אלימות בספורט המוטורי

לפעמים אני חושב שלא מגיע לנו שתחום ספורט המוטורי יהיה חוקי. בעבר, על כל אירוע סופרמוטו או אנדורו שהסתיים בהצלחה, יכולנו לשמוע על מרוץ מוטוקרוס, טרקטורונים או קטנועים שהסתיים בצעקות, קללות ואף אלימות. למרות שחשבתי שהנושא קצת זכה לעדנה לאחרונה, מסתבר שצריך קצת לחץ, מעורבב בהתרגשות מתנאי מרוץ כדי להוציא את האגו הגברי מהארון ולפרק בעצבים אחד מהמתחרים.

הייתי היום במרוץ הטרקטורונים השישי לעונת 2008. אביו של אחד מהמתחרים, שלח "כאפה" בריאה לאחד מהמתחרים שנתקע באזור שער הזינוק (וקרוב לקהל) ובכך חסם את דרכו של הבן המתחרה. השופטת ראתה הכל, והודיעה לאב העצבני, אחרי שהפקק השתחרר וכולם המשיכו לדרכם, שבנו יענש משמעתית על האלימות שגילה. עונש מהיר בזמן האירוע, הוגן וצודק. כך דברים צריכים להיות.

אך כנראה שההתראה וההרתעה שהעונש מגלם בחובו, לא נקלטו…
בסיום המרוץ, המתחרה שספג את ה"כאפה", סינן לעבר אביו של הילד קללה עסיסית ומייד זכה (שוב) לנחת זרועו של האב. המתחרה נתלש ממושב הטרקטורון, פשוטו כמשמעו, וקופל מתחת לאב שהתיישב עליו תוך שהוא מנסה לתלוש מעליו את הקסדה. לאחר שהופרדו המתגוששים, עלתה השאלה – מה עכשיו יהיה עונשו של הבן? והאב? כיצד עמותת הטרקטורונים תתמודד עם גילויי האלימות האלו? האם סליחה והתנצלות תעזור? האם הבטחה שהמקרה לא יחזור על עצמו, באמת מספיק?

אלימות בספורט המוטורי אינה שונה מאלימות כלפי נשים במשפחה. הבעל המכה, מתישהו והיכנשהו, ירים שוב את קולו, יזעיף פניו ויכה כדי לפרוק עצבים, להעניש, לנקום – לא משנה מה…

פעם זה יהיה כלפי מתחרה אחר, פעם כלפי השופט ופעם כלפי אחד מהמארגנים שהתנהגותם לא עלתה בקנה אחד עם דעת המתחרה או בני משפחתו.

עמותת הטרקטורונים צריכה לתת תגובה מהירה (לא לחכות להתכנסות בעוד שבוע של וועדת המשמעת), אלא ללמוד מעמותת המוטוקרוס שסבלה שנים מגילויי אלימות: להגיב בצורה קשה, אולי אפילו קשה מדי – ולו רק כדי שהדבר ישמש כהרתעה לעתיד למשתתפים אלימים אחרים. זו הזדמנות לעמותה להראות למתחרים שיש דין ויש דיין. יש חוק, ויש מי שאוכף אותו. ומי שעובר על החוק, מקבל על הראש וחזק. לפעמים אפילו בצורה מוגזמת.

 

מודעות פרסומת