אגזוזים רועשים מדבקות לחץ

דראג ישראלי? לא בבית ספרנו – עוד מרוץ מכוניות שבוטל

זה אמור היה להיות האירוע הראשון במסגרת החוק שאוטוטו כבר חוגגים שנה לרגע בו עבר את הקריאה השלישית בכנסת. זו אמורה הייתה להיות חגיגה רבתי לחובבי הספורט המוטורי, מתחרים וקהל, וכמובן גם לתושבי העיר ערד שהתנדבה לארח את האירוע ההיסטורי במנחת המטוסים הקלים הנטוש שבתחומה. ברחבי הרשת פוזרו הבטחות על סיכומים שהושגו בין כל הגורמים ברשות העירונית, ברשות האוכפת (ובעיקר מקודקודים במשטרת התנועה), כולל אישור מצד משרד הספורט ומשרד התחבורה. הכניסה אמורה הייתה להיות חופשית, הארגון אמור היה להיות ברמה מקצועית – "כמו בחוץ לארץ", תוך הקפדה על חוקי התחרות של מארגני ליגות בחו"ל.

אבל כפי שבוודאי כבר הבנתם מנוסח וטון הדברים, זה לא יקרה.

האירוע התבטל.

לפני הכול אציין, כי נודע לי כבר לפני כשבועיים, שההכרזה על ביטול האירוע, צפויה בכל רגע. לא מתוך עניין של טפיחה עצמית על השכם בגישה שחצנית של "ידעתי לפניכם", ולא מתוך ראייה פסימית או רואה שחורות. הסיבה לידיעה המוקדמת דווקא פשוטה מאוד: בעקבות הפרסומים של עמותת IDRO (עמותת נהגי המיאוץ) לגבי מרוץ הפיילוט המתוכנן, רצינו גם אנחנו, אנשי עמותת הסופרמוטו, להצטרף לחגיגה, ולבצע במנחת בערד מרוץ פיילוט משלנו (כמובן, אחרי שאירוע הדראג יוכרז כהצלחה).

כבר בבירורים הראשונים שלנו בקרב אנשי עיריית ערד, נאמר לנו בפירוש שהמצב כרגע עומד על סף בלימה. אין באמת אישור גורף מקיר לקיר של האירוע, וכל אחד מהפקידונים במשטרה ומשרדי הממשלה השונים, מנער את המארגנים ושולחים אותם ככדור פינג-פונג ("תלך-תבוא"), מאחד לשני. "אם הוא ייתן לך אישור חתום, גם אני" אומרים הפקידונים לנהגי המרוץ, ומטרטרים אותם מאחד לשני. הסופרמוטו קיבלו הצעה מאוד ברורה מעירית ערד – "רדו מזה". "גם הניסיון להוציא את מרוץ הדראג, לא ייצא אל הפועל. אז מרוץ אופנועים? נו באמת…".

הפורומים המוטוריים ברשת הישראלית כבר זועמים על הביטול, ולא משנה באם הגולשים מזוהים עם הפן הדו גלגלי, או מרובעי הגלגלים (CF). ישנה הסכמה מקיר לקיר ששוב קופחנו. שוב נדפקו חובבי המרוצים בשל "טיפשותה של המדינה". ליאור ברוך, יו"ר עמותת IDRO (ר"ת של Israeli Drag Racing Org.) כתב בפורום CF כי הסיבה לביטול נעוצה ב"אטימות משפטית מצד היועצים המשפטיים של משטרת ישראל".

אני מרשה לעצמי לשאול שאלה שאולי תציב אותי דווקא בעמדת המיעוט, עמדה שבוודאי תיתפס כזו של "המתנכרים לספורט המוטורי בארץ". האם באמת אפשר לבוא בטענות ליועצים המשפטיים של המשטרה? נכון, יש חוק שמאשר קיום אירועי מרוצים. אבל, וזה "אבל" חשוב וגדול, לא נוסחו עדיין תקנות שמפרטות, איך בדיוק יש לבצע את החוק הנ"ל בפועל.

ולהלן דוגמה, קטנה ופרטנית במיוחד, רק כדי להמחיש את הדברים: מהו מסלול מרוצים, למשל? חוק הספורט המוטורי, אמור להכיל תקנות שיקבעו את הגדרתו של המסלול כמתאים לקיום מרוצים, מרוצי דראג במקרה הנ"ל. הוא אמור להגדיר את רוחב המסלול, אורכו, ממה יבנו ההגנות בין שני הרכבים המזנקים למקצה וההגנות על הקהל (ומהו המרחק שהקהל אמור לשהות בו מהרכבים המזנקים). התקנות בחוק אמורות להבהיר מה יהיה מיקומם של אנשי הצוות של המכוניות, היכן יעמדו אנשי השיפוט וכיצד הם ימוגנו, איזה רכב פינוי (וכמה) ישהו במקום בכוננות לפינוי נפגעים ועוד פרטים מדוקדקים רבים ונוספים ב-1001 נושאים.

כל זאת, עדיין לא מוכן. והיועצים המשפטיים של המשטרה, יודעים זאת מן הסתם. אז למה להם לאשר זאת? למה להם לסכן את תפקידם בארגון שנבדק תחת זכוכית המגדלת של התקשורת, רק בגלל שכמה חובבי ספורט מוטורי לא יכולים להמתין בסבלנות לניסוח התקנות? עדיף להם לבטל את האירוע, להסתכן בקללות מצד גולשי הרשת, ובלבד שלא "ייפלו עליהם השמיים" במידה ומישהו ייפצע, או חס וחלילה, ימות, במהלך האירוע שהם עצמם אישרו. כסת"ח? יכול מאוד להיות. אבל מצד שני,מבחינתם, זהו כיסוי תחת הגיוני ביותר, וזוהי גם הגדרת תפקידם הבלתי כתובה של יועצים משפטיים בארגון גדול – לשמור על התחת של הממונים עליהם, ועל שלהם הפרטי.

ואני אומר, סבלנות.

חיכינו 58 שנים שהספורט המוטורי יהיה חוקי בישראל, מה זה עוד 6-12 חודשים?

אגב, ב-10.10.06, היום בו תוכנן להתקיים המרוץ בערד, תתקיים הפגנה המאורגנת ע"י החבר`ה מ-IDRO. הנה הדברים שכתב ליאור ברוך בנושא:

"… עמותת IDRO תארגן הפגנת מחאה במנחת ערד בתאריך 10.10.06 ובה אלפי מפגיני התומכים בספורט המוטורי, בשיתוף נהגי המרוצים יביעו את מחאתם, עם כלי-רכבם (לרבות מכוניות מרוץ וספורט) אשר יוצבו במסלול ללא תנועה, כמחאה על חוסר התנועה בקידום הספורט המוטורי בישראל והאטימות המשפטית. בנוסף, יביעו המפגינים תמיכה ואהדה למשטרת ישראל, אשר עשתה מעל ומעבר בניסיון לתמוך ולסייע באישור המרוץ וכן בעיריית ערד בראשות ד"ר מוטי בריל, אשר לקחה חלק פעיל, מלא ותומך בארגון האירוע."

עוד על עמותת ה-IDRO, מ-Ynet

מ-CARSFORUM: למה לא יהיה לנו ספורט מוטורי חוקי בעתיד הקרוב?

5 תגובות

  1. כRובי

    ב-ד-י-ו-ק
    ראה מרוצי סופרמוטו, אנדורו מוטוקרוס ועוד…;-)

השאר תגובה