קרבון

סופרלג'רה – סופר קרבון

img_3685

קרבון – החומר שמאפשר את המספרים של הדוקאטי הזה, והופכים אותו למדהים.  יחס ההספק משקל שכאן מרסק את כל מה שידענו על אופנועי מסלול המבוססים על כלים סדרתיים: 1299 סמ"ק שמייצרים 220 כ"ס (ממנוע וי-טווין, כן?) שדוחפים בסך הכל 162 ק"ג, בגרסת קיט המרוצים.

פוסט שכולו ריר

יש אופנועי סופרבייק שמתחרים בפועל באליפות העולם ובקושי מביאים יחס כמו של הסופרלג'רה. והאבזור היוקרתי שהדגם עטוף בו? מצמרר כל חפרן מפרטים טכניים.

כשראיתי את האופנוע בתערוכת EICMA, חגתי סביבו כמו פרפר סביב מנורה לוהטת. בהתחלה חשבתי שתג המחיר הוא מה שמעניין אותי כאן (80,000 יורו), אבל הוצגו בתערוכה אופנועים יקרים יותר. אח"כ חשבתי שאולי מדובר על המפרט הטכני האולטרה מיוחד, אבל לא ניתן להרגיש או לראות אותו בתערוכה. ורגע לפני שנפל האסימון, עוד חשבתי שאולי הייצור המוגבל (500 יחידות בלבד), הוא שעושה לי את זה.

אבל לא.

לקח זמן אבל בסוף הבנתי: משעממים למראה ככל שיהיו, הרי שכמות סיבי הפחמן שהאופנוע הזה img_3674מורכב מהם, היא היא זו שתפסה אותי. החומר השחור והסתמי למראה, מסמל בעיני את האקזוטיקה בהתגלמותה. השלדה, הגלגלים, המעטפת, הזרוע האחורית, צינורות יניקת האוויר המובילים אל התיבה וכן הלאה וכן הלאה – הכל עשוי מהאריג המיוחד הזה. ואלו לא משטחים קלים לייצור. יש בהם בליטות, קימורים מסובכים, זוויות מעוצבות וכיפופים נפלאים בהתאם לקווי העיצוב של האופנוע. לא חסכו בעבודה ובהשקעה ולא המעיטו בחשיבות של כל ס"מ מרובע באופנוע.

דוקאטי כאילו הבינו את רחשי ליבי, ומול הסופרלג'רה שעמד על במה שכולה משקל אחד גדול (ומסך קטן שהציג את המשקל: 162 ק"ג), ממש מולו – עמד סופרלג'רה נוסף, ערום וחשוף. מראה לכל את כמות סיבי הפחמן האדירה המרכיבה אותו. רגע לפני גלריית התמונות, בואו ונלמד מהם סיבי פחמן הקרויים בפני העם היושב בציון, "סיבי פחם" או פשוט "קרבון".

חייב להתוודות בפניכם: "קוראים לי כRובי ויש לי Fetish לקרבון".

קרבון – מהם סיבי פחמן? (מתוך ויקיפדיה)

סיב פחמן הוא חומר המורכב מסיבים דקים במיוחד המכילים בעיקר אטומי פחמן. קוטר הסיבים נע בין 0.005 ל-0.010 מילימטר. סיבי הפחמן מאורגנים בגבישים זעירים הסדורים בהתאמה טובה לאורך הסיב. מבנה זה מקנה להם חוזק רב יחסית לגודלם הזעיר. השימוש הבסיסי ביותר בחומר מתקבל על ידי שזירת כמה אלפי סיבים לחוט בעל חוזק רב. את החוטים ניתן לשזור לאריג שגם הוא נהנה מחוזק רב ומשקל קל יחסית. יישום נוסף מתקבל באמצעות טבילת אריג סיבי פחמן בתרכובת מותכת כדוגמת אפוקסי לשם יצירת חומרים מרוכבים המאפשרים לעצב משטחים חזקים בעלי משקל קל. אריגים ומשטחים אלו מכונים לעתים בפשטות, סיבי פחמן.

סיבי פחמן נמצאים בשימוש במוצרים הדורשים חוזק גבוה יחסית למשקל. ייצור סיבי הפחמן יקר יחסית, אך ניתן למצוא אותם במוצרים בתעשיית התעופה והחלל, בהנדסה אזרחית ובמוצרים המיועדים לביצועים גבוהים בתעשיית הרכב כדוגמת אופנועי מרוץ וביגוד רכיבה נלווה.

קשה להעביר בתמונות כמה הוא יפה. תצטרכו פשוט לסמוך עליי בעניין הזה.

הרשמה לדף הפייסבוק של הכRובלוג

עקבו אחר האינסטגרם של הכRובלוג

הרשמה לערוץ היו טיוב של הכRובלוג

הכרובלוג – מעכשיו עם ערוץ עדכונים בטלגרם

Save

Save

השאר תגובה