מנוע מרוצים

פנינה מוטורית: מנוע מרוצים למכירהמנוע מרוצים נדיר ומיוחד במודעת מכירה ב-e-Bay. מנוע שנבנו בודדים ממנו כדי לנצח מרוצים, מביאה אותנו יחדיו לשיעור הסטוריה קצר על עולם המרוצים האמריקאי.

מנוע מרוצים משנות ה-80

תמורת 5,000 יורו, יכול מנוע של הונדה RS1000 מתחילת שנות ה-80' של המאה הקודמת, להיות שלכם. מנוע שנבנה על ידי סדנת המרוצים של היצרנית RSC (חברת HRC החליפה אותה ב-1982), תוך שימוש בחלקים וחומרים נדירים לאותו עידן. המנוע, שנשלח מיפן לארה"ב, לא הוכנס לתוך שלדת אופנוע מעולם ולא היה בשימוש. מעוניינים? נותרו עוד פחות משבועיים למכרז ב-eBay על המנוע שהגיע בדרך לא דרך לאנגליה.

מה הסיפור של המנוע והדגם? שיעור הסטוריה קצר:

משנים נוסחה

בשנת 1980, הודיע ה-AMA, האחראי על מרוצי האופנועים בארצות הברית, על שינוי הנוסחה הקובעת את נפח ותצורת האופנועים היכולים להתחרות באליפות האמריקאית. הנוסחה החדשה קבעה שמול אופנועי ה-500 סמ"ק הדו פעימתיים, יכולים כעת להתחרות אופנועי 750 סמ"ק דו פעימתיים מוגבלי הספק והכי חשוב ומתקדם לתקופה: גם אופנועים בעלי מנועי 4 פעימות בנפח של עד 1,024 סמ"ק.

קאוואסקי וסוזוקי לא היו צריכות יותר מזה, וכבר באותה עונה שלחה סוזוקי למרוץ בדייטונה 200 היוקרתי, שלושה רוכבים כדי להתחרות עם ה-GS1000 עם שלדת Moriwaki, שהכינה למרוצי ה-Formula 1 (הגרסה המוקדמת של אליפות הסופר בייק). קאוואסקי שלחו את אדי לאוסון להתחרות באותו המרוץ, על גבי KZ1000 סדרתי שגם הוא קיבל שלדת Moriwaki לרגל האליפות החדשה.

הונדה

RSC (ר"ת Racing Service Center) סדנת המרוצים של הונדה – הביאו למרוץ הדגל בדייטונה את ה-RS1000. אביו הרוחני של ה-RS היה ה-RCB1000 עימו התחרתה הסדנה במרוצי אליפות העולם בסיבולת בסוף שנות ה-70' בהצלחה די רבה. ה-RS1000 החדש והמתקדם אומנם היה גם הוא מבוסס באופן מאוד כללי, על ה-CB900 הסדרתי, אבל זכה ללא מעט שדרוגים מעניינים: מלבד נפח המנוע הגדול יותר וההספק הרב, היה מנוע ה-RS1000 מצויד בחלקים מחוזקים וקלי משקל שנבנו בטכנולוגיות וחומרים חדשים לאותו עידן, ואיפשרו למנוע לטפס 2,000 סל"ד גבוה יותר מדגם המרוצים אותו הוא החליף, ה-RCB. יחד עם שלדה קשיחה שפתחה הסדנה, מתלים מתקדמים של Showa ומערכת בלמים של Nissin היה האופנוע למתקדם מאוד ולקל יחסית: שקל 181 ק"ג בלבד!

להשאיר את ספנסר מרוצה

הונדה בדקה את האופנוע על מסלול ווילו-ספרינגס לניסיון טרם מרוץ עם הרוכב פרדי ספנסר שהיה ידוע כמי שיכול לגרום לכל מכונה על שני גלגלים, לזוז ממש מהר. אבל פרדי ירד מהרכיבה על הכלי כשהוא מאוד מאוכזב והתלונן על ההתנהגות הגרועה של האופנוע. מנהל הקבוצה סטיב מק'לאגווין, החליט שכדי לשמור את ספנסר מרוצה, עדיף להסכים ולאשר לו להתחרות באופן חד פעמי על ימאהה TZ750 דו"פ במרוץ דייטונה בלבד, ולהמשיך בפיתוח ה-RS1000 עם הונדה עד לעונה המלאה של 1981.

מק'לאגווין עצמו התחרה על האופנוע באותו הסבב, וסיים במקום השביעי. זהו מיקום לא רע בכלל בשביל אופנוע שלא מתנהג מספיק טוב בשביל פרדי ספנסר…

ב-1981 חזר ה-RS1000 לאדמת ארה"ב כשהוא משודרג ומוכן לעונה מלאה עם ספנסר. פרדי היה

freddie-spencer-rs1000
ספנסר וה-RS1000

תחרותי מאוד עם האופנוע המחודש, ואף זכה ב-2 סבבים באליפות.

ב-1982 ניסתה HRC (שהוקמה והחליפה את ה-RSC), להכניס את דגם ה-FWS1000 החדש למרוץ ניסיון בדייטונה, אך הוא לא היה מספיק מוצלח מאחר וכוח המנוע הרב, גמר את הצמיגים מהר. כל כך מהר, שהוא גרם לפרדי ספנסר ומייק בולדווין, הרוכבים הרשמיים, לפרוש מהמרוץ ולא לסיים אותו. רוברטו פייטרי, רוכב שני בקבוצת הונדה, התחרה על גבי דגם ה-RS1000 "הישן" וסיים במקום השלישי על פודיום המרוץ בדייטונה 1982. הישג מעולה, אך נחשב לשירת הברבור של ה-RS.

לעונת 1983, התייצבה הונדה עם FWS חדש ומשודרג, וזנחה את מנוע ה-RS1000 לתמיד.

ועכשיו כאמור, יש לכם את האפשרות לרכוש מנוע מרוצים עם קבלות על הצלחה מוכחת במסלולים, כדי לבנות לכם רייסר משלכם? רק תיפרדו מ-5,000 יורו (לפחות) בשביל התענוג.

עוד בקניות ברשת

רוצים גם להזמין חלקי מנוע לאופנוע בזול ב-ebay? קבלו טיפ של אלופים

בניית אופנוע מהרשת או דברים שאפשר לבנות עם EBAY

טיפ טוב לקניות ברשת: אתרי עזר לקנייה ב-EBAY

פגיעה ביבוא החלפים בביטול הפטור עד 75$?

אופנוע דוקאטי MH900E נדיר ביותר למכירה

חולצת KTM מ-EBAY שהיא פשוט PRICELESS

 

השאר תגובה