ביקור במפעל KTM

מכונית ה-X Bow של KTM בארץ לתצוגה באוטומוטור

ושוב,בדיוק כמו עם ההוסאברג בזמנו, משמשת תערוכת האופנועים במילאנו כצומת דרכים חשובה לדיעות המוחלפות יחד עם היצרניות אותן אנו מייצגים בארץ. אם בתערוכה שהתקיימה בנובמבר 2008 התחלנו את תהליך העבודה עם הוסאברג, שיצא לפועל בספטמבר 2009 (לסיפור המלא, כאן), הרי ששוב מהלך אשר התחיל בתערוכה (מילאנו 2009), קרם עור וגידים בחודשים שחלפו. והנה, ארבעה חודשים אחר כך, נוחתת מכונית העל של KTM לצורכי תצוגה בארץ בתערוכת אוטומוטור שתתקיים בחול המועד פסח 2010.

הרכב שהגיע ארצה הוא רכב המבחן של היצרנית, ולא רכב תצוגה. הווה אומר, שהרכב מצוייד בלוחית רישוי אוסטרית למהדרין, צמיגים שראו ימים טובים יותר וכן מעט שריטות בפאנלים הקדמיים, תוצאה של חצץ סורר על מסלול אירופאי לא ממש נקי, ש"קפץ" לבקר והשאיר חותם. כמו שזה נראה כעת, אין סיכוי לרכב לקבל תקינה. רבים חושבים שמדובר על "העדר מערכת מזגן" לנוסעים כסיבה העיקרית לאיסור, אך האמת היא שמשרד התחבורה פשוט לא יודע איך "לאכול" רכב שכזה. הם לא מכירים יצור שנקרא "רכב בלי גג" (אין בכלל אופצייה שכזו ס-X BOW, גם לא גג מברזנט). ובטח שלא מתלהבים לתת אישור לרכב שאין לו ABS, בקרת משיכה או כריות אוויר לנהג/נוסע.

מה שכן יש לרכב, זה המון ייחודיות, אקזוטיקה וסקס אפיל. מתחת למשטחי סיבי הפחם ולספויילרים הכתומים, מתחבא מנוע צנוע למדי של חברת AUDI בנפח 2000 סמ"ק. המנוע, שמקורו בדגם ה-TT של היצרנית הגרמנית, מספק 240 כ"ס דרך הגלגלים האחוריים (בלבד) המסוגלים מצידם לדחוף את 790 הקילוגרמים הזערוריים של הרכב (משקל רטוב, בלי דלק), מעמידה ל-100 קמ"ש תוך 3.9 שניות. 2 מקומות בלבד, הגה נשלף (לצורך השתחלות נוחה יותר למושב), מושבים שאינם מתכווננים (הדוושות כן) ומרווח גחון אפסי שלא יכול לעבור אפילו פס האטה בגודל בינוני מבלי להתרסק עליו.

ktm-present9.jpg

בכל אופן, אם נחזור לסיפור הבאת הרכב, הרי שהסיבה העיקרית שבגינה התעקשתי על הבאת הרכב (שעלויות הובלתו ארצה והחזרתו לחו"ל די גבוהות), היא, כיאה למנהל המותג בארץ, לצורך קידום שם המותג עצמו. כן, ככה – ישר ולעניין, פשוט ככל שזה ישמע. רכב שכזה, שאני חייב לצייין ולהעיד שהוא מרשים הרבה יותר במציאות מאשר בתמונות, יכול להביא את המודעות למותג גם לאנשים שלא התעניינו עד כה באופנועים או טרקטורונים. תוסיפו לכך את עניין "המגנט" שיוצר הרכב ומביא אנשים לביתן מוטוספורט ובכך חושף אותם גם ל-RZR של פולריס או לטרקטורונים ואופנועים של KTM, ותראו שאפשר לגלות למבקרים עולמות חדשים. בנוסף, אני מאמין שכל רוכב כתום בפועל או בעברו, "לא יסבול" מלראות את השותפה החדשה/ישנה במשפחה, ולראות את העליונות הטכנולוגית והמכלולים הדומים בין אופנועו לרכב המאוד מרשים הנ"ל. ויש כמובן את היתרון הגדול והחשוב ביותר: בזכות הרכב הורשינו, למרות היותנו יבואן טרקטורונים ודו גלגליים, להציג בביתן סגור במקום להיות בשולי שבילי הגישה של גני התערוכה, כפי שהיינו וסבלנו בשנים עברו.

לסיכום, גם אם אתם לא חובבי רכב והיצור הזה נראה לכם פשוט מוזר מדי, אני מציע לך לבוא ולראותו. במיוחד אם אתם כבר בתערוכה וחושבים לוותר על הצפייה ברכב בשל הדוחק הצפוי סביבו. אה, ועוד משהו – תביאו מצלמות… לא ברור מתי, אם בכלל, הרכב הזה יחזור לישראל.

הקליקו להגדלה


אשמח לראותכם במהלך התערוכה – אני אהיה, רוב הזמן, לצד הרכב בעמדת מוטוספורט אשר בביתן 15 הממוזג והמוצל להפליא.

4 תגובות

 1. נתיב סרוסי

  אני חושב שהבעייה של משרד התחבורה היא שהוא משום מה חייב לאשר כל כלי רכב גם לכביש…אין כל הצדקה, מה הבעייה לאשר כלי רכב למירוצים…..אהה אין חוק….או שיש..?
  בכל מקרה רק בגלל הצורך העיקש הזה לתת לכל כלי רכב תקינה לכביש אנחנו לא יכולים להנות מכלים מיוחדים כאלו(אותו הסיפור עם אופנועי המוטוקרוס).

  יום טוב
  נתיב

 2. כRובי

  נתיב – ל"צורך העיקש" הזה קוראים חוק. ומשרד התחבורה בסך הכל ממלא תפקידו נאמנה ואוכף את חוקי ממשלת ישראל. אין שום סיבה לבוא דווקא נגד משרד זה בטענות.

 3. MEXMEX

  אפשר סיבוב?
  אני אפילו מוכן לבוא לאוטומוטור בשביל זה (וזאת הקרבה רצינית!)
  :mrgreen:

 4. דודי

  בפעם הבאה שאתם באוסטריה, תנו קפיצה לגרץ. שם המפעל. יש שם חלון ראווה עם 60 כאלה והכי חשוב אפשר לשכור אחת ליום. שלושה סיבובים לאימון על המסלול הקטן שלהם ויאללה לכביש. 100 (מאה) יורו, שווה כל סנט.

השאר תגובה