאיתה שלא יגלו רגליה.
ואם יושב איתה גבר שאסור לה לגעת בו, פשיטא שאין לנהוג כך שזה כמהלך אחר אישה, ומה עוד שזו קרבה גדולה לגוף.

 • שאלה: שאלתי הוא האם מותר לאישה לנסוע על קטנוע/אופנוע (כמובן כשמדובר באישה שנוקטת בכל אמצעי הצניעות)?

תשובה: ע"י הרב שלמה בן אליהו

יש האוסרים משום "לא תילבש אישה [כלי גבר]."
אופנוע היום עדיין הוא כלי גבר.
ויש מתרים בקטנוע או בווספה וכדומה.

שאלה: שלום רב! רציתי לשאול מה ההלכה אומרת לגבי נשים שנוסעות על אופנוע? האם זה מותר? גם מבחינת ושמרתם לנפשותיכם וגם מבחינת צניעות. האם אפשרי ללבוש מכנס ומעליו חצאית על מנת שיתאפשר לנסוע על אופנוע? ובכללי האם זה מותר על פי ההלכה? תודה מראש.

תשובה: ע"י הרב גלעד שטראוס, ר"מ באולפנת כפר פינס

באם הרכיבה סטטית, צנועה, דומה לרכיבה על חמור (להבדיל מאופנוע שבו הרגליים משני צידי האופנוע) -אזי שבלבוש צנוע-כן.

 • שאלה: האם לבת מותר לנסוע על אופנוע?(כמובן שלא אופנוע של פוזות, אלא רק לשם נסיעה) ואם כן, האם זה באמת מתאים?

תשובה: ע"י הרב חיים נבון

אופנוע הוא בסך הכול כלי תחבורה – דרך להגיע ממקום למקום. אם בחורה יכולה לנהוג על האופנוע בבטיחות כשהיא לבושה בצניעות – אינני רואה בכך בעיה.

גם הרבנים חושבים שנשים ואופנועים זה מחזה מדליק.

 מסתמן שגם על-פי ההלכה ופרשניה, אישה רכובה על דו-גלגלי זה מחזה מדליק. אני קורא לבנות ישראל לצאת מן הקונספציה השגויה שדו-גלגלי הוא "כלי גבר", כלי תחבורה שמסמן אישה כגברית. דו-גלגלי הוא כלי תחבורה לכולם והוא יעיל, זול לתחזוקה (למעט ביטוח החובה), הוא מיוחד, הוא אחר, הוא פאן, הוא חברתי ותכל'ס, וזה באמת חשוב- הוא מחמיא לכן! אנחנו, וכמו שאתן קוראות אני מרשה לעצמי לייצג את העם הקופי-זכרי, תופסים אתכן כמלאות חן.

בטח יהיו שימלמלו איזו הכללה מטופשת: "אבל הן לא יודעות לרכוב" ו-"אין להן את הכישרון המולד- עדיף שיישארו ברכב". אבל זה שטויות ברוטב פסטו. אני מעריך שחוסר השוויון המספרי בין המגדרים נובע בעיקר מחינוך ותרבות. ואם כבר הזכרנו פסטו, במדינת הפסטה והפיצה מראה ה"ליידי" הרוכבת שכיח מאוד. בנות- אני קורא לכן לקחת דוגמה מעדי אשכנזי. להתנסות ולרכוב ולהיפתח לתחום. אנחנו מצפים לחלוק איתכן יחד חניות לאופנועים בלבד, רכיבות טובות וזמני רמזור, אבל לא מבעד לחלון ופח.

ועוד באותו נושא:

רוכבות אופנועים

 

6 תגובות

 1. reashapira

  שלום רב לך כרובי. מורי הראשון בקורס הישרדות על אופנוע
  אחלה כתבה. נשים ואופנועים זה תחום מוזנח בנוף הדו"ג בישראל. אני מתפלא שסוכנויות אופנועים מזניחות שוק עם פוטנציאל אדיר. אבל לא לשם כך הגבתי. מפריע לי שאתה מרגיש צורך להציג רוכבת "כוסית" האוחזת בצידי מיכל הדלק ומבט חולמני מרוח על פרצופה כתמונת הנושא של הכתבה. למה ככה? האם היית מציג כך אופנוע וגבר? אם כן קבל את התנצלותי על ההטרדה. רכיבות טובות.
  שפירא

 2. כRובי

  היי!
  2 נקודות חשובות:
  לגבי ״ההזנחה״ של שוק עם פוטנציאל אדיר – 89 אחוזים מבעלי רישיון דו גלגלי בארץ, הם גברים. יש פחות מ-4000 רוכבות שמחזיקות רישיון בלתי מוגבל. אין נתונים לגבי כמה מהן מחזיקות אופנוע בפועל. מה שאני בעצם אומר הוא, שיש כמות קטנה מאוד של רוכבות שם בחוץ, מכדי לראות בהן ״פוטנציאל אדיר״.

  הנקודה השנייה היא – זהו טור אורח של כותב שביקש להישאר אנונימי. לא אני כתבתי אותו 🤓 והתמונה שמלווה את הכתבה (שאכן אני בחרתי)? זה פשוט מה שעלה כשליפשתי תמונת רוכבת חופשית לשימוש. לא הייתה לי שום בעיה להציג תמונה דומה של גבר. אני לא חושב שיש בתמונה הזו משהו מבזה 🤷🏼‍♂️

 3. Rea Shapira

  4000 רשיונות A + נגיד, מספר כזה של A1 נראה כמו שוק של כמה עשרות/ מאות כלים לשנה. נראה לי אני הולך על זה.

 4. כRובי

  אל תעזוב את העבודה שלך בשביל זה 😁 ככל הנראה, פחות מ-10 אחוזים מהן הן רוכבות פעילות. ואגב, מי אמר שהן רוצות יחס שונה מהמשווקים והמפרסמים? מי אמר שהן היו קונות יותר אם הפרסומות היו פונות אליהן ״במיוחד״?

 5. Rea Shapira

  יוצא לפנסיה. חושב מה לעשות. נראה לי ששיווק נכון, כמו בכל תחום, יכול ליצור בזז מעניין בתחום. מה עוד שרוב הפרסומות פונות אל אחי המסוקסים ומשורגי השרירים וזה עובד😁. האמת, בא לי אופנועים. לא כל כך משנה איך.

השאר תגובה