TE 150i

הרוכב הישראלי וההוסקוורנה TE 150i

אודי אלפי יצא לרכיבה על ההוסקוורנה TE 150i וחזר עם מסקנות לגבי הטרנד החם כרגע בקרב רוכבי השטח הישראלים לעומת "הדבר הבא". ובכלל – מהו אופנוע המתחילים הטוב לעולם האנדורו הישראלי?

כתב: אודי אלפי

בכל שנה יש יצרנים המקפידים לבצע שינויים בדגמי האופנועים מתוצרתם. פעם בשנה הצביעה משתנה ושדרוגים קטנים נעשים כדי להבדיל בין שנתון אחד לאחר. אבל אחת לכמה שנים ישנה קפיצת מדרגה משמעותית. מהסוג עליו נאמר: איך לא עשו את זה קודם?

מדרגה ומהפיכה ב-TE 150i

לפני כשלוש שנים בקטגורית אופנועי השטח הדו פעימתיים, נעשתה לנו הכרות עם דגמי האופנועים המוזרקים של ק.ט.מ\הוסקוורנה. ברוכה הבאה טכנולוגיה, שלום-שלום לקרבוראטור.

איזו מדרגה ואיזו מהפיכה!

השינוי הזה אמנם נכפה על היצרנים בשל תקנות זיהום אוויר, אבל הרווח כך נראה, הוא כולו שלנו הרוכבים.

מאלו שרכבו על הכלים המוזרקים החדשים, שמעתי אמרות פסקניות בסגנון "זה לא שתי פעימות אלא שלוש" ויש שאף הגזימו (קצת) וטענו שלא הייתה המצאה כזו משמעותית מאז המצאת הגלגל.  אבל זה כמובן, נתון לוויכוח.

נגזרת נוספת של השינוי שהביאה עימה ההזרקה, הייתה ביטול ה-125 סמ"ק האלמותי של היצרנית האוסטרית שנעלם ללא מחליף למשך יותר מ-12 חודשים, עד שהשנה נתפס מקומו על ידי דגם ה-150 סמ"ק.

דגם ה-125 סמ"ק היה מאוד פופולרי

אופנוע קטן, הקל מכולם במשפחת האנדורו של היצרנית. זריז, פשוט לשליטה בשטח צפוף, ידידותי למשתמש, לא מאיים אבל נושך כשצריך ובזכות המיסוי, היה זול בכעשרת אלפים שקלים  מהאח הגדול יותר במשפחה, ה-250 סמ"ק.

היה בבעלותי 125 לזמן קצר ורכבתי עוד מס פעמים על כלים של חברים. בכל רכיבה התפעלתי מקלות השליטה והיכולת לתקן טעויות ברכיבה בשניות. ואם לא הספקת לתקן את הטעות, התמרון אתו בסינגל, צפוף ככל שיהיה, קל מאוד. עם זאת תמיד הייתה בי תחושה שחסרה לו "כפית חיזוקית של הדס".

זה אומר שהיה לי רצון ב:

 1. עוד טיפה כח בסל"ד נמוך
 2. עוד יכולת לגרגר לכמה שניות נוספות לפני שהוא נכבה באמצע העלייה, רק כי נכנסת בהילוך אחד גבוה מדי או לא הורדת הילוך בזמן.
 3. סטארטר חשמלי. חוק מרפי בעניין קובע שה-125 תמיד יכבה לך בזווית ובתנוחה הכי לא נוחה. בחייאת ראבק 2020 כבר כאן אני כבר לא אותו בחור צעיר,.אפילו מבוגר שהוא קצת עצלן והרבה מפונק.

ואז הגיע הTE 150i

ה-150 קיבל שילדה יותר ארוכה בכשני סנטימטרים (בערך) ונטען שזה נעשה כדי להקנות יותר יציבות, אבל מה שהוא עוד קיבל, ולכן התייצבתי כדי לרכוב עליו, זה מענה לכל הסעיפים שציינתי קודם. לא סתם תוספת של "כפית חיזוקית של הדס", אלא כפית של זהב.

אז בואו נבדוק את חיסול סעיפי החסרונות של ה-125: הנעה קלילה ובלתי מאומצת באמצעות לחיצה על כפתור ההתנעה – צ'ק! המנוע מסתובב להנאתו בשקט יחסי. לא עוד בעיטה בקיק ופתיחת מצערת מתוזמנת היטב לטובת התנעה, מכת סל"ד צווחני בשילוב רימון עשן שמתפוצץ מאחורי האגזוז.

יותר

יותר כוח בסל"ד נמוך – צ'ק! הכוח מאפשר יציאה מהמקום ביתר קלות ולא רק בעבור מקצוענים – גם עבור רוכב מתחיל או רוכב הססן כמוני, כזה שלא בא להתאבד על כל מכשול, כוח בסל"ד נמוך הוא יתרון ענק. יותר נוח והגיוני להתנהל עם אתגרי עבירות באמצעות מומנט בסל"ד נמוך מאשר באמצעות כוחות סוס בלתי נשלטים שמתפוצצים בסל"ד גבוה.

לא לכבות את האופנוע בסוף העלייה כי אין כוח – צ'ק! מנוע ה-150 מעניק את אורך הנשימה הנדרש גם בעליות ארוכות שלא נגמרות. כזה שמאפשר לך לסיים את העלייה/מכשול בצורה סלחנית גם אם אתה בהילוך אחד גבוה. בדיוק מה שרציתי.

וכאילו שזה לא מספיק, הרי שהמנוע החדש מגיע עטוף בחבילה מצוינת שכוללת שלדה (כאמור, ארוכה יותר מבדגם ה-125), בולמים איכותיים מתוצרת WP, בורר מפות הצתה ועוד שלל פיצ'רים מגניבים מבית היצרן האוסטרי.

אז מה מתאים לרוכב המתחיל?

פעמים רבות עולה השיח איזה אופנוע מתאים לרוכב מתחיל? בד"כ ההתלבטות היא בין 125 דו"פ ל-250 מרובע פעימות.

אני הייתי מאלו שממליצים בד"כ על ה-250 המרובע. כי ה-125 לעומתו הצריך קצת ניסיון, ביטחון על הגז והרבה עבודה עם הקלאץ'. כל מה שחסר אצל רוכב מתחיל.

חייב להגיד, שהרכיבה על ה-TE 150i טרפה לי את כל הקלפים, המחשבות וההמלצות. הוא בהחלט מהווה נקודת פתיחה ותחרות ל-250 המרובע! בטח אם הרוכב מתעתד לעשות עימו אנדורו והארד אנדורו.

אומנם תופעת העדר של הרוכבים הישראליים מצביעה כיום על ה-250 דו"פ כ-"אופנוע הנכון לרכוב עליו" ובמקביל, הרוכבים אוהבים את תחרות ה-"למי יש יותר גדול", אבל ה-150 סמ"ק יכול לשנות הכל. בייחוד כשמה שחשוב הוא "איזה אופנוע ייתן חיוך יותר גדול בסוף הרכיבה". וכאן חברים יקרים, ה-150 נותן פייט גדול!

פספוס ענק של אופנוע מצוין

במפתיע, האופנוע עליו רכבתי היה עם 25 שעות מנוע בלבד. עובדה זו לא מסתדרת עם העובדה שמדובר על אופנוע הדגמות בן כמה חודשים. שחר עמרמי מהוסקוורנה הסביר לי שאנשים לא רוצים לנסות אותו ולהתנסות אתו. כולם מבקשים לבצע את רכיבות המבחן שלהם על דגמי ה-250 וה-300 סמ"ק הדו פעימתיים. כולל רוכבים מתחילים שזו האופנוע הראשון שלהם! (פשוט, כי ראו שזה מה שלכולם יש). כך שלדעתי האישית, מדובר פה על פיספוס ענק של אופנוע מצוין.

זהו אופנוע מעולה למתחילים שיודע לתת תמורה והנאה גדולה גם לרוכבים מנוסים.

המלצתי לכם היא לצאת לרכיבה עליו. תגלו אופנוע שהוא ממתק אמיתי. כזה שמשאיר אותך רענן בסוף הרכיבה מבלי לעייף ולהתיש. כזה שמשאיר אותך עם טעם מתוק וחשק לעוד. כזה שמשאיר אותך עם תחושת געגוע למפגש נוסף.

כזה שאני מאוד רוצה שיהיה לי, אבל אשתי לא מרשה😎

ובאותו נושא:

מדור טיפים ענק

הכרובלוג בפייסבוק 

2 תגובות

 1. רתם

  הדגם מדהים, כמה נקודות נוספות.
  1 הוא נוח קצת יותר למאותגרי גובה.
  2 חסר כוח בסלד גבוה (ולא מומלץ לשנות את קפיץ שסתום הכח).
  3 ה250 מרגיש טרקטור לעומתו
  ידעתי שהוא יהיה שלי ברגע שעשיתי עליו רכיבת מבחן.

 2. סול

  הרבה אהבו את הקלילות שלו אולם מצריך עבודה רבה יותר עם המצמד מה250 בגלל המומנט בסל"ד נמוך. סה"כ אופנוע מעולה כמו רוב האופנועים שיש בשוק

השאר תגובה