החטא ועונשו על ימאהה R1 סופרבייק R7

קטגורית הסופרספורט משנה פניה האם צפוי ימאהה R7 בעתיד הקרוב?

שמועות די מבוססות של מגזין יפני לגבי R7 שאולי ייחשף בקרוב. מדובר על אופנוע סופרספורט חדש של ימאהה שיעשה שימוש במנוע הטווין של ה-MT07. מהלך שמראה כיצד  הקטגוריה החדשה מלקטת לתוכה מתחרים מול האפריליה RS660.

גוויעתה של קטגורית הסופר-ספורטיביים

בנובמבר 2020 הודיעה ימאהה כי ייצורו של דגם ה-YZF-R6 שאיתנו משנת 1999, לא יימשך כדגם לכביש הציבורי בשנת 2021. בשל אי היכולת או אי הרצון של היצרנית להשקיע בו את העלויות הנדרשות, לא תתאים ימאהה את הדגם לתקנות היורו 5. עם זאת שיווקו של הדגם יימשך כאופנוע לספורט מוטורי בלבד וללא תקינה לכביש הציבורי.

במקביל, קאוואסקי הוציאו הודעה דומה לגבי הפסקת ייצורו של הנינג'ה 636.

בכך בעצם נסגר באופן מלא פרק אופנועי הסופרספורט מרובעי הצילינדרים מצד ארבעת היפניות הגדולות. שהרי הונדה וסוזוקי הפסיקו את שיווק ה-CBR600 והג'יקסר 600 באירופה כבר לפני מס' שנים. יש לציין שבעבור השוק האמריקאי החופשי מתקנות היורו, הפצת דגמים אלו נמשכת.

חיות אספלט קיצוניות

אופנועי הסופרספורט של כל היפניות, הפכו עם השנים לחיות אספלט קיצוניות יחסית. כאלו ששמות דגש על הספק סופי גבוה עם מומנט נמוך ולא שימושי לרכיבת יומיום. נגזרת כואבת  של תצורת המנוע הקרבית ונפח צנוע. במילים אחרות: האופנועים הללו פשוט הפכו לממוקדים מדי, ולמכאיבים מדי לרכיבה שאינה במסלול. בנוסף, כדי לעמוד בדרישות הקטגוריה להיות הכי-הכי, הם התייקרו יותר ויותר כשהם מכילים טכנולוגיה מעולם המסלול, ובכך הפכו לפחות נגישים לקהל הרחב.

אבל החלל שנותר לא יישאר ריק למשך זמן רב. אפריליה הציגו את ה-RS660 – אופנוע טווין ספורטיבי שחזק ומתקדם טכנולוגית באופן משמעותי מאופנועי טווין אחרים כמו הקאוואסקי נינג'ה 650 ואפילו מההונדה CBR650. אבל כזה שעדיין נמצא "קליק למטה" מאופנועי הסופרספורט שייצורם הופסק. קליק לפחות בכל הקשור להספק מנוע ובתנוחת הרכיבה הבלתי מתפשרת של הדגמים היוצאים.

האם נראה ימאהה R7 בקרוב?

אם לפני כמה חודשים נחשב האפריליה החדש כ-"יציאה מוזרה וייחודית" של היצרנית כשיצרה נישה יש מאין, הרי ששמועות שמפזר המגזין היפני Young Machines טוענות  שגם ימאהה בעניין. היצרנית הכחולה רוצה בנישה החדשה מתחרה משלה ולכן היא תציג בקרוב את ה-R7 (שם זמני).

לכל הוותיקים המתרגשים מהשם בעל ההיסטוריה המפוארת, יש להרגע מיד. לא מדובר על פיסת האקזוטיקה-רפליקת-מרוצים-מהסופרבייק (שם קוד OW-02) כי אם על אופנוע סופרספורט חדש לחלוטין שיעשה שימוש במנוע הטווין בנפח 689 סמ"ק של ה-MT-07. השם R7 הוא השם המשמש את המגזין כדי לתאר את הדגם החדש. סביר להניח, שהאופנוע יוצר תחת שם אחר.

יש במהלך הרבה מן ההיגיון עבור ימאהה

בהצגת דגם שכזה, ישלימו ימאהה את הפער הקיים במגוון דגמי הספורט שלהם, בין ה-R3 ל-R1 (בתמונה למעלה). כך, יעניקו ימאהה לרוכבים המעוניינים "להישאר במשפחה" פתרון להתפתח אליו ככל שהניסיון שלהם ברכיבה גדל. יצירת אופנוע סופרספורט עטוי פיירינג סביב מנוע ה-CP2 המוצלח של ה-MT07, שכבר קיבל אישור תקינה ליורו5, הוא הבחירה הנכונה מבחינתם כדי להתחרות בנישה החדשה שיצרה אפריליה.

מנוע ה-MT07 הוא בעל מומנט שימושי ונוח לקטגוריה שזקוק רק ל-"דחיפה קלה" לסעיף ההספק, שכרגע עומד על 74 כ"ס במנוע, כדי להתחרות ב-95 כוחות הסוס של האפריליה. בדיוק אתמול פורסם כאן בכרובלוג, שמתיחת המנוע הזה כלפי מעלה, אפשרית בהחלט. כאן.

כרגע כאמור, אלו רק ספוקלציות ולא יותר. ההערכה של המגזין היא כי אם יוצג כזה, הדבר יקרא בחודשי האביב הקרובים. ממש אוטוטו.

השאר תגובה