תקנות הרישוי החדשות ואנחנו

תקנות הרישוי החדשות, זכו החודש (יוני 06) לחשיפה מוגברת בערוצי מוטומדיה. שמה שמשך את תשומת ליבי, היה הטון הביקורתי והמעט כעוס בטורו של גיא בן ברק (להלן – הגב"ב) שהופיע בגרסה המודפסת. הביקורת של גב"ב, המופיעה גם בגרסת הרשת המעודנת יותר של הטור, יוצאת כנגד "השינוי המלאכותי", שנוצר "בבת אחת" ובכך בעצם "ייצור עיוותים בטווח הקצר".

נו? אז מה? חייבים להתחיל מהיכן שהוא. מה עדיף? למתוח את זה כמו מסטיק על כמה וכמה שנים עד שלכולם יהיה נוח המעבר והשינוי?. כמובן שלא – חייבים לחתוך אחת ולתמיד. בדיוק כמו העיוות שנוצר בסוף שנות ה-80 כששונתה מתכונת הרישוי ונוצרה מגבלת ה-500 סמ"ק (וכך זכו, באופן מעוות, רוכבי טוסטוסים לרישיון בלתי מוגבל). ובדיוק כמו העיוות שנוצר בעת הקמת המדינה, כשניתן רישיון נהיגה לכל מי ש… כבר נהג קודם לכן.

 השינוי יורגש בדיוק לשנתיים-שלוש הקרובות. אח"כ הפורמט החדש יהיה טבעי לחלוטין ושקוף למצטרפים החדשים לעולם הדו גלגלי. וזו, גבירותיי ורבותיי, הבשורה האמיתית עבורנו הטמונה בתקנות הרישוי החדשות (עברונו = אזרחים בעלי רישיון דו"ג כבר עכשיו).

תראו מה יש לנו היום להציע עבור נהגים בוגרים שחושבים על התחום הדו גלגלי, או עבור רוכבים בני 18 ומעלה, שמעוניינים להתעמק בתחום:

קטגוריה הזויה המוגבלת ל-500 הסמ"ק, שהפכה כלים מיושנים, משעממים ודי חזקים למבוקשים ביותר בשוק. קטנועי 50 סמ"ק חלושים, ללא אופציה בינעירונית, המהווים את האופציה היחידה עבור מי שרוצה ברישיון מינימאלי. אפשרות רכיבה על אופנוע ספורט בנפח בלתי מוגבל, כבר בגיל 21… ויש עוד עיוותים שאין טעם (ולי אין חשק) להתעמק בהם כעת.

 גם בשיטה החדשה יש כמה פאקים שדורשים התייחסות (כמו לשל – הצורך במדרגת כ"ס נוספת בין 33 כ"ס לבין הרישיון הבלתי מוגבל, לדעתי כמובן). אבל היתרונות בשיטה החדשה לעולם הדו גלגלי המקומי, בולטות לאין שעור:

 * הערת ביניים חשובה – חלק מהשינויים המתוארים לעיל, לא מופיעים בסקירה של מוטובייק.

 נהג רכב המעוניין בפתרון דו גלגלי לעומסים העירוניים, יוכל לרכב על קטנוע 125 סמ"ק לאחר שיעבור מבחן שליטה בלבד (קודם הוא היה מוגבל ל-50 סמ"ק בלבד). קטנועי ה-125 בני ימינו, מסוגלים כבר לצלוח אתגרים משמעותיים, ובעלי "תחת של ברזל" יגלו שאפילו חיתוך של גוש דן ברכיבה אחת, הופך לאפשרי.

קטגוריית 500 הסמ"ק המגוחכת תעלם, כשאופנועים אלו ייאלצו להתחרות על לב הרוכבים מול אופנועים שפויים אחרים, במחירים דומים אך בעלי יכולות טכנולוגיות גבוהות יותר (פייזר 600, בנדיט 600, הורנט, מונסטר ועוד).

רוכבים יטפסו על מושב של אופנוע ליטר ספורטיבי רק מגיל 21 ואילך, אחרי שני טסטים, ואחרי לפחות שנה של רכיבה על אופנועים בעלי הספק קטן יותר (לעומת שנה אחת בלבד, בקטגוריה אחת, מגיל 21 ואילך, ואחרי טסט אחד בלבד, כיום).

 בקיצור: הביקורת השלילית על השינוי, מיותרת לדעתי, גם אם היא עוסקת בהחלפת התקנות ובהשפעות המעבר בתקופה הקרובה. זהו אמנם שינוי חד, אבל רצוי ומועיל.

וותיקים וחדשים כאחד, צריכים לקדם בברכה את התקנות החדשות שיהפכו את הענף שלנו להגיוני יותר, ובתקווה גם גדול יותר מבחינת כמות הרוכבים.

 בתמונה המצורפת: אופנועי ה-500 מדגמי 2005 במבחן השוואתי בפול גז (צילום: טל זהר)

ובקטנות, מכאן ומשם:

תגידו, גם לכם מרגישה סצנת אתרי חדשות האופנועים העברית קצת יבשה בשבועות האחרונים?

רוצים גם אתם להישאר מעודכנים? בטור הימני, מייד אחרי קטגוריית הקישורים שנקראת "הרשימות שלי", יש חלון קטן להזנת האי מייל שלכם. ואם אתם לא רוצים להתחייב, יש גם אפשרות ל-RSS, ממש אחר כך.

מודעות פרסומת