RGV250

סוזוקי RGV250 – הילד שבי

רכיבה על סוזוקי RGV250 במסלול מוטורסיטי למשך סשן אחד, הספיקה כדי להעיף את גלעד למחוזות הנוסטלגיה ולשורשי הרומן שלו עם העולם הדו גלגלי. טור אורח.

כתב: גלעד בן זקן

צילום תמונה עליונה: דן פומרנזב

כבר בתור ילד אהבתי אופנועי סופר ספורט, לא נמרח את הסיפור איך אופנוע דוקאטי אדום ישן בשנת 80 וטיפ-טיפה עשה ווילי בז'בוטינסקי רמת גן והתניע את האופנוען שבי. אחריו התחלתי לעקוב אחרי אופנועים בכביש ובעיתונים.

ב-91' ראיתי את ה-R750 מודל 91 עם צמד הפנסים המרובעים מאחור ונדלקתי על זה.  כשהייתי מצייר במחברות בבית הספר תחת של אופנוע, תמיד היו לו שני פנסים מרובעים מאחורה. כשהגיע ארצה ה-RGV250 בשנת 93 כבר הייתי בן 14 ולא הבנתי מהפרוספקט איך אופנוע של 250 סמ"ק מוציא כ-61 כוח סוס ולעומתו GS500E הוציא רק 52 כ"ס. קראתי מה שמצאתי והבנתי שזה אופנוע למסלול שקיבל פנסים, מאחור היו צמד פנסים מרובעים.

נ.ב: בינואר 2001 אחרי השחרור מהצבא קניתי R750 91 והיו לי צמד פנסים מרובעים.
טו מייק אה לונג סטורי שורט, גורג' גבאי עשה יבוא של אחד כזה מודל 1991, מאותו דגם שהיה בישראל. קיבלתי ממנו הבטחה לעלות סיבוב על המכונה הזו כשניפגש במסלול.

שישי 22.10.2021 מוטורסיטי

הגעתי ליום מסלול נוסף של ה-"טראק ג'אנקיז" על ה-CBR600RR שלי, ובסשן הרביעי ג'ורג' קורא לי "נו ג'לאד, בוא תעלה על ה-RGV". בלי להתבלבל ובלי לתת לאף אחד להתחרט, זינקתי על האופנוע בריצת התלהבות ילדותית, ועליתי למסלול. ג'ורג' רכב אחרי על ה-R1000 שלו משגיח מאחור.

RGV250 – אין מקום להתבלבל

בעולם האנדורו, פעם כשה-125ים היו נפוצים, אמרו שהכי חשוב להתחיל מהם, כי ככה לומדים לפתוח גז עד הסוף ולא לפחד מהמצערת. כמו שנאמר על 100 מטר, להתחיל הכי חזק, ולאט לאט להגביר.

לא יאומן כמה זה אקטואלי כשמדברים על אופנוע כמו ה-RGV250. עד 8,000 סל"ד המנוע לא יודע לתת כלום, ברמה של עוד רגע ישרוף לי פלאגים, אז חייבים להעלות סל"ד ולשחרר קלאץ' מעל 8,000 סל"ד, שם המנוע נפתח כמו מוטוקרוס מעידן טרום שסתומי כוח. מתפרצת קצרה ל-11,500 ונגמר המנוע וההילוך, אין מנתק הצתה, פשוט נבלמים בתאוצה. קליק מהיר להעלות הילוך כדי להמשיך את החגיגה, אין מקום להתבלבל, אפילו לא 500 סל"ד טווח בלבול אחרת ההילוך הבא לא יבוא בטוב.

הצורך להתרגל לרצועת הסל"ד הקצרה הזו יכולה ללמד רוכב להיות כל כך יעיל בשימוש ברצועת כוח של כל אופנוע, ולכן ההקבלה לאנדורו 125 שציינתי קודם, כשנמצאים בסל"ד הנכון, האופנוע נותן פייט יפה על 61 סוסיו שסוחבים רק 128 ק"ג אופנוע ורוכב, שתלוי כמה שהוא שמן.

אזור חיוג אחר

כשמגיעים לאופנוע קל כזה מאופנוע סופר-ספורט סטנדרטי, בבלימה הראשונה מבינים שנמצאים באזור חיוג אחר. קודם כל הבלמים על האופנוע כל כך רגישים וחזקים, שאין סופרלטיב מוגזם ככל שיהיה כדי לתאר את זה, מבינים מהר מאוד שצריך להמשיך הרבה אחרי קווי העצירה המקובלים לפני התחלת הבלימה כדי להאט למהירות הנכונה ולא יותר מידי כי האופנוע פשוט בולם על הקו שדמיינת כל כך חזק שהצבע שלו יכול לעוף קדימה (הנה מצצתי סופרלטיב מהפרסומת של מישלין).

נוסף על כן הקלילות הזו גורמת לזלול ברדיוס הפניה במסלול גדול כמו מוטורסיטי, אפשר להיכנס בכל מהירות שרוצים, להוריד אותו במהירות לפניה, להרים חזרה, לטייל בין האופנועים בפניה כמו זבוב מעצבן ליד אוזן שעירה של בן-אדם גדול. אם היה פה עוד כוח מנוע, לפחות 85-90 סוסים, האופנוע הזה היה טוחן סופר-ספורטים לארוחת בוקר. באופן אישי אני מאוד מתחבר לאופנועים מופרעים וקלילים, את זה הבאתי מעשור על אופנועי שטח דו"פ, וזה מתלבש פה כמו כפפה. אהבתי!

לחצתי

בגדול בסשן אחד של התלהבות מלאה עשיתי סוויץ' בראש למשקל ולממדי האופנוע שמדבר בשפה שונה לחלוטין מהמקובל. לא הצלחתי לעלות לסשן האחרון על ה-600 הפרטי שלי (זה קשה לעשות פעמיים ביום סוויץ' בראש). ניסיתי להיות מהיר ככל שניתן מול חברי הקבוצה בסשן. אז לחצתי את האמ-אמ-סב-דוד-נכד שלו ככל שיכולתי והאמת שמנוע שתי פעימות אוהב את זה!

יציאה מפניית הפרסה 4 מחייבת הורדה להילוך ראשון כדי להגיע לאותם 8,000 סל"ד ולזנק הלאה לפניה 5. אבל להוריד לראשון תוך כדי רכיבה זה אירוע לא נעים באף אופנוע. במקום זה אינסטינקט אופנועי השטח קפץ לי חזרה, דאבל קטן בשני עם החלקת קלאץ' והאופנוע יורה את עצמו לפניה 5 מוכן להשכבה על הגז, כי איפה שהאחרים מגיעים מהר מידי ומבקשים להאט, כאן מנסים ככל שניתן עוד להאיץ!

אופנוע אספנות בן 30

זהו. סשן אחד ראשון ויחיד על אופנוע אספנות בן 30 עם מנוע דו"פ שני צילינדרים בתצורת V. זה היה הדובדבן שבקצפת של יום שישי האחרון במוטור-סיטי מבחינתי. את הניסיון הזה צריך לשחזר בפצאל שהוא טכני ומאוד מתאים לכל מה שתיארתי פה. או במסלול ערד ששם עם כל החלפות ההילוכים שידרשו לו אחרי סשן אחד אצא עייף מת. אבל מרוגש חי!

מכיוון שההזמנה לרכיבה הייתה בדיוק על הדקה שהוזנק הסשן, אין וידאו מהאופנוע על הרכיבה הנ"ל, זמן הקפה כ-1:10 שמתוכם כחמש הקפות לקח לי להתרגל לבלמים ולרצועת הסל"ד הדקיקה של המנוע.
בוידאו המצורף שצילם כרובי מהטואנו שלו רואים אותי על אופנוע קטן עם שני פנסים אחוריים מרובעים נלחם בפניות ונופל בכוח מנוע בישורות:

נ.ב 1: עד היום לא למדתי לעשות ווילי למרות פסקת הפתיחה.
נ.ב 2: ג'ורג' גבאי –  מלך העולם, תודה אח יקר על הפקדת האופנוע ככה בכזה בטחון בידיים שלי.

2 תגובות

  1. Roni

    החזרת אותי לשנים הכי טובות ….כשאופנוע היה אופנוע עם כוח גולמי ורוכב עם ביצים בלי מחשבים ותוכנות ניהול…..תענטג לקרוא את הסיקור👍

  2. בעז מירון

    קיים בארצנו אקסמפלר אחד ,יד ראשונה ,שמעולם לא נחבל, נשרט, או עבר תאונה מכל סוג שהיא, בצבעו המקורי כחול ,לבן תכלת ברמת קפסולת זמן, מוסלק מעיני כל.

השאר תגובה