האופנוע שיעשה לכם סחרחורת

ורטיגו – האופנוע שיעשה לכם סחרחורת

"עדיף להיכשל בניסיון להיות חדשני ומקורי מאשר להצליח ולהצטיין בהעתקה". ורטיגו הוא האופנוע שיעשה לכם סחרחורת! זהו עוד תוצר דו גלגלי ומופרע של תוכנית הטלוויזיה האיטלקית Lord of the Bikes עושה בדיוק את מה שהתוכנית מחפשת אצל המתחרים בה: יצירתיות יוצאת דופן מהסוג שיוצא מהקופסה, בוחן את הקופסה מבחוץ ואז… מקפל, דופק ומקמט אותה לצרכיו כדי ליצור ממנה עוד חלק לאופנוע.

ריאליטי של אופנועים

תוכנית הטלוויזיה הזו דומה בהרבה מובנים לתוכניות הרכב האמריקאיות המשודרות בדיסקברי ובנשיונל ג'יאוגרפיק והפקתה דומה באופנים רבים לתוכניות ריאליטי אחרות מתחומי הרכב. רק שזוהי מופקת בחסות יצרנית האופנועים מוטו גוצי והסטייל של האופנועים הוא אירופאי ולא אמריקאי.

התוכנית משודרת בערוץ Sky One ב-HD  וניתן לצפות בפרקי העונות השונים (באיטלקית כמובן), בערוץ היו טיוב של מוטו גוצי. ומי שעוקב אחרי תחום אופנועי הפרויקט והבנייה האישית של אופנועים מתחומי הקפה רייסר'ס, טראקרים וכו', שם כבר לב כיצד תוצרי התוכנית, המבוססים בכל עונה על דגם אחר של מוטו גוצי, נעים אל מרכז תשומת הלב של מעריצי התחום בכל העולם.

עונת 2017 של התוכנית נמצאת כבר בשלבי "הבתים" במסגרת שלבי האלימינציה לקראת ההכרזה על המנצח, אך הפעם אנו נעסוק במנצח השלב הרביעי. הוא מספיק מוטרף, חריג ומוזר כדי שנתרכז בו ספציפית ונצלול אל תוך קרביו.

האופנוע שיעשה לכם מסתורין

האופנוע שבתמונות לפניכם המתקרא Vertigo ("סחרחורת") נבנה על ידי סדנת העיצוב האיטלקיתVibrazioni-motoguzzi-custombike-lordofthebikes-2.jpg Vibrazioni. שני החבר'ה שהיצירה הזו היא פרי רוחם, אומנם נהנים מבניית אופנועים על פי דרישה ללקוחות בזמנם הפנוי, אך למחייתם הם עוסקים ביצירת ריהוט לבית ממתכת ממוחזרת, שלרוב מגיעה מתחום הרכב. לרוב כזו הנושאת שמות מותגים על גביה. והקטע הוא, שזה לא החלק המוזר בזוג היוצרים הללו.

כפי ששמתם לב, לא נקבתי בשמות 2 החבר'ה הללו מהסדנה. הם פשוט לא ידועים. גם בתוכנית הם תמיד הופיעו עם מסיכות הרתכים שמסתירות את פניהם, כשהם חובשים כובע או פריט כלשהו שהסתיר את פניהם. מדוע הם עושים זאת? לא ברור הנושא אבל אין ספק שהסיפור המוזר הזה, מוסיף לא מעט להילת המסתורין האופפת את האופנוע.

Vibrazioni-motoguzzi-custombike-lordofthebikes-kruvlog-11

אודצ'ה

ב-2016 נדרשו הסדנאות שהתחרו במסגרת התוכנית, לבסס את עיצובם על דגמי ה-V9 החדשים

motoguzzi-custombike-audece-kruvlog-12.jpg
כך הוא נראה במקור – מוטו גוצי אודצ'ה (הקליקו להגדלה)

של מוטו גוצי. זוכרים את ביאג'י רוכב על האופנוע שניצח את העונה הקודמת? אבל ל-2017 נבחר דגם ה-Audece (מבוטא כ"אודצ'ה") שהוא אופנוע ה-Power Cruiser הערום של היצרנית. הוא שוקל כ-315 ק"ג ויחידת הכוח שלו, מנוע בנפח 1,400 סמ"ק, מגיע מדגם ה"קליפורניה". אבל התחרות הופכת למעניינת כשזוכרים שהפקת התוכנית מגבילה את תקציב ההשקעה באופנוע, למצומצם במיוחד על מנת לסחוט מקסימום יצירתיות מהמתחרים.

הפתרון של 2 הרתכים מסדנת Vibrazioni לבעיית התקציב הקטנטן, הותיר את שאר המשתתפים, המומים.

ההשראה

ההשראה הגיעה מכיוון בלתי צפוי: תרבות המאנגה היפנית ובעיקר הסרטים "אקירה" ו-"אגרוף הכוכב הצפוני". השראה זו הותירה את האודצ'ה עם סממן אחד בלבד להיותו מוטו גוצי, ואלו הם זוג הצילינדרים המתפרצים לצדדים דרך המעטפת החדשה שהותאמה לאופנוע.

האופנוע עוצב באופן כללי כאופנוע למרוצי מיאוץ ("דראג"), אך באופן המחלק אותו ל-2 מבחינת העיצוב והשימוש בחומרים: החלק התחתון כוסה ביריעות קבלר גסות ובלתי מהוקצעות, תוך שימוש בחלקי קרבון לא מלוטשים. חלקו העליון של הכלי עוצב ממתכת ממוחזרת, מרוקעת באלימות ומרותכת ברישול, כדי ליצור מראה ברוטאלי ואלים לאופנוע. למעשה, החלק המתכתי עוצב בדיוק באופן המתאים לגישה המוכרת של השניים מעבודתם היומיומית.

האופנוע שיעשה לכם בחילה

בחלקו הקדמי של האופנוע מוקמו זוג כנפונים אווירודניאמיים, גדולים ואף בלתי פרופורציונאליים Vibrazioni-motoguzzi-custombike-lordofthebikes-kruvlog-6 במידותיהם לרוחבו של הכלי. הכנפונים הללו, הדומים לאלו שנאסרו העונה לשימוש במרוצי הגראנד פרי, מוקמו באופן שבו הם מקבילים בזווית הנטויה שלהם מטה, לידיות הקליפ-און שהחליפו כידון האופנוע השטוח המקורי.

החלל הפנימי של הגלגל הקדמי והאחורי נאטם באמצעות כנפי קרבון ענקיות אשר כוללות מלפנים את פנס החזית ומאחור הושתל הפנס במעטפת הכוללת גם את מנגנון ההנעה האחורית המקורי של האופנוע (דרייבשאפט). בשני צדי האופנוע הורכבו תעלות אוויר, מקרבון כמובן, המזרימות אוויר קריר מקדמת הכלי אל המנוע מקורר הנוזל. המושב עצמו נוצר מחתכת נאופרן גדולה שקושטה בסמלים. לוח השעונים המקורי הוחלף בלוח המציג מהירות בלבד ע"פ נתוני GPS.

תוצאה סופית

זמן העבודה שהושקע באופנוע הוא כ-180 שעות. משקל האופנוע בסיום הפרויקט, הראה כי השניים גילחו כ-15 ק"ג מהאופנוע המקורי באמצעות הפתרונות העיצוביים שהוספו לכלי. מפתיע, מאחר והבסיס המקורי היה של אופנוע ערום ואילו התוצאה שלהם כוללת מעטפת שהתווספה לכלי וכביכול הייתה אמורה להכביד את משקלו.

התוצאה העיצובית לא קלה לעיכול ולא תתאים לטעמו של כל אחד.

אנחנו רגילים לראות אופנועי פרויקט בהתאמה אישית בהם האופנוע יוצא כשהוא נקי מכלל רבב, מלוטש, צבוע ומכוסה בלכה במספר שכבות עבות. אבל מי אמר שרק כך צריך להראות אופנוע בעיצוב אישי? מי קבע את החוקים? הספק גאוניות ספק חוסר איזון מנטאלי המשולבת ביצירת הורטיגו, היא יצירתיות וקריאטיביות מעולה.

 

ממליץ בחום לבקר באתר הסדנה ולראות פרויקטים נוספים של אופנועים שבנו באותו האופן, לצד ריהוט המייצג את סגנונם.

ובאותן נושא:

אופנוע קפה רייסר אוסטרי: ק.ט.מ סופרדיוק 990

ברח מהאייטיז: קאוואסאקי GPZ750 מודרני

פרויקט מרהיב ביופיו: אופנוע מוטו גוצי FAT TRACKER – שמנמן אבל ספורטיבי

טיטניום

קפה איטלקי – מוטו גוצי V7 רייסר

הוא לא רוכב מהר, הוא טס נמוך: אופנוע הספיטפייר משווייץ

השאר תגובה