מיסוי על אופנועים

הפחתת מיסוי על אופנועים בינוניים בפתח וירידת מחירים בהתאם?

לא כל כך מהר, ולא בעבור אופנועים "בינוניים ואמיתיים" אבל יש ניצוצות של תקווה. בדיון שנערך אתמול בכנסת (13.11.17), קראו חברי ועדת הכספים לרשות המיסים להפחית את מיסוי על אופנועים בינוניים בנפח של עד 500 סמ"ק.

חברי הוועדה דרשו להשוות את רמת מיסוי על אופנועים בינוניים הנותנים מענה 'פרברי' לגודש בדרכים, לזו של אופנועים וקטנועים עד נפח של 125 סמ"ק. לטענתם: "הפחתת המס תעודד שימוש ברכבים דו-גלגליים, מה שיפחית עומסים וזיהום".

מיסוי על אופנועים – הגדרות מיושנות

יש לזכור שהדחיפה הארכאית שמגדירה את נפח ה-500 סמ"ק כתקרה המבדילה בין אופנועים husqvarna-701-1"בינוניים וכבדים", נועדה בעצם לקדם את הורדת המס לאופנועי קטגורית ה-A1, בנפחים 250-400 סמ"ק שהפכו לפופולריים בשנים האחרונות בשוק הישראלי. הנטייה הטבעית של כולנו, רוכבי האופנועים בארץ, לראות בקטגורית "הבינוניים" את אופנועי ה-600-650 הנפוצים והמבוקשים לא פחות, לא תואמת למונחים המיושנים בהם משתמשים עדיין חברי הוועדה. בנוסף, שימו לב שמדובר על "הקרבת" האופנועים גדולי הנפח וההספק, הנחשבים לאופנועים לשעות הפנאי (כדברי חברי הוועדה), ועליית מחירם, לטובת הגדלת שוק האופנועים קטני הנפח, החשבים לעממיים יותר.

עם זאת, יש דבר מה מעודד בגישה אותה מקדמים חברי הכנסת ונציגי משרד התחבורה שנכחו בפגישה, לפיה דו גלגליים בכלל ואופנועים בפרט, הם הפתרון המוצלח ביותר לעומס התנועה הכבד השורר לא רק בתוך הערים, אלא גם מחוצה להן.

הקרבת האופנועים "הכבדים" לטובת ה"בינוניים"kawasaki-z1000-2003-orange

הפגישה נערכה כדי לאשר את הארכת תוקפה של הוראת שעה שהפחיתה את שיעור המיסוי על אופנועים קלים וקטנועים לשיעור של 25% במקום 40% ולהעלות את שיעור המס על אופנועים כבדים ל- 70%. חברי הכנסת, שהתכנסו על מנת לאשר תקנות אלו, התנו את האישור בכך שרשות המיסים תקבל את בקשתם. חברי הוועדה הביעו הסתייגות מהכוונה להעלות את המיסוי על אופנועים כבדים אך מעל לכל דרשו כאמור, להוריד את רמת המיסוי גם על אופנועים עד 500 סמ"ק.

וועדת הכספים דווקא לטובת העניין

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "הפחתת מיסים על אופנועים וקטנועים ככלל, תעודד את השימוש בהם ותוביל להורדה משמעותית של הגודש בכבישים, תוריד את מספר תאונות הדרכים ואף את רמות הזיהום, בעיקר במרכזי הערים. התנועה בערים ובדרכים אליהן הופכת בלתי נסבלת מיום ליום וזה אינטרס של כולנו ושל המדינה בכלל, לעודד שימוש באופנועים וקטנועים. מדיניות המיסים צריכה להיגזר מכך".

לקריאת הדיון המלאה בכנסת, כאן

השאר תגובה