כיתות לימוד כבית מרקחת

באוסטריה מונהג חוק חינוך חובה ל-9 שנות לימוד בלבד. בהעדר חובת שירות צבאי כבישראל, משתחררים הנערים והנערות לשוק העבודה כבר 14-15 לערך, כשהמבוססים כלכלית שביניהם (עם הציונים הגבוהים והרצון ללמוד כמובן), ממשיכים ללמוד בהשכלה גבוהה.

במהלך הסיור במפעל, ביקרנו בכיתות הלימוד המשולבות בקומפלקס קווי הייצור של KTM. בין כיתות הלימוד המיועדות למכונאים מרחבי העולם המוזמנים להתשלמויות בנושאים שונים, משולבות גם כיתות לימוד המארחות במשך 3 שנים, תלמידים שסיימו את חובת הלימודים שלהם, ומעוניינים להמשיך בתחום מקצועי ממוקד יותר. במהלך תקופת הלימודים, מתחלק זמנם בצורה הבאה: 80 אחוזים של עבודה מעשית והתנסות מקצועית פרופר, ו-20 אחוזים של לימודים עיוניים המתמחים במכונאות. בתום שלושת השנים, מקבלים הבוגרים תעודת דיפלומה מקצועית המוכרת ע"י המדינה ויכולה לשמש אותם בהמשך דרכם, גם בבתי עסק אחרים.

ע"פ מנחי הסיור שלנו, 95 אחוזים מהתלמידים בוחרים להשאר ב-KTM, ולעבוד בקווי הייצור של החברה. המצטיינים שבהם, יעברו לקווי הייצור של מחלקת המחקר ופיתוח ואף יוצמדו לקבוצות המרוצים של החברה.

ככה נראה המסדרון המפריד בין כיתות הלימוד לסדנאות העבודה (הקליקו להגדלה):

ktm-trip-school.jpg
כיאה לייקים, שימו לב לניקיון השורר במקום, וכמובן: לאופנועים "הפזורים" במסדרון לצורך שימוש עתידי. מדובר על קומה שלישית במבנה, כן? (משמאל: 950SM ומימין אדוונצ'ר 990).

גם כיתות הלימוד עצמן, בהן ההתנסות וההעבודה היא מעשית לחלוטין, שורר ניקיון של בתי מרקחת. בזמן שנכנסנו וביקרנו בכיתה עצמה, היו התלמידים והתלמידות עסוקים בהשחזת חלק מתכתי כלשהו. שום לכלוך על הרצפה ואף שבב אינו נמצא על שולחן העבודה. אפשר לאכול ארוחת צהריים ממש מכלי העבודה במקום.

כששלפתי את המצלמה (ע"מ לתעד את הניקיון השורר במקום צוחק) חשבתי, לפני הכל, על אביעד המלמד מכונאות אופנועים – כיתת תלמידים דומה, פחות או יותר באותו הגיל.

שימו לב לסרבלי העבודה (ללא סימני שמן, גריז או לכלוך), ולמדריך (חולצה כתומה) שהסתובב ביניהם כמפקד בבסיס צבאי. ktm-trip-school1.jpg

ktm-trip-school2.jpg

ktm-trip-school3.jpg

כמו כן, ביקרנו בסדנאות לדוגמה בהם מדריכים גם את התלמידים בעבודה בתוך חדרים המדמים מוסך (ויש לי הרגשה שהקונטציה של המילה "מוסך" לקוראים ישראלים, לא דומה בכלל למופיע בתמונות. אבל לאחר ביקור במוסך בדרום אוסטריה, אני יכול להעיד ש… כן. ככה נראה מוסך אצלם צוחק כולל הניקיון והסדר האבסולוטי).

הקליקו להגדלה:

ktm-sadna-1.jpg

ktm-sadna-2.jpg

ktm-sadna-3.jpg

ktm-sadna-4.jpg

ktm-sadna-5.jpg

ויש להם גם מכשיר דיינומטר בכיתות!

ktm-dyno-school.jpg

מודעות פרסומת

2 Comments

 1. segelZutar

  התלבטתי, בסוף החלטתי כן לספר לך שהמלצתי עליך בבלוג שלי היום
  כאן

  בתקווה שהיו לך היום המון כניסות ואולי מנוי או שניים…
  😆
  חג שמח

השאר תגובה