יציבות האופנוע אופנוען החליק

טיפ רכיבה: יציבות האופנוע והשפעה שלילית מהאספלט

יציבות האופנוע היא עניין שצריך לחשוב עליו בצורה מאוזנת. לא רק יציבות האופנוע הפיזית עומדת פה על הפרק, כי אם גם יציבותו הנפשית של האופנוע. ושל הרוכב על גבו. זה שצריך לא להיות שלילי ולדעת לשחרר.

כתב: שי נווה – פורסם במקור בדף "אופנוען מאומן" בפייסבוק (כאן)

אופנוע הוא יצור סתום. שלא יעלבו האופנועים והאופנוענים בינכם חלילה, אבל זו עובדה מדעית. אוסף של ברזלים, פלסטיקים, גומי וערימות של חוטי חשמל שצריכים לקבל פקודות כל הזמן.

טוב, "סתום" זו מילה קצת קשה האמת, כי האופנוע יודע דבר אחד, אבל דבר חשוב ברמה אינטר-גלקטית: להתייצב.

יציבות

להתייצב אומר שאם משחררים לו את הכידון ושומרים לו על הגז פתוח, הוא ידאג ליציבות שלו בצורה הטובה ביותר באופן טבעי ומובנה. וכמו שאתם יודעים מההדרכות שלנו, זה נכון גם על הצד. כשאנחנו משכיבים ושומרים על כללי הכידון והגז, האופנוע מסובב את הגלגל הקדמי והכידון איתו ב-ד-י-ו-ק לאן שצריך בשביל מקסימום יציבות.

טוב, יופי, המכונה יודעת מה טוב. אבל היא לא יודעת איזו אחיזה תהיה לה עוד חצי שניה. בשביל זה צריך את המוח שלכם.
במילים אחרות, הקרקע עליה אתם משכיבים צריכה לתמוך בהטייה בה אתם מעוניינים. זה טריוויאלי וברור, אבל בנוסף לאיכות הקרקע צריך לקחת בחשבון את הזווית שלה ביחס לעולם.

יציבות האופנוע בשיפוע שלילי

לצורך הדיון, כולכם מכירים כיכרות בארץ ישראל. בכיכר טיפוסית האספלט ״נשפך״ החוצה, כלומר גבוה יותר במרכז הכיכר ונמוך יותר בהיקף. זה נקרא שיפוע שלילי. למה שלילי? כי אם אנחנו משכיבים שמאלה בכיכר, אז שיפוע האספלט מחריף את זווית ההטייה בינו לבין הגלגלים, ואנחנו על המושב לא מרגישים כלום. למה כלום? כי אנחנו משכיבים ביחס לעולם (או לאופק, או לכיוון הגרביטציה, מה שבא לכם), אז מבחינתנו הכל סבבה ואנחנו לא מודעים שמטר וחצי מתחתינו קיימת סכנה של ממש.

אז שיפוע שלילי זה רע. בשיפוע שלילי נשכיב פחות, או נכניס את הכתפיים פנימה לכיוון ההטייה כדי למקסם את מהירות הפניה. או משהו.
אבל לא כל השיפועים שליליים, יש גם שיפועים חיוביים, כאלה שבאים תמיד עם חיוך וכיף להיות בחברתם. על אלו תשכיבו ותקבלו יותר אחיזה מהרגיל, וזו ברכה (שהיא גם קללה, כי זה ממכר…).

התחשבות באחיזה

אז בפעם הבאה שהאספלט משנה לכם גובה ונכנס לזוויות צידיות נראות לעין, נא להתחשב באחיזה ולהשכיב בהתאם. זה מונע החלקות מבאסות ומיותרות על השיפועים השליליים, ומאפשר לתת בגז בחיוביים.

עוד כמו זה, כאן בדף הטיפים

ובאותו נושא

וידאו: אימון עם אופנוען מאומן במסלול פצאל

הרשמה לדף הפייסבוק של הכRובלוג

עקבו אחר האינסטגרם של הכRובלוג

הרשמה לערוץ היו טיוב של הכRובלוג

הכרובלוג – מעכשיו עם ערוץ עדכונים בטלגרם

 

2 תגובות

  1. גיא בן יוסף

    לא ברור לי למה שלילי. אם האספלט בכיכר נשפך החוצה ומרכז גבוה יותר מאשר על היקף הכיכר אז בשעה שנפנה שמאלה, נקיף את הכיכר, השיפוע יהיה חיובי ולטובת הרוכב. מה אני מפספס?

השאר תגובה