קני רוברטס

אחרי 34 שנים: קני רוברטס חזר לימאהה TZ750

קני רוברטס, שהיה לאלוף העולם ב-GP שלוש פעמים ברציפות ואגדת מרוצים אמריקאית ובינלאומית, חזר לרכיבה אחת למטרות ראווה, לימאהה TZ750. אופנוע שהיה כ"כ חזק, עד שהוא שימש את רוברטס במרוץ אחד בלבד ואח"כ נאסר להשתמש בו ובדומים לו, במרוצים.

הסרטון מ-2009:

רקע

בשנים 1973 ו-1974, זכה קני רוברטס האמריקאי באליפות ה'פלאט טראק' הלאומית של ה-AMA, כשהוא רוכב על אופנוע ימאהה בעל מנוע טווין רוחבי ארבע פעימות. למרות הצלחתו של קני, יכולות ה-XR750 של הארלי דוידסון, השאירו את הימאהה הצנוע שלו מאחור בכל הקשור להספק ומהירות סופית. היה ברור שלא תמיד יוכל הכשרון שלו לפצות על העדר הכח של הימאהה. המסקנה הייתה ברורה – רוברטס זקוק למנוע חזק יותר.

הטיונרים של ימאהה לקחו את המנוע של אופנוע הכביש-ספורט של החברה ה-TZ750. זו הייתה  גרסה שנוצרה במיוחד לסדרת הפורמולה שהייתה נפוצה בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת (המקבילה של פעם לסדרת הסופרבייק בת ימינו). מדובר היה על מנוע שלא שימש אופנועים סדרתיים. את מנוע הדו"פ המטמטם הזה הם דחפו לתוך שלדת אופנוע 'פלאט טראק'. זה היה מנוע דו פעימתי שהפיק לא פחות מ-125 כ"ס. 50 כוחות סוס יותר ממנוע הטווין הרוחבי בו השתמש רוברטס עד כה.

קני רוברטס רוכב לראשונה על ה-TZ750

רוברטס רכב לראשונה על  האופנוע ב-Indianapolis Mile וגילה שהכח הברוטאלי הויה מפרפר את הגלגל בכל פתיחת גז. מילא עקומת הכוח שהתקבלה בישורות – זה עוד היה "הגיוני", אבל תפעול המצערת וניהול האחיזה התברר כקשה במיוחד כשהאופנוע היה בהטייה, תוך כדי פנייה. רוברטס הצליח להשתחל בקושי אל מקצה הגמר. זינק מהגריד מהמקום השישי,  כשהדבר דורש לדבריו " כל טיפה של יכולת וכשרון שהיו ברשותי".

הם לא משלמים לי מספיק כדי לרכוב על הדבר הזה

איכשהו, אחרי מאבק עיקש באופנוע ובשאר הרוכבים, בסוף הישורת וממש לפני הסיום, עבר רוברטס את שלישיית הרוכבים שלפניו וחצה ראשון את קו הסיום. הקהל כולו היו בהלם. כשירד רוברטס מהאופנוע ונשאל על החוויה, ענה את המשפט המזוהה ביותר עימו מאז: "הם לא משלמים לי מספיק כדי לרכוב על הדבר הזה".

למרות הניצחון המרהיב, היה זה רגע התהילה האחרון לו זכה האופנוע. רוברטס ניסה לרכוב עליו ב-2 מרוצים נוספים בהמשך, אבל בחר בשני המקרים לעלות לגמר על גבי אופנוע המרוצים הרגיל שלו, בעל מנוע הטווין 4 פעימות. בסוף אותה עונה, שינתה ה-AMA את החוקים כדי למנוע מאופנועים מופרעים שכאלו, לעלות שוב על המסלול במסגרת האליפות.

עוד ימאהה:

ימאהה טנרה 700

לב של אנפילד בגוף ימאהה

ימאהה MT-09: נותן בראש בין 2 ל-4

השאר תגובה